Powered by Smartsupp

Start rekrutacji!

więcej

Drzwi otwarte

więcej

Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Blog

19
06.2024

Nie da się ukryć, że rynek pracy coraz częściej potrzebuje osób z wykształceniem z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego. Świat bowiem stał się nieprzewidywalny, co bez wątpienia wiąże się z szeregiem nowych wyzwań i zagrożeń. Potrzeby w tym obszarze stale rosną, a specjaliści z odpowiednią wiedzą i umiejętnościami są nieustannie poszukiwani. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest bezpieczeństwo wewnętrzne i dlaczego warto z tym kierunkiem związać swoją przyszłość.

13
05.2024

Wirtualna rzeczywistość to technologia, która od lat fascynuje ludzi swoimi możliwościami. Choć początkowo kojarzona była głównie z grami komputerowymi i rozrywką, obecnie coraz częściej wykorzystywana jest również w edukacji wyższej. Zastanawiasz się, dlaczego metoda VR to nowy wymiar kształcenia? Czytaj dalej i sprawdź, jakie zalety niesie za sobą kształcenie z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości.

11
04.2024

Ukończyłeś studia pedagogiczne i zastanawiasz się, jaki kierunek rozwoju wybrać? A może chcesz poszerzyć swoje kwalifikacje i zdobyć nowe umiejętności? Studia podyplomowe w Łodzi to nie tylko szansa na rozwój osobisty i zawodowy, ale także świetna okazja do pogłębienia specjalistycznej wiedzy w wybranej dziedzinie. Zobacz, co wybrać po pedagogice.

19
03.2024

Psychodietetyka to stosunkowo nowa dyscyplina, która integruje wiedzę z zakresu psychologii i dietetyki. Jej głównym celem jest zrozumienie wpływu umysłu na wybory żywieniowe oraz pomoc ludziom w zmianie ich nawyków poprzez pracę nad psychiką. Zastanawiasz się, kto powinien zdecydować się na studiowanie tego kierunku? Czytaj dalej i sprawdź!

20
02.2024

Ogólnopolska Kampania Społeczna Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu

13
02.2024

Studia pedagogiczne otwierają przed absolwentami różnorodne perspektywy zawodowe. Wybierając tę ścieżkę edukacyjną, studenci zdobywają nie tylko solidną wiedzę teoretyczną, ale także praktyczne umiejętności, które są kluczowe dla efektywnej pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Z tego artykułu dowiesz się, gdzie możesz znaleźć zatrudnienie po ukończeniu kierunku pedagogika.

17
01.2024

Studia prawnicze w Łodzi stanowią niezaprzeczalnie doskonały wybór dla tych, którzy marzą o karierze adwokackiej lub sędziowskiej. Jednak te ścieżki zawodowe nie tylko wymagają dogłębnej wiedzy, ale również wielu umiejętności. Zastanawiasz się, czy warto zainwestować czas i wysiłek w studiowanie prawa? Czytaj dalej i sprawdź, dla kogo studia prawnicze są strzałem w dziesiątkę.

08
12.2023

Rok 2024 zbliża się nieuchronnie. Wielu młodych ludzi zastanawia się, na jakiej uczelni kontynuować naukę po maturze. To bez wątpienia istotna decyzja, która może znacząco wpłynąć na przyszłą karierę zawodową. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik dla kandydatów, w którym podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze szkoły wyższej.

21
11.2023

Prawo w Łodzi to jeden z najbardziej wymagających kierunków na uczelniach wyższych, a egzaminy w trakcie nauki stanowią istotny element oceny wiedzy i umiejętności przyszłych prawników. Dla wielu studentów przygotowanie do nich może być trudnym zadaniem. Jednak dzięki odpowiedniej strategii i systematycznej pracy można osiągnąć sukces. Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować się do egzaminu na studiach prawniczych.

23
10.2023

Łódź, miasto znane ze swojego przemysłowego dziedzictwa, stało się również ważnym ośrodkiem edukacyjnym dzięki instytucjom takim jak Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu.

13
10.2023

Wybór odpowiedniej ścieżki edukacyjnej to ważna decyzja, która może znacząco wpłynąć na Twoją przyszłość zawodową i osobistą. W ostatnich latach kierunek żywienie kliniczne cieszy się ogromną popularnością wśród osób zainteresowanych zdrowiem, żywieniem i pracą z pacjentami. Zastanawiasz się, czy ta specjalizacja jest odpowiednia dla Ciebie? Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto wybrać kierunek żywienie kliniczne.

05
10.2023

Coraz więcej osób dąży do rozwoju osobistego, chce pogłębić swoją wiedzę w określonym obszarze, zmienić ścieżkę kariery czy po prostu spełnić życiowe marzenie. Oczywiście wybierając uczelnię i kierunek po 40. roku życia stają przed wieloma wyzwaniami - jak pogodzić naukę z obowiązkami rodzinnymi, jakie kierunki warto studiować, a przede wszystkim jak znaleźć dobrą uczelnię. W tym artykule poruszymy wszystkie te kwestie, aby pomóc Ci podjąć mądrą decyzję.

11
08.2023

Szkolenia i kursy to doskonały sposób na zdobywanie nowych umiejętności i wiedzy. Czy warto się na nie zdecydować? Oczywiście, że tak. Czytaj dalej, a dowiesz się, dlaczego.

07
07.2023

Studia pozwalają nie tylko na zdobycie wyższego wykształcenia, niezbędnego do wykonywania wielu zawodów. Dzięki nim możliwe jest także odnalezienie życiowej pasji, przekwalifikowanie się, poszerzenie wiedzy i perspektyw. Kryminologia, teraz dostępna również w Szczawnie-Zdroju, jest odpowiedzią na potrzeby studentów. Bowiem właśnie ta dziedzina nauki przyciąga niejedną osobę, która chce kształcić się na tym niezwykle przyszłościowym kierunku.

14
06.2023

Dla studentów pierwszego roku październik jest szczególnie stresującym miesiącem. Zapoznawanie się z uczelnią, poszukiwanie sal wykładowych, zawieranie znajomości z nieznajomymi i odnajdowanie się w akademickim środowisku jest niezwykle wymagające. Jak zatem nie pogubić się w tym świecie i nie żałować „zmarnowanego czasu”? Doradzamy.

15
05.2023

Kosmetologia jest szczególnym kierunkiem, który wyjątkową popularność uzyskał w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Nic dziwnego; łączy w sobie uniwersalność wielu dziedzin, takich jak medycyna i nauki społeczne oraz w pełni odpowiada na potrzeby współczesnego rynku pracy. Jednak czy to wystarczy, aby absolwenci odnaleźli się w zawodzie – zarówno pod względem finansowym, jak i społecznym, czując spełnionymi przy wykonywaniu obowiązków?

21
04.2023

Stojąc przed wyborem zawodowej ścieżki, większość z nas pragnie, aby w pracy nie tylko dobrze zarabiać, ale i spełniać się życiowo. Pedagogika jest jednym ze specjalnych kierunków, łączących możliwość zdobycia należytego wynagrodzenia z poczuciem satysfakcji z wykonywanych obowiązków. Jednak czy są to studia dla każdego? Gdzie można znaleźć pracę po tym kierunku i czy jest ona związana wyłącznie ze szkołą? Przekonajmy się.

22
03.2023

Dla wielu osób studia to jeden z najlepszych okresów życia, w którym mogą pogodzić młodzieńczą beztroskę z dorosłością i obowiązkami z tym związanymi. Jednak w tym okresie poszukiwania siebie nie każdy może się odnaleźć. Czy istnieje „właściwy wiek” na studiowanie i czy można go „przegapić”?

27
02.2023

W ostatnich latach e-learning okazał się nie tylko wygodnym trybem kształcenia, ale także wysoce efektywnym. Nic więc dziwnego, że coraz większa liczba studentów interesuje się tą formą nauki. Chcesz wiedzieć, dlaczego warto studiować online? W tym poradniku zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze zalety e-learningu.

02
02.2023

Pracownia wirtualnej rzeczywistości

24
01.2023

Prawo nieustannie od wielu lat wzbudza ogromne zainteresowanie wśród maturzystów, chociażby ze względu na perspektywę dobrze płatnej pracy czy możliwość zdobycia prestiżowego wykształcenia. Zastanawiasz się, gdzie warto iść na studia prawnicze? Na co zwrócić uwagę, by w przyszłości nie żałować podjętej decyzji? Dowiedz się, czym kierować się przy wyborze uczelni.

19
12.2022

Z roku na rok przybywa gabinetów świadczących usługi trychologiczne. Jest to związane zarówno ze wzrostem problemów dotyczących nadwrażliwości skóry głowy, jak i rosnącą świadomością społeczeństwa na temat kompleksowego dbania o włosy. Chcesz wiedzieć, czy trychologia to studia podyplomowe w Łodzi z przyszłością? Sprawdź, gdzie warto studiować kierunek, by zdobyć dobrze płatną pracę.

18
11.2022

Ukończyłeś kosmetologię i jesteś posiadaczem dyplomu uczelni wyższej? Chcesz poszerzyć swój wiedzę i podnieść kwalifikacje zawodowe? Jeśli tak, istnieje kilka możliwości, z których możesz skorzystać. Jedną z nich są studia podyplomowe w Łodzi. Sprawdź, jaki kierunek wybrać i gdzie iść na podyplomówkę.

17
10.2022

Kosmetologia w ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Rosnąca świadomość społeczeństwa związana z wyglądem sprawia, że na rynku pracy specjaliści z tej dziedziny są cały czas poszukiwani. Chcesz związać przyszłość z zawodem kosmetologa? Nie wiesz, gdzie iść na studia? Zatem koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

04
10.2022

Wywiad z dr Dorotą Gawlik - Dyrektorem Instytutu Nauk Społecznych WSBiNoZ w Filii w Rybniku .

27
09.2022

Żywienie kliniczne w obecnych czasach jest bardzo istotne. Czym ono jest i czy warto kształcić się w tym zakresie na jednej z najlepszych uczelni takiej jak Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi? Czy ta dziedzina jest rozwojowa i ma świetlaną przyszłość? Odpowiedzi na to i inne pytania z tego zakresu zostaną przedstawione w poniższym artykule.

06
09.2022

Dietetyka to kierunek, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród studentów. Jest to związane przede wszystkim ze społeczną świadomością na temat zdrowego stylu życia i rosnącym zapotrzebowaniem na usługi dietetyczne. Jakie szanse ma absolwent dietetyki na rynku pracy? Gdzie warto studiować w Łodzi, aby uzyskać dobrze płatną pracę? Sprawdź!

15
08.2022

Hotelarstwo to Twoja pasja? Chcesz coś zmienić w swojej zawodowej karierze? Jeśli choć raz odpowiedziałeś tak – przeczytaj i przekonaj się, dlaczego studia z zakresu menadżer SPA są właśnie dla Ciebie?

15
07.2022

Nieustające zmiany, jakie zachodzą na rynku pracy i rosnące wymagania wobec pracowników sprawiają, że studia podyplomowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Zdecydowana większość osób uważa, że są one niezbędne, jeśli chce się podnieść kwalifikacje i zdobyć nowe umiejętności. Warto jednak pamiętać, że wybór odpowiedniej szkoły wyższej i kierunku studiów ma ogromne znaczenie. Sprawdź, dlaczego warto pójść na studia podyplomowe w Łodzi.

02
06.2022

Studia online – dietetyka czy psychologia stały się szybką odpowiedzią na pandemię i mogą być ciekawym rozwiązaniem dla Ciebie. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem studiów online, mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci odpowiedzieć na pytania, które pojawiają się podczas wyboru. Dowiedz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o studiach online.

09
05.2022

W 2021 roku psychologia była jednym z najpopularniejszych kierunków. Na jedno miejsce startowało średnio aż szesnastu kandydatów. Tak prestiżowy kierunek studiów zapewnia szerokie możliwości zdobycia wiedzy teoretycznej oraz praktyki zawodowej. Czy warto studiować psychologię? Dlaczego dobrze wybrać Wyższą Szkołę Biznesu i Nauk o Zdrowiu? Sprawdzamy.

06
04.2022

Kursy kosmetyczne – zresztą tak samo jak tego typu szkolenia w innych branżach – to znakomity sposób, by uzupełnić swoją wiedzę i umiejętności. Część osób będących u progu kariery kosmetycznej traktuje kursy jako szybkie wdrożenie się w tajniki tej branży. Ponadto warto dodać, że kosmetologia to bardzo dynamiczna dziedzina, która wymaga nieustannego dokształcania się. Dzięki atrakcyjnej ofercie kursów i szkoleń zarówno studenci, jak i absolwenci mają okazję uzyskać nowe umiejętności i kwalifikacje.

Po pierwsze – można się doszkolić w konkretnej specjalizacji

Bez wątpienia kilkuletnia edukacja na studiach wyższych wiąże się z solidną dawką wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych. Jednak nie zapominajmy o tym, że kosmetyka i kosmetologia to dziedziny bardzo obszerne i nawet podczas najlepszych studiów nie nauczymy się wszystkiego.

Także na naszej Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi kierunek kosmetologiczny jest bardzo rozbudowany. Na studiach pierwszego i drugiego stopnia oferujemy różne ścieżki kształcenia i rozwijamy naszych studentów w specjalizacji podologicznej, trychologicznej, SPA i odnowie biologicznej oraz w kosmetologii estetycznej w praktyce.

Jednocześnie w kosmetologii bardzo ważne jest rozwijanie i doskonalenie się, a w tym aspekcie kursy po ukończonych studiach sprawdzają się znakomicie. Szkolenie z podologii? A może Lifting rzęs, farbowanie i laminacja? Kursy i szkolenia to doskonały sposób na nauczenie się nowych rzeczy w ciągu kilku dni!

Po drugie – warto być na bieżąco

Współcześnie kosmetyka i kosmetologia rozwijają się bardzo dynamicznie. To z kolei przekłada się nie tylko na potrzebę szkolenia się w nowych obszarach i dziedzinach, ale również na konieczność bycia na bieżąco ze stosowanymi rozwiązaniami technologicznymi.

Cóż, musimy powiedzieć to wprost – jeśli ukończyłaś studia kilka lat temu, całkiem możliwe, że pewne sprzęty i przyrządy w ostatnim czasie zostały zastąpione innymi, nowszymi. I to kolejny powód, dla którego warto brać udział w szkoleniach i kursach. To właśnie podczas nich można zapoznać się z nowymi sprzętami, poznać najnowsze rozwiązania technologiczne, a następnie wprowadzić je do własnego salonu kosmetologicznego.

Czy szkolenia i kursy kosmetologiczne są dla Ciebie?

Kursy i szkolenia kosmetologiczne dostępne na Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu dedykowane są zarówno studentom, jak i absolwentom naszej uczelni. Dzięki nim uczestnicy mają okazję poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć nowe, praktyczne umiejętności. Obecnie dużą popularnością cieszą się szkolenia z profesjonalnego laminowania i farbowania brwi, a także kurs z kompleksowej pielęgnacji rzęs (w tym lifting i laminacja). Z pewnością warto poznać tajniki wykonywania tych zabiegów, gdyż są one bardzo na czasie. Atrakcyjna oprawa oka to efekt, który pragnie uzyskać wiele kobiet odwiedzjących salony kosmetyczne i kosmetologiczne. Osoby chcące zdobyć wiedzę na temat tych zabiegów, zapraszamy do zapisów. Szczegóły znajdziecie na naszej stronie.

03
03.2022

Studia to piękny okres w życiu każdego człowieka. Bardzo często nie tylko rozwija się na nich intelekt, ale także poszerzają horyzonty i pojawiają nowe pasje. Być może zastanawiasz się, czy warto po ukończeniu studiów I stopnia, udać się na zupełnie inny kierunek stopnia drugiego. Dla przykładu po ukończeniu socjologii rozpocząć pedagogikę. Sprawdź naszą opinię.

Pedagogika studia II stopnia po socjologii – czy to możliwe?

Jak najbardziej jest to możliwe. Pedagogika - studia II stopnia To kierunek, który można rozpocząć po ukończeniu studiów licencjackich bądź też magisterskich jednolitych o dowolnym profilu, osadzonych w dziedzinie nauk społecznych. Z tego też powodu absolwenci kierunków, takich jak między innymi: socjologia, psychologia, prawo, komunikacja społeczna, politologia, bezpieczeństwo wewnętrzne bądź też zarządzanie lub ekonomia, mogą wybrać taką ścieżkę kształcenia.

Pedagogika po socjologii – jakie są zalety takiej ścieżki edukacyjnej?

Warto na samym początku odpowiedzieć sobie na pytanie, dla kogo najlepsza jest zmiana kierunku po ukończeniu studiów I stopnia. Otóż taki wariant rozważyć powinni wszyscy, którzy chcą się przebranżowić. Zdobywanie zupełnie nowych kwalifikacji jest jednocześnie kontynuacją nauki. W związku z tym nie tylko student może pochwalić się rozwojem naukowym, ale również bardziej wszechstronnym oraz uniwersalnym na rynku pracy wykształceniem.

Oczywiście pedagogika – studia II stopnia po ukończonej na poziomie licencjackim socjologii to tylko jeden z wielu możliwych przykładów. W tym jednak przypadku absolwent z tytułem magistra może podjąć pracę zarówno socjologa, jak i pedagoga. W wielu branżach przydać mogą się kompetencje zarówno z tej pierwszej, jak i drugiej dziedziny.

Magisterka na tym samym kierunku co studia stopnia I – studia online Łódź

Studia 2 stopnia mogą być również doskonałym uzupełnieniem wiedzy zdobytej w podstawowym zakresie. Bardzo często jest to doskonały początek drogi zawodowej, gdyż studia 2 stopnia mogą kłaść większy nacisk na zajęcia praktyczne. Dla przykładu pedagogika w Łodzi (II stopnia), na którą studenci albo studentki uczęszczają po ukończeniu studiów z pedagogiki pierwszego stopnia, pozwala im wyspecjalizować się i zapewnić mocniejszą bazę wiedzy oraz umiejętności do przyszłej pracy zawodowej. Analogicznie wygląda sytuacja na innych kierunkach studiów. Bardzo często bowiem studia 2 stopnia pozwalają zdobyć większe doświadczenie w wybranej przez siebie branży.

W naszej opinii nie można jednoznacznie określić, czy lepszym rozwiązaniem jest kontynuacja studiów na innym kierunku, czy też na tym, który został już ukończony. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych preferencji oraz oczekiwań studenta i przyszłego pracownika. Studia II stopnia z dietetyki mogą być świetnym uzupełnieniem zdobytej już wiedzy oraz umiejętności, ale także mogą być nowym kierunkiem. Warto zatem przed podjęciem decyzji dokładnie przeanalizować swoją sytuację, a także to, w jakim zawodzie się odnajdujemy.

08
02.2022

Przełom grudnia i stycznia to zawsze okres, w którym dominują z jednej strony podsumowania ostatnich dwunastu miesięcy, a z drugiej – plany, postanowienia i zapowiedzi tego, co czeka nas w kolejnym roku. Nie inaczej jest w naszej Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. W tym artykule chcielibyśmy krótko podsumować to, co zaplanowaliśmy na 2022 roku. A planów mamy sporo!

Nowe kierunki – na jakie studia w Łodzi będzie można się zapisać?

Na naszej uczelni na bieżąco monitorujemy, co dzieje się na rynku pracy oraz w szkolnictwie wyższym. Nieustannie chcemy się doskonalić oraz jak najlepiej odpowiadać na potrzeby i oczekiwania aktualnych studentów oraz kandydatów. I tak samo jak poprzednie lata, rok 2022 także przynosi pewne nowości w ofercie edukacyjnej Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowi.

W zeszłym roku na naszej łódzkiej uczelni otworzyliśmy kierunek kryminologia na studiach pierwszego stopnia. Rzekło się „A”, trzeba powiedzieć „B”! Osoby studiujące kryminologię na licencjacie oraz absolwentów tych studiów pierwszego stopnia zapraszamy do rekrutacji na studia magisterskie na kierunku kryminologia. To jednak nie wszystko! Od teraz na WSBiNoZ można się zapisywać również na:

 • psychologia – dla magistrów i licencjatów prowadzone w trybie indywidualnym
 • psychologia – jednolite studia magisterskie;
 • prawo – jednolite studia magisterskie.

W 2022 roku do oferty edukacyjnej wprowadzamy jednak nie tylko nowe tryby studiów kierunków, które nasi studenci i absolwenci dobrze już znają. W roku akademickim 2022/23 będzie można studiować u nas również absolutną nowość!

Gospodarka przestrzenna – nowość w ofercie WSBiNoZ w Łodzi

Już od jakiegoś czasu planowaliśmy poszerzyć ofertę edukacyjną naszej szkoły rozszerzyć o kierunek gospodarka przestrzenna. Teraz nasze plany się urzeczywistniają. W przygotowaniu mamy bowiem studia na kierunku gospodarka przestrzenna, czyli studia interdyscyplinarne, łączące w sobie elementy geografii, geodezji i kartografii, a także architektury i urbanistyki oraz ekonomii i zarządzania.

Ten kierunek to doskonała propozycja dla wszystkich osób, którym leży na sercu piękno krajobrazu oraz które mają potrzebę projektowania i tworzenia przestrzeni miejskich, zaspokajających potrzeby społeczeństwa zarówno pod kątem estetyki, jak i funkcjonalności.

Zmiany w zasadach rekrutacji

W kwestii uczelnianych formalności… od nowego roku wprowadziliśmy pewne zmiany w zasadach rekrutacji na studia na Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. Rekrutację na rok akademicki 2022/23 rozpoczynamy 4 maja tego roku. Jedynym wymaganiem do ubiegania się o przyjęcie na studia na naszej uczelni jest zdanie matury na poziomie podstawowym. Dodatkowym atutem naszej uczelni jest fakt, że nie pobieramy opłaty rekrutacyjnej i wpisowego.

Z naszej strony to tyle słowem wstępu do 2022 roku. Obecnych studentów i absolwentów naszej uczelni, a także osoby zainteresowane zapisaniem się do nas na studia, zachęcamy do regularnego czytania naszego bloga i sprawdzania uczelnianych aktualności!

10
01.2022

Okres bożonarodzeniowo-noworoczny to czas z jednej strony planów na kolejne dwanaście miesięcy, a z drugiej – wszelkiego rodzaju podsumowań. Z tej okazji postanowiliśmy rzucić okiem na kierunki, w które w 2021 roku najchętniej studiowali Polacy, a tym samym przekonać się, czy oferta edukacyjna naszej Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi jest atrakcyjna. Sprawdźmy zatem, jakie były najpopularniejsze kierunki studiów w kończącym się już roku!

W czołówce (prawie) brak przetasowań

Obserwując listę najpopularniejszych kierunków studiów w 2021 roku, można stwierdzić, że w czołówce – względem poprzednich lat – doszło do niewielkich przetasowań. Wśród najpopularniejszych kierunków studiów stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich niekwestionowaną królową znów okazała się informatyka, na którą zgłosiło się ponad 36 tysięcy osób. Na drugim miejscu – z 35 264 zgłoszeniami – uplasowała się psychologia, a podium uzupełnia zarządzanie, na które zgłosiło się 29 272 osób.

Jak przedstawiają się miejsca nr 4 i 5? Na czwartym miejscu w rankingu najpopularniejszych kierunków znalazł się kierunek lekarski (21 620), a na piątym – prawo, które otrzymało 20 541 zgłoszeń. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na to, że zarówno prawo, jak i znajdująca się na drugim miejscu psychologia, to kierunki, które można studiować na naszej Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w formie jednolitych studiów magisterskich.

Kolejne miejsca z czołówki nie uzyskały już nawet 20 tysięcy zgłoszeń. Wśród kierunków, na które zgłosiło się przynajmniej kilkanaście tysięcy osób i które zamykają pierwszą dziesiątkę, znajdują się kolejno ekonomia, filologia angielska, finanse i rachunkowość, budownictwo praz pielęgniarstwo.

Prawo i psychologia w Łodzi – najpopularniejsze kierunki studiów na WSBiNoZ

Spoglądając na ranking najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce w 2021 roku, nie możemy się nie uśmiechnąć. W końcu już w samej topowej piątce znajduje się psychologia i prawo – dwa kierunki, które od wielu lat można znaleźć w ofercie naszej Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. To tylko potwierdza, że nasza uczelnia podąża właściwą drogą, dobrze odpowiadając na potrzeby młodych osób i zapotrzebowanie rynku pracy.

Nie tylko psychologia i prawo w Łodzi – co jeszcze można u nas studiować?

Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że oferta edukacyjna Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu jest adresowana nie tylko do osób, które chcą studiować psychologię czy prawo w Łodzi na jednolitych studiach magisterskich. Nasza propozycja obejmuje także liczne kierunki na studiach licencjackich, magisterskich i podyplomowych. Można u nas studiować między innymi kosmetologię, dietetykę czy kryminologię – kierunki, które, choć póki co nie znajdują się w ścisłym topie najpopularniejszych studiów, rozwijają się bardzo dynamicznie i z roku na rok cieszą się coraz większym powodzeniem. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

01
12.2021

Kończący się już rok 2021 niewątpliwie był wymagający dla wszystkich uczelni wyższych oraz wszystkich osób, które tworzą świat akademicki – studentów, wykładowców, osób prowadzących warsztaty i szkolenia oraz tych, którzy „na górze” organizują funkcjonowanie naszej uczelni. Jednocześnie, ostatnie dwanaście miesięcy obfitowało również w pozytywne wydarzenia i sukcesy, które – mimo trwającej nadal pandemii – pozwalają nam z optymizmem patrzeć w przyszłość. Jaki był roku 2021? Postanowiliśmy krótko podsumować ostatnie dwanaście miesięcy w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi!

Kryminologia – studia. Poszerzyliśmy ofertę edukacyjną

W 2021 rok wchodziliśmy z dużymi nadziejami, które niewątpliwie związane były przede wszystkim z wynalezieniem szczepionki na koronawirusa. Po wielu miesiącach perturbacji, studiowania online i przeprowadzania zaliczeń w formie zdalnej, pojawiła się szansa na powrót do budynku Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu.

Postanowiliśmy jednak zrobić kolejny krok do przodu i mimo przeciwności losu rozszerzyć ofertę edukacyjną naszej uczelni. Na początku kwietnia ogłosiliśmy, że od roku akademickiego 2021/22 na Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi będzie można studiować kryminologię – interdyscyplinarną dziedzinę łączącą w sobie elementy kryminalistyki, prawa, psychologii, psychiatrii i socjologii. Na studiach kryminologicznych pierwszego stopnia oferujemy dwie ścieżki kształcenia – psychokryminalistykę oraz przestępczość i patologie społeczne.

Szkolenia, warsztaty i kursy dodatkowe…

Przez ostatnie dwanaście miesięcy dokładaliśmy wszelkich starań, by nasi studenci i absolwenci mogli uczestniczyć w najróżniejszych wydarzeniach dodatkowych, na czele ze szkoleniami i warsztatami. Zorganizowaliśmy wiele szkoleń, kursów i spotkań, podczas których uczestnicy mogli poszerzyć swoją wiedzę z zakresu kosmetologii czy dietetyki.

Zorganizowaliśmy między innymi szkolenia o strategiach żywieniowych w kontekście jelita drażliwego, mikrobiologicznych zagrożeniach związanych ze spożywaniem surowego mleka, a także szkolenia z podologii czy architektury brwi. Nie zabrakło również konferencji dietetycznych czy szkoleń przydatnych dla studentów wszystkich kierunków, czyli o kreowaniu wizerunku w mediach społecznościowych.

Wyróżnienia WSBiNoZ w Łodzi w 2021

Najlepszym potwierdzeniem tego, że w 2021 roku odnieśliśmy sukces, jest fakt, że w ostatnich miesiącach przybyło wielu absolwentów naszej uczelni, którzy studiowali między innymi prawo, psychologię, dietetykę czy kosmetologię. W ostatnim czasie Wyższą Szkołę Biznesu i Nauk o Zdrowiu spotkały również miłe wyróżnienia – najpierw zostaliśmy nominowani przez Polish Buisnesswoman Awards w kategorii „Lider nowatorskich programów nauczania wyższego”, a na początku czerwca odebraliśmy nagrodę jako zwycięzca tego plebiscytu.

Co czeka nas w 2022 roku?

Koniec roku 2021 wiąże się nie tylko z podsumowaniem ostatnich miesięcy, ale również planami na kolejny rok. Co czeka nas w 2022 roku? Chcemy uczyć i wypuszczać w świat kolejnych absolwentów! Mamy też plany na kolejne szkolenia, kursy i rozwijanie naszej ukochanej uczelni – oczywiście, drodzy Studenci, razem z Wami!

02
11.2021

Wybór kierunku studiów to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W końcu to od niej zależeć będzie rozwój kariery zawodowej przyszłego absolwenta. Obecnie funkcjonuje wiele niepochlebnych opinii na temat kierunków humanistycznych. Wynikają one bowiem z przekonania, że po ukończeniu wyżej wspomnianych nie można liczyć na zatrudnienie, które gwarantowałoby uzyskanie wysokich zarobków. W tym artykule postanowiliśmy obalić powyższe mity i omówić możliwości jakie daje ukończenie jednego z humanistycznych kierunków, którym jest pedagogika. Zachęcamy do lektury.

Studia pedagogiczne – czego można się po nich spodziewać?

Aby ukończyć dany kierunek studiów, koniecznym jest zrealizowanie określonego programu nauczania. To pozwala jego absolwentom zyskać solidne podstawy do wykonywania w przyszłości konkretnego zawodu. Osoby, które zdecydują się studiować pedagogikę przedszkolną oraz wczesnoszkolną  będą musiały zdobyć wiedzę i umiejętności, które umożliwią im pracę z przedszkolakami, a także uczniami szkół podstawowych. Jeżeli jednak zdecydują się na wybór specjalności jaką jest pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z resocjalizacją, to w tym przypadku zdobędą oni szersze umiejętności z zakresu socjologii, filozofii oraz psychologii. Z taką wiedzą będą mogli podjąć zatrudnienie w roli pedagogów lub wychowawców w placówkach opiekuńczo- wychowawczych, ośrodkach diagnostyczno- konsultacyjnych czy w świetlicach socjoterapeutycznych.

Co jeszcze możesz zyskać studiując pedagogikę?

Podczas studiowania pedagogiki nie tylko zyskuje się wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy w szkole czy wyżej wymienionych ośrodkach. To również szansa na rozwój umiejętności miękkich, które okazują się być niezwykle przydatne w profesjach związanych z zarządzaniem ludźmi, ich rekrutacją, a także wielu innych branżach. W trakcie studiowania na kierunku pedagogika zyskuje się również szeroką wiedzę z zakresu psychologii człowieka, a także rozwija umiejętności interpersonalne. Osoby, które ukończyły pedagogikę, często posiadają wysoko rozwiniętą zdolność komunikowania się, co niewątpliwie daje im przewagę w lepszym rozumieniu ludzi, a także ich potrzeb. Takie cechy z całą pewnością zostaną docenione choćby w zawodzie handlowca.

Gdzie i w jakim trybie studiować pedagogikę?

Warto pamiętać o tym, że samo ukończenie studiów pedagogicznych i obrona pracy dyplomowej nie daje gwarancji odniesienia w przyszłości sukcesu. Na ten ostatni absolwent musi zapracować sobie zaangażowaniem w wykonywane obowiązki i stałym podnoszeniem swoich kwalifikacji. Aby ułatwić sobie start w przyszłość warto wybrać uczelnię, która stawia nie tylko na teoretyczne przygotowanie do zawodu, ale również stwarza swoim studentom możliwości praktykowania. Mowa tu między innymi o wyjazdach na stypendia dla najlepszych studentów czy oferowaniu pomocy w poszukiwaniu praktyk oraz staży zawodowych. Warto pamiętać także o jeszcze jednej istotnej kwestii. Zarówno studenci studiów dziennych, jak i ci uczący się w trybie weekendowym mogą odnieść sukces zawodowy. Wszystko uzależnione jest bowiem od motywacji, chęci oraz zaangażowania.

01
10.2021

Świadomość Polaków na temat zdrowego żywienia w ostatnich latach znacząco się zwiększyła. Coraz większą wagę przykładamy do tego, co jemy, jak jemy i ile jemy. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszą się w naszym kraju studia dietetyczne. Większa liczba absolwentów dietetyki wiąże się jednak także z większą konkurencją na rynku pracy, dlatego warto wykorzystywać wszystkie możliwości do promocji własnego biznesu. Jesteś dietetykiem? A może przygotowujesz się do skończenia studiów i myślisz o założeniu własnego gabinetu? Oto, jak możesz promować w sieci swój biznes!

Dietetyka w WSBiNoZ w Łodzi – wiemy, jak promować swój biznes!

Niestety, chcąc otworzyć swój gabinet dietetyczny, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że we współczesnym, mocno stechnologizowanym świecie sama wiedza branżowa może okazać się niewystarczająca. W dobie Internetu i mediów społecznościowych trzeba po prostu wiedzieć, jak dotrzeć do szerokiego grona potencjalnych klientów – nie tylko tych z najbliższej okolicy, ale również z całego kraju.

W Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotną rolę współcześnie odgrywa marketing i promocja. Dlatego przywiązujemy dużą wagę do tego, by nasi studenci zdobywali również szeroką wiedzę na temat tego, jak zarządzać własnym biznesem, jak go promować i jak dbać o aspekty wizerunkowe.

Jak dietetyk może promować się w Internecie?

Internet ma ogromny potencjał marketingowy. Co więcej, to właśnie do sieci w dużej mierze przeniosły się wszelkie usługi. W sieci już nie tylko dokonujemy zakupów online, ale także odbywamy „wizyty” lekarskie, czy konsultujemy usługi ze specjalistami. Dlaczego więc nie wykorzystać Internetu do promocji gabinetu dietetycznego? Oto, co możesz zrobić!

Strona www i konsultacje online

Konsultacje online to najlepszy sposób na to, by zwiększyć liczbę swoich pacjentów i sprawić, by o Twoim gabinecie zrobiło się głośno nie tylko w najbliższej okolicy.

20
08.2021

Sierpień to gorący czas dla osób wybierających się na studia. Dla wielu z nich to właśnie teraz nadszedł okres, w którym podejmują decyzję odnośnie swojej przyszłości. Jaki kierunek wybrać, na jaką uczelnię się udać, pójść na studia dzienne czy zaoczne? Pytań jest wiele… My spróbujemy chociaż odpowiedzieć na nie chociaż w części i przekonać Cię do podjęcia nauki na Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. Oto trzy powody, dla których warto studiować właśnie u nas!

Szeroka oferta edukacyjna

Od momentu założenia naszej uczelni w 2006 roku regularnie poszerzamy naszą ofertę edukacyjną. W pierwszym roku działalności zdobyliśmy uprawnienia do prowadzenia studiów pierwszego stopnia na kierunku kosmetologia. Dzisiaj w gmachu WSBiNoZ można studiować nie tylko kosmetologię, ale również prawo, pedagogikę, dietetykę czy psychologię. W ostatnich miesiącach naszą ofertę poszerzyliśmy o cieszącą się coraz większą popularnością kryminologię.

Co więcej, nieustannie stajemy się iść z duchem czasu – biorąc pod uwagę zarówno zapotrzebowanie na rynku pracy, jak również rozwijające się technologie. Wszelkiego rodzaju ćwiczenia, wykłady czy zajęcia w laboratoriach przeprowadzamy z użyciem nowoczesnych technik i urządzeń najnowszych urządzeń wykorzystywanych między innymi w kosmetologii. Dzięki temu absolwenci naszej uczelni są gotowi do pracy od razu po skończeniu studiów.

Duże możliwości rozwoju

Dbamy o to, by nasi studenci nie ograniczali się tylko do wykładów i ćwiczeń. W ramach Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi działają różnorodne koła naukowe, a co więcej, osoby uczące się u nas mogą brać udział w konferencjach, praktykach studenckich czy wymianach zagranicznych z programu Erasmus+. Wśród naszych uczelni partnerskich można znaleźć prestiżowe szkoły z różnych krajów, takich jak Chorwacja, Hiszpania, Litwa, Portugalia, Turcja czy Włochy.

Zależy nam też na tym, by naszym studentom i absolwentom dawać dodatkowe możliwości rozwoju. Dlatego dla osób związanych z naszą uczelnią regularnie przygotowujemy kursy i szkolenia. Przykładowo, w ostatnich miesiącach odbyły się szkolenia między innymi z podologii, liftingu rzęs czy kreowania wizerunku w mediach społecznościowych.

Tworzenie społeczności studenckiej w prestiżowym mieście

Być może większą renomą w społeczności akademickiej cieszą się Warszawa czy Kraków, ale warto pamiętać, że również Łódź ma bardzo długie tradycje studenckie. W stolicy województwa łódzkiego funkcjonuje sześć uczelni publicznych oraz kilkanaście prestiżowych uczelni prywatnych, co czyni z Łodzi jeden z największych akademickich ośrodków w całej Polsce.

W Łodzi znajduje się wiele kulturalnych miejscówek, w których organizowane są koncert i pokazy filmowe, a także restauracji, barów czy klubów, w których można odreagować posesjowy stres. Osoby, które miały okazję studiować w Łodzi, cenią sobie miasto także za urocze parki i tereny zielone, gdzie można odpocząć i zrelaksować się na łonie natury.

29
07.2021

Wybuch epidemii koronawirusa w marcu zeszłego roku sprawił, że zajęcia stacjonarne na uczelniach wyższych w Polsce niemal z dnia na dzień zostały zamrożone. W takim stanie zawieszenia trwamy już prawie półtora roku. Wielu studentów oraz tegorocznych maturzystów zadaje sobie pytanie, czy w kolejnym roku akademickim zajęcia w końcu będą odbywały się stacjonarnie. Czy jest szansa, że od września wrócimy do normalności?

Powrót na uczelnię – od czego zależy?

To, czy w październiku będziemy mogli wrócić do zajęć stacjonarnych, zależy oczywiście od sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju. Teoretycznie póki co wszystko przebiega po myśli zarówno studentów, jak również wykładowców i prowadzących zajęcia. Jeszcze wczesną wiosną rząd zapowiadał, że do końca wakacji wszystkie chętne osoby zostaną zaszczepione przynajmniej jedną dawką, pomyślnie przebiegły też szczepienia całego środowiska akademickiego. Dlaczego zatem rok akademicki 2021/22 w dalszym ciągu jest znakiem zapytania?

Dotychczasowy przebieg pandemii Covid-19 pokazał nam, że sytuacja epidemiologiczna może zmieniać się bardzo dynamicznie. Po początkowym boomie szczepionkowym, w ostatnich tygodniach Narodowy Program Szczepień nieco wyhamował – według statystyk, do końca czerwca przynajmniej jedną dawką zaszczepiono 44,04% osób, a dwiema – zaledwie 32,2%. Nie są to statystyki najgorsze, ale jednocześnie nie na tyle dobre, by z całkowitym optymizmem można było patrzeć w przyszłość. Zwłaszcza w obliczu doniesień o coraz większej liczbie zakażeń koronawirusem wariantu Delta w innych krajach Europy.

Wiosną rzeczniczka resortu edukacji i nauki, Anna Ostrowska, poinformowała, że to, w jakiej formie będą prowadzone zajęcia w przyszłym roku akademickim, będzie zależało przede wszystkim od liczby zachorowań. Ta statystyka w ostatnich dniach jest optymistyczna, ale, jak wspomnieliśmy wcześniej, wszystko może ulec zmianie z powodu wariantu Delta. Anna Ostrowska przyznała zresztą, że Ministerstwo Edukacji i Nauki rozważa kilka scenariuszy na nadchodzący rok akademicki.

Studia na WSBiNoZ w Łodzi – stacjonarnie i online

Wygląda na to, że w obecnej sytuacji trudno wyciągać daleko idące wnioski. Zarówno wykładowcy i władze uczelni wyższych, jak również studenci i kandydaci na studia, powinni być przygotowani na różne scenariusze – tak jak jesteśmy na nie przygotowani my w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.

Wszystkim nam zależy na tym, by jak najszybciej wrócić w pełni do zajęć stacjonarnych i móc swobodnie spotykać się ze wszystkimi naszymi studentami twarzą w twarz. Liczymy, że wydarzy się to już w październiku. Niemniej, jesteśmy również przygotowani na konieczność ponownego prowadzenia części zajęć w trybie zdalnym. Na naszej uczelni już od dłuższego czasu mamy opracowane systemy nauczania online, wykorzystujące platformy e-learningowe, wideokonferencje i wykłady online, dzięki którym studia online są równie produktywne, co stacjonarne. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną i wzięcia udziału w rekrutacji na studia prawnicze, psychologię, kryminologię, pedagogikę, kosmetologię czy dietetykę!

02
06.2021

W Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi nieustannie dążymy do tego, by naszym studentom zapewnić jak najlepszą ofertę edukacyjną, która nie tylko zaspokoi ich oczekiwania w zakresie wiedzy teoretycznej i praktycznej, ale także będzie odpowiednio dopasowana do dynamicznie zmieniających się realiów rynku pracy. Dlatego poza opracowanym z największą starannością programów nauczania, studenci i absolwenci naszej uczelni mogą liczyć również na najróżniejsze szkolenia, które jeszcze lepiej przygotują ich do wejścia na rynek pracy w branży kosmetologicznej.

Dlaczego warto brać udział w naszych szkoleniach?

Studia kosmetologiczne na naszej uczelni w Łodzi cieszą się dużą popularnością i wielu absolwentów oraz absolwentek czas nauki wspomina jako okres, w którym zdobyło ogrom wiedzy teoretycznej i praktycznej. Jednak doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wykłady, ćwiczenia, a nawet zaliczenia to jedno, a przeniesienie swoich kompetencji na płaszczyznę zawodową to zupełnie coś innego.

Oferowane przez nas szkolenia i kursy doszkalające z zakresu kosmetologicznych studiów to szansa na podniesienie swoich kwalifikacji i kompetencji – przede wszystkim w zakresie umiejętności praktycznych. Wielu osobom studiującym i tym, które ukończyły kosmetologiczne studia, trudno jest podjąć pierwsze kroki w zawodzie, a organizowane przez nas szkolenia są doskonałym sposobem na to, by ze spokojem wejść w buty kosmetologa.

Co więcej, warto też pamiętać o tym, że certyfikaty o ukończeniu szkoleń i kursów z konkretnej specjalizacji znacznie poprawiają nasz wizerunek w oczach potencjalnego pracodawcy. Wielu pracodawców bardziej pozytywnym okiem spogląda na osoby zaangażowane, aktywnie uczestniczące w kursach i szkoleniach niż na te, które w CV mają wpisane tylko ukończenie studiów wyższych.

Kosmetologia – studia oraz szkolenia na najwyższym poziomie

Na co możesz liczyć, zapisując się na nasze kursy i szkolenia? Przede wszystkim na profesjonalizm, merytorykę i specjalistyczną wiedzę! Regularnie organizujemy kursy i szkolenia dotyczące konkretnych specjalizacji kosmetologicznych i zagadnień, takich jak stylizacja brwi i rzęs czy pielęgnacja skóry twarzy. Tylko w ostatnim miesiącu przeprowadziliśmy fantastyczne szkolenia i kursy, które zakończyły się ogromnym sukcesem.

W czerwcu studenci i absolwenci naszej Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi mieli okazję uczestniczyć w szkoleniu z depilacji LYCON, szkoleniu z architektury brwi, kursie liftingu rzęs ze szczególnym uwzględnieniem farbowania i laminacji oraz rozbudowanego szkolenia z podologii. Jak widzisz, dążymy do tego, by naszym studentom i absolwentom zagwarantować profesjonalne wsparcia na wielu poziomach edukacji, dlatego jeśli wybierasz się na kosmetologię, zapoznaj się z ofertą naszej uczelni i weź udział w procesie rekrutacyjnym. Na zgłoszenia kandydatów na studia na naszej uczelni czekamy do 30 września!

19
05.2021

Czas matur to okres, w którym wielu uczniów podejmuje decyzję o kontynuowaniu nauki na uczelni wyższej. Wybór szkół jest ogromny – od najbardziej znanych uniwersytetów publicznych, po prestiżowe, nowoczesne wyższe szkoły prywatne. Wśród wielu ośrodków prowadzących obecnie rekrutację znajduje się także nasza uczelnia. Dlaczego warto studiować na Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi? Przekonajmy się!

Po pierwsze – atrakcyjna oferta edukacyjna

W Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak kształtują się obecne trendy w szkolnictwie wyższym i jak wygląda zapotrzebowanie rynku pracy. Dlatego na naszej uczelni przygotowaliśmy atrakcyjną ofertę edukacyjną, która umożliwi Ci podjęcie ścieżki kariery gwarantującej zarówno spełnienie zawodowe, jak również stabilną sytuację finansową.

Jakie kierunki można znaleźć w naszej ofercie kształcenia? Proponujemy między innymi prawo czy pedagogikę, które od wielu lat niezmiennie znajdują się wśród najpopularniejszych kierunków w Polsce. Mamy jednak także sporo opcji, które wychodzą naprzeciw współczesnym wymaganiom rynku pracy – mowa tu na przykład o robiących w ostatnim czasie furorę dietetyce czy kosmetologii.

Stawiamy na praktykę. Owszem, doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że przyswojenie teorii jest niezbędne w każdej dziedzinie życia, ale to zajęcia praktyczne przygotowują nas do radzenia sobie z trudnościami kariery zawodowej. Dlatego podejmując studia u nas zdobędziesz praktyczne umiejętności potrzebne do pracy w medycynie, prawie, czy szeroko rozumianym biznesie.

Po drugie – studia online. Stawiamy na nowoczesność!

Nasza uczelnia znajduje się w piękny, wyremontowanym XIX-wiecznym budynku pofabrycznym, który specjalnie zaadaptowano na potrzeby edukacyjne. Nasze metody kształcenia z pewnością nie są jednak z XIX wieku! Dysponujemy nowoczesnymi urządzeniami umożliwiającymi wykonywanie specjalistycznych analiz i badań, a także laboratorium chemicznym. Krótko mówiąc, mamy wszystko, czego potrzebujesz do komfortowego studiowania kosmetologii czy dietetyki.

Prawdziwym znakiem czasu są jednak oferowane przez nas studia online, dzięki którym naukę możesz podjąć bez wychodzenia z domu. Wiemy, obecnie, z powodu pandemii Covid-19 większość szkół wyższych musiała przejść na system nauki zdalnej, ale nasz program nie był przygotowywany naprędce. Już od kilku lat mamy opracowany specjalny system nauczania online, wykorzystujący platformy e-learningowe i indeksy online.

Po trzecie – szerokie możliwości

Z pewnością chlubą naszej uczelni jest nasza kadra wykładowcza, w której znajdziesz uznanych profesorów, doktorów i magistrów dysponujących szeroką wiedzą teoretyczną i praktyczną. Możliwości nauki jest jednak u nas znacznie więcej – Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu oferuje pomoc w znalezieniu atrakcyjnych praktyk, umożliwia działalność w kołach naukowych i wzięcie udziału w zagranicznych wymianach uczelnianych w programie Erasmus+. Co więcej, oferujemy nie tylko studia I i II stopnia oraz studia online, ale także studia podyplomowe.

22
04.2021

Wiosna to czas, w którym wielu licealistów myślami jest już przy egzaminach maturalnych. To także najwyższa pora na podjęcie decyzji o ewentualnej dalszej ścieżce kształcenia. Jaki kierunek studiować? Jaką uczelnię wybrać? Wiele dylematów, wątpliwości i pytań… my postanowiliśmy przeanalizować sytuację i wybraliśmy kierunki, na jakie warto się wybrać w 2021 roku.

Prawo, czyli kierunek zawsze popularny

Prawo to nieustannie jeden z najpopularniejszych kierunków w Polsce. Chociaż w ostatnich latach studia prawnicze nieco ustępują miejsca informatyce, zarządzaniu czy ekonomii, to w dalszym ciągu – jak zresztą co roku – znajdują się w ścisłej czołówce najchętniej wybieranych kierunków w Polsce. Prawo jest wymagające, ale ukończenie go daje praktycznie gwarancję pracy atrakcyjnej z finansowego punktu widzenia.

Gdzie warto studiować prawo? Studia takie oferuje wiele prestiżowych uniwersytetów, ale dobrym wyjściem może być także uczelnia prywatna – taka jak nasza Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.

Jakie kierunki są przyszłościowe?

To pytanie zadaje sobie wiele osób udających się na studia. Okazuje się jednak, że odpowiedź wcale nie jest taka prosta – rynek pracy dynamicznie się zmienia i o ile dość łatwo można stworzyć prognozy na najbliższe lata, o tyle przewidywanie tego, co będzie się działo za dziesięć czy piętnaście lat, nie jest już takie proste.

Ale możemy opierać sią na badaniach. W raporcie opublikowanym przez firmę doradztwa personalnego Hays Poland w 2019 roku stwierdzono, że w najbliższym czasie procesy rekrutacyjne będą dotyczyły przede wszystkim zawodów z branży produkcyjnej, sprzedażowej, inżynieryjnej, finansowej i księgowej, a także – co oczywiste – IT. Do najbardziej pożądanych kompetencji zaliczono natomiast między innymi techniczne, kierownicze, IT i cyfrowe oraz sprzedażowe. Można jednak spodziewać się tego, że równie ważne będą zawody prawnicze czy pedagogiczne – są one po prostu potrzebne zawsze, niezależnie od postępującego rozwoju technologicznego.

Prawo, psychologia i pedagogika, czyli najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce

Czy sytuacja na rynku pracy odbija się na popularności poszczególnych kierunków? Cóż… i tak, i nie. Oczywiście, nie może nikogo dziwić, że na szczycie listy kierunków z największą liczbą zgłoszeń rokrocznie znajduje się informatyka i zarządzanie, nie ma też nic zaskakującego w tym, że w dalszej kolejności znajdziemy między innymi prawo, ekonomię czy finanse i rachunkowość.

Ale najpopularniejsze kierunki studiów możesz podjąć także w naszej Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. W naszej ofercie edukacyjnej znajdziesz między innymi prawo, a także psychologię i pedagogikę, które regularnie znajdują się w pierwszej dziesiątce najchętniej wybieranych kierunków w Polsce.

Pamiętaj też, że pedagogika czy psychologia wcale nie musi być gorszym wyborem niż informatyka czy ekonomia. Warto bowiem brać pod uwagę nie tylko statystyki i przewidywania, ale także własne pasje i zainteresowania. Jeśli wybierzesz studia, które będą Cię interesowały i którym będziesz w stanie się poświęcić, z pewnością znajdziesz satysfakcjonującą finansowo i ciekawą pracę.

25
03.2021

WSBiNoZ jako jedyna uczelnia w województwie łódzkim, z tym kierunkiem studiów w ofercie.

01
03.2021

Studia prawnicze nieustannie od wielu lat cieszą się olbrzymią popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego – jednych kusi prestiż tego kierunku i perspektywa atrakcyjnej finansowo pracy, innych z kolei motywuje autentyczna misja. Niezależnie jednak od motywacji, w życie każdego studenta prawa przychodzi moment, w którym musi on zdecydować, co dalej? Ukończenie prawa jest co prawda godne podziwu, ale często nie wystarcza do zrobienia prawdziwej kariery w zawodzie. Dlatego wielu absolwentów decyduje się na aplikację.

Prawo – studia i aplikacja: ile trwają?

Ile lat studiuje się prawo? Studia, tak jak w przypadku wielu innych kierunków, podzielone są na studia pierwszego i drugiego stopnia. Pierwsze trzy lata kończą się obroną pracy licencjackiej, natomiast dwuletni stopień drugi zwieńczony jest obroną magisterki. Dyplom magistra jest niezbędny do podjęcia aplikacji. Prawo trwa zatem pięć lat – niezależnie od tego czy decydujesz się na podjęcie studiów na uczelniach publicznych, czy prywatnych, takich jak Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.

Po ukończeniu prawa można podjąć wybraną aplikację, między innymi adwokacką, sędziowską, radcowską, prokuratorską czy notarialną. Między innymi od wybranej aplikacji zależy czas jej trwania. Przykładowo, aplikacje radcowskie, prokuratorskie, sędziowskie czy adwokackie trwają trzy lata, a komornicza – dwa.

Prawo – aplikacje po studiach

Do najchętniej wybieranych aplikacji w Polsce należą przede wszystkim aplikacja adwokacka, radcowska, notarialna oraz komornicza. Egzaminy na nie przeprowadzane są przez Ministerstwo Sprawiedliwości. A jaka aplikacja będzie odpowiednia dla Ciebie?

 • Adwokacka: aplikacja ta przygotowuje od strony teoretycznej i praktycznej do wykonywania zawodu adwokata i uczy przede wszystkim postępowania z poszanowaniem zasad sprawiedliwości i etyki;
 • Radcowska: podczas wykładów i ćwiczeń aplikant przygotowywany jest do wykonywania zawodu radcy prawnego. Chodzi tu przede wszystkim o zasady wykonywania zawodu oraz zdobycie kwalifikacji w obrębie zastępstwa procesowego i sporządzania różnego rodzaju dokumentów i pism;
 • Notarialna: przeznaczona jest dla osób, chcących podjąć pracę w zawodzie notariusza. Aplikant zdobywa wiedzę na temat czynności przeprowadzanych przez notariusza oraz zapoznaje się z kompetencjami sądów w sprawach gospodarczych i cywilnych;
 • Komornicza: ta aplikacja przygotowuje do zawodu komornika. Aplikanci zdobywają wiedzę z zakresu prawa cywilnego, materialnego i procesowego oraz wybranych elementów m.in. prawa rodzinnego czy prawa

Aplikacje – o czym warto pamiętać?

O czym warto pamiętać studiując prawo? Studia, choć są bardzo intensywne i wymagające pod względem nauki, powinny być także czasem, w którym podejmujemy decyzję o swojej przyszłości. To już wtedy powinniśmy zastanowić się nad ścieżką, którą chcemy wybrać – i odpowiednio się do niej przygotować. Warto też pamiętać, że aplikacja to tylko jedna z opcji – po zdobyciu magistra można kontynuować karierę naukową lub podjąć pracę w banku, doradztwie podatkowym czy organizacjach pozarządowych.

01
02.2021

Współcześnie coraz większa liczba studentów kończy swoją edukację na studiach licencjackich. Zaskoczenie? Tylko pozornie – w praktyce bowiem pierwszy stopień daje to, czego wiele osób po prostu potrzebuje do rozpoczęcia kariery zawodowej: wyższe wykształcenie, odpowiednią wiedzę oraz wstępne doświadczenie, takie jak staże czy praktyki. Edukację można oczywiście kontynuować na studiach podyplomowych lub magisterskich. Co będzie lepszym wyborem? Sprawdźmy, jakie zalety ma magisterka, a jakie podyplomówka.

Studia magisterskie – zalety

Największą zaletą studiów magisterskich jest to, że bez zbędnej przerwy w nauce można kontynuować edukację i pogłębiać swoją wiedzę. Dyplom magisterski jest niezbędny do podjęcia kariery naukowej, ale warto pamiętać, że nadal są dziedziny – takie jak ekonomia czy psychologia – w których może on być bardzo pomocny przy szukaniu pracy.

Co więcej, nad studiami podyplomowymi magisterskie mają istotną przewagę. Na uczelniach publicznych w trybie nauczania stacjonarnego są bezpłatne. Mitem jest także to, że studia magisterskie są przeszkodą w rozpoczęciu kariery zawodowej. Owszem, należy liczyć się z tym, że czasem w godzinach porannych lub popołudniowych będzie trzeba będzie udać się na zajęcia, ale warto pamiętać, że na magisterce jest zazwyczaj znacznie mniej zajęć niż na studiach licencjackich. Ponadto wykładowcy raczej są osobami wyrozumiałymi i zdają sobie sprawę z tego, że niektóre osoby muszą studiowanie dzielić z pracą. Można też wnioskować o indywidualny tryb nauczania. Jak widać, dla chcącego nic trudnego!

Dlaczego warto wybrać się na studia podyplomowe?

Skoro magisterka ma tyle zalet, to dlaczego warto wybrać studia podyplomowe? Drugi stopień jest doskonały dla osób, które mają jasno sprecyzowane cele zawodowe i edukacyjne. Statystyki pokazują jednak, że wielu studentów po ukończeniu licencjatu chce spróbować czegoś nowego lub podjąć nowe wyzwania zawodowe.

W takich okolicznościach studia podyplomowe są idealnym rozwiązaniem. Program studiów podyplomowych jest pozbawiony zbędnych przedmiotów i nastawiony na zdobycie teoretycznej i praktycznej wiedzy w konkretnej specjalizacji. Bardzo często po ukończeniu podyplomówki posiada się zatem kompetencje, które „z marszu” umożliwiają podjęcie konkretnego zawodu. Co więcej, studia podyplomowe są tańsze niż studia magisterskie w trybie zaocznym, a ponadto trwają krócej. Dzięki temu szybciej można w stu procentach skupić się tylko na karierze zawodowej i zdobywaniu cennego doświadczenia.

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na magisterkę, czy na studia podyplomowe w Łodzi, najważniejsze jest to, że posiadasz samą chęć dalszego kształcenia. Już sam ten fakt świadczy o Twojej ambicji i jest bardzo znaczący dla wielu potencjalnych pracodawców. W naszej Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu znajdziesz atrakcyjną ofertę studiów dostosowaną do realiów i wymogów dzisiejszego rynku pracy. Zapraszamy!

12
01.2021

Czy koronawirus zatrzymał edukację?

23
11.2020

Epidemia koronawirusa wywróciła do góry nogami nasze życie na wielu płaszczyznach – także w sferze edukacji. Co prawda uczelnie poradziły sobie z organizacją nauczania zdalnego. Nasza Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi uruchomiła specjalne platformy e-learningowe i dostosowała program zajęć i wykładów tak, by możliwe stało się przyswajanie wiedzy przed ekranem komputera w domu. Teoretycznie zatem wszystko jest w jak największym porządku. Jak to jednak w nauce często bywa: teoria to jedno, a praktyka – zupełnie coś innego…

W obecnych warunkach niemal wszystkie kierunki skutecznie można studiować zdalnie, niezależnie od tego czy chodzi o psychologię, dietetykę czy prawo. Studia online mają wiele korzyści – wiążą się z oszczędnością czasu i pieniędzy, a także większym bezpieczeństwem w warunkach epidemicznych. A jak wygląda sprawa z nauką w domowych czterech ścianach? Sale wykładowe oraz uczelniane biblioteki i czytelnie sprzyjają skupieniu i koncentracji. W warunkach domowych czasami często je utrzymać. Jak skutecznie uczyć się w domu, by studia online były efektywne? Oto nasze rady!

Po pierwsze: ważna jest psychologia – studia online to nie odpoczynek!

Wylegiwanie się w łóżku do ostatniej chwili i przesiedzenie całego dnia w dresach wydaje się bardzo kuszące, ale niekorzystnie wpływa na efektywność i koncentrację. Z punktu widzenia psychologicznego warto przygotować się na „normalny” dzień na uczelni – ubierz się swobodnie, ale wyjściowo, wstań odpowiednio wcześnie, weź prysznic i zjedz śniadanie. W ten sposób odpowiednio przygotujesz ciało i umysł do nauki.

Po drugie: czasem do nauki musisz się zmusić

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że łatwiej powiedzieć niż zrobić – zwłaszcza, że wielu wykładowców z uwagi na obecną – i w dalszym ciągu niezbyt komfortową – sytuację jest nieco bardziej pobłażliwych. Warto samemu narzucać sobie dyscyplinę i zmuszać się do nauki. Przecież w normalnych warunkach nie odpuszczałbyś nauki tak łatwo, prawda?

Po trzecie: zlikwiduj rozpraszacze!

To bardzo ważny, a zarazem bardzo trudny krok na drodze do efektywnej nauki na studiach online. O ile wyłączenie telewizora i odłożenie na bok smartfonu może być proste, o tyle komputer może być dużym wyzwaniem. Przede wszystkim dlatego, że prywatny laptop jest jednocześnie narzędziem do nauki i relaksu. Komputer prywatny podświadomie często kojarzy nam się z rozrywką, ale rozwiązaniem może być założenie na nim drugiego konta, na którym oddajemy się tylko czynnościom związanym ze studiami.

Po czwarte: uporządkowane stanowisko do nauki to podstawa

Przede wszystkim – zapomnij o nauce w łóżku, które kojarzy się z odpoczynkiem i rozleniwieniem. Zamiast tego usiądź przy uporządkowanym biurku, na którym masz dużo miejsca na notatki, zeszyty i podręczniki. Podczas wielogodzinnej nauki przydadzą Ci się też akcesoria, takie jak stolik pod laptop.

Po piąte: Kosmetologia, psychologia, prawo – studia online to wiele przedmiotów!

Kosmetologia, prawo czy psychologia – studia online to – tak samo jak nauczanie stacjonarne – wiele przedmiotów. Zadbaj zatem o brak monotonni podczas nauki w domu. Przygotuj sobie plan na cały dzień, zadbaj o regularne przerwy i każdego dnia poświęcaj czas kilku przedmiotom. Wkuwanie jednego przedmiotu przez cały dzień osłabi Twoją koncentrację i efektywność!

03
11.2020

Nadal nie zapisałeś się na studia w roku akademickim 2020/21? Zdajemy sobie sprawę z tego, że w obecnym czasie wiele osób waha się przed podjęciem tego wyzwania. Trwająca od kilku miesięcy pandemia koronawirusa sprawia, że wielu z nas boi się nie tylko o sytuację zawodową, ale przede wszystkim o własne zdrowie. Ta obawa powstrzymywała nas przed wakacyjnymi podróżami i spotkaniami towarzyskimi, a teraz powstrzymuje nas przed przebywaniem na uczelniach. Na szczęście w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi możesz podjąć wymarzone studia online!

Studia online w Łodzi – dlaczego warto się na nie zapisać?

Oczywiście, nauczanie zdalne jest czymś, z czym cała Polska mierzyła się już wiosną. Wszyscy pamiętamy przecież podejmowane z dnia na dzień decyzje o przejściu na tryb nauczania zdalnego i chwytanie się najróżniejszych rozwiązań.  Dlaczego w takim razie warto zapisać się na studia online w Łodzi na naszej uczelni?

Zgodnie z pierwotnymi, wydanymi latem zaleceniami, większość polskich uczelni przygotowywała się na nauczanie hybrydowe. Rozwiązanie to zmniejsza oczywiście szanse na rozprzestrzenianie się Covid-19, ale i tak może być nieskuteczne. Biorąc pod uwagę obecną dynamicznie rozwijającą się sytuację epidemiologiczną w kraju, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w niedługim czasie znów wszystkie uczelnie wyższe będą musiały przejść na tryb nauczania online. Nasza uczelnia, chcąc zapewnić studentom i wykładowcom najbezpieczniejsze warunki nauczania, już wcześniej podjęła decyzję o wprowadzeniu do oferty studiów online.

Zalety studiowania online

Studia online to alternatywa dla tradycyjnej formy nauczania, która zwłaszcza w obecnych warunkach wydaje się bardzo atrakcyjna. Choć koronawirus wywrócił naszą codzienność do góry nogami, nie ma potrzeby rezygnowania z edukacji i rozwoju. Zalety studiowania online to między innymi:

 • Bezpieczeństwo – wszystkie zajęcia odbywają się w domu za pośrednictwem platformy e-learningowej. Nie ma zatem ryzyka przebywania w dużych skupiskach ludzi i „złapania” wirusa.
 • Oszczędność pieniędzy – osoby, które na uczelnię dojeżdżają z innych miast, nie muszą wydawać regularnie pieniędzy na paliwo lub bilety umożliwiające korzystanie z komunikacji publicznej.
 • Możliwość pogodzenia edukacji z życiem prywatnym – studia online to zdecydowanie korzystniejsza opcja dla osób, które naukę chcą pogodzić na przykład z wychowywaniem małych dzieci. Jest to szczególnie istotne w obliczu ponownego zamknięcia żłobków i szkół podstawowych.

Pedagogika, psychologia czy prawo online – nasza oferta

W trosce o naszych studentów, umożliwiamy rozpoczęcie studiów online na naszych najpopularniejszych kierunkach, takich jak pedagogika, psychologia, kosmetologiadietetyka czy prawo. Kierunki te zostały opracowane tak, by studenci w trybie zdalnym mogli przyswoić wszystkie najważniejsze aspekty dotyczące danej dziedziny, z wykorzystaniem nowoczesnych metod i platformy e-learningowej. Chcesz zapisać się na pedagogikę, psychologię lub prawo online? Rekrutacja jest otwarta do 31 października!

13
10.2020

Każdego roku prawo jest jednym z najbardziej obleganych kierunków na polskich uczelniach. Nic dziwnego, bowiem wielu kandydatom kojarzy się on z wysokim prestiżem oraz atrakcyjnymi zarobkami. Nie wszyscy jednak w momencie wybierania kierunku studiów zadają sobie pytanie, co zamierzają robić po ich ukończeniu. A warto wiedzieć, że prawo oferuje przynajmniej kilka ścieżek kariery, w zależności od tego, w jakim obszarze prawa chcemy się kształcić – np. medycznym, podatkowym, finansowo-gospodarczym czy sądowym. Jakie zatem są perspektywy zawodowe po prawie?

Aplikacja, czyli co zrobić, by zacząć pracę w kancelarii lub sądzie?

Dla wielu osób studiujących prawo, studia magisterskie są tylko jednym etapów na drodze do zdobycia wymarzonego zawodu, którym jest praca w kancelarii, sądzie lub prokuraturze. Aby to osiągnąć, nie wystarczy jednak samo ukończone prawo. Studia magisterskie należy oczywiście ukończyć z jak najlepszym wynikiem, później jednak trzeba ukończyć aplikację, która poprzedzana jest wymagającym, odbywającym się raz w roku egzaminem.

Po pozytywnym rozwiązaniu egzaminu aplikacyjnego kandydat ma dwa lata na zapisanie się na aplikację, której czas trwania zależy od wybrania ścieżki zawodowej. Aplikacje adwokackie i prokuratorskie trwają na przykład trzy lata, ale już legislacyjna – tylko rok. Aplikacja kończy się kolejnym egzaminem, po którym następuje wpis do odpowiedniego rejestru,

Aplikację muszą ukończyć i zaliczyć osoby, które chcą pracować między innymi jako sędzia, prokurator, adwokat, notariusz, radca prawny czy komornik sądowy. Mimo wysiłku, który trzeba włożyć w ukończenie prawa jednolitego magisterskiego i aplikacji, walk się opłaca, bowiem zarobki w najbardziej prestiżowych zawodach prawniczych są bardzo atrakcyjne.

Prawo – studia: doradca prawny

Osoby, które po ukończeniu prawa jednolitego magisterskiego nie planują kończyć żadnej z aplikacji, mogą pracować jako doradca prawny. W przeciwieństwie do radcy prawnego, zawód ten nie należy do zawodów regulowanych, dlatego aplikacja nie jest w tym przypadku wymagana. Do kompetencji doradcy prawnego należy przede wszystkim sporządzanie pism oraz udzielanie porad prawnych, w niektórych sprawach może on również reprezentować swojego klienta w sądzie.

Prawo: studia a praca w firmie lub korporacji

Osoby, które kończą studia prawnicze, często decydują się również na rozpoczęcie kariery zawodowej w firmie lub korporacji. Duże firmy często zatrudniają absolwentów prawa, by ci pełnili w przedsiębiorstwie funkcję radcy prawnego, rozwiązywali wewnętrzne konflikty oraz nadzorowali negocjacje z kontrahentami.

Osoby, które ukończyły prawo jednolite magisterskie i decydują się na pracę w dużej firmie, mogą liczyć na atrakcyjne zarobki w wysokości około 5000 zł brutto miesięcznie. Warto pamiętać, że wynagrodzenie takie wzrasta wraz ze stażem pracy i doświadczeniem.

Prawo – studia w Łodzi

Chcesz zapisać się na prawo? Studia na Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi to szansa na zdobycie wiedzy i kompetencji w różnych obszarach prawa. Oferujemy kształcenie w zakresie prawa medycznego, sądowego oraz finansowo-gospodarczego z elementami prawa podatkowego.

16
09.2020

Młode osoby, które zaczynają studia, liczą na to, że kilkuletnia, przypieczętowana dyplomem edukacja, przygotuje je do pracy w wymarzonym zawodzie. Faktycznie, w większości branż tytuł licencjata lub magistra jest potwierdzeniem wiedzy i pewnych umiejętności oraz daje przewagę nad innymi kandydatami podczas walki o stanowisko. Warto jednak mieć na uwadze, że rekruterzy i właściciele firm jeszcze przychylniejszym okiem spoglądają w stronę osób, które już na studiach zaczęły karierę zawodową.

W tym momencie pojawiają się jednak pytania. Jak pogodzić edukację z pracą? Jak zdobyć pracę bez doświadczenia? Gdzie w ogóle szukać pracy, gdy niemal każdy dzień spędzamy na uczelni? W tym artykule podpowiadamy jak zacząć karierę zawodową w czasie studiów.

Po pierwsze – im wcześniej zaczniesz, tym lepiej

Oczywiście, łatwiej powiedzieć, niż zrobić. Zwłaszcza jeśli Twój plan zajęć jest wypełniony zajęciami i na uczelni nierzadko musisz siedzieć do wieczora. Niemniej, zmotywowane osoby z pewnością znajdą sposób na to, by pracę zacząć już w czasie studiów. Pamiętaj, że nikt nie każe Ci aspirować od początku na główne stanowisko.

Wystarczy, że zaczniesz od pracy na stanowisku sprzedawcy lub kelnera. Na takich posadach studenci są często mile widziani, a to oznacza, że możesz liczyć na wyrozumiałość ze strony pracodawcy podczas uzgadniania cotygodniowego grafiku. Nie przejmuj się tym, że nie jest to praca związana z Twoim kierunkiem studiów – podczas pracy w sklepie czy restauracji nie tylko nauczysz się terminowości, radzenia sobie ze stresem i pracy z klientem, ale też możesz rozwinąć umiejętność porozumiewania się w języku angielskim. Uwierz nam – są to zdolności, które doceni każdy pracodawca, na przykład jeśli aspirujesz do zawodu dietetyka czy kosmetologa.

A może studenckie praktyki?

Do odbycia praktyk studenckich jest zobowiązana każda osoba podejmująca edukację na uczelni wyższej, jest się zatem nijako zmuszonym do wejścia na ścieżkę zawodową. Praktyki mogą być jednak naprawdę dużą szansą na rozpoczęcie kariery.

Staże dla studentów i praktyki często kojarzą nam się z bezcelowym siedzeniem w biurze czy gabinecie. Rzeczywiście, takie praktyki nie zapewnią Ci wielu wartościowych doświadczeń zawodowych, dlatego warto postarać się o dobre miejsce na odbycie praktyk. Dokładnie przejrzyj oferty na portalach z ogłoszeniami pracodawców lub po prostu szukaj firm, które Ci się podobają i wysyłaj zapytania o możliwość odbycia stażu. Praktyki są kluczem do rozpoczęcia kariery w takich dziedzinach jak pedagogika, kosmetologia czy dietetyka.

Praktyki są co prawda często darmowe, ale i tak warto się przyłożyć. Wiele firm po 3-miesięcznym okresie praktyk oferuje zatrudnienie jeśli praktykant profesjonalnie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Ponadto, w znalezieniu praktyk może Ci pomóc uczelnia, bowiem wiele szkół współpracuje w tym zakresie z różnymi firmami.

Działalność na uczelni

Organizowanie wydarzeń i konferencji, udział w wyjazdach naukowych, uczestnictwo w kołach studenckich lub praca w studenckim radiu – uczelnie oferują wiele możliwości na zdobycie nowych kompetencji i doświadczeń zawodowych. Zapewniamy, że taka działalność również jest doceniana przez wielu rekruterów. Opcji na rozpoczęcie kariery zawodowej w czasie studiów jest zatem całkiem sporo, więc bez problemu powinieneś poradzić sobie z tym zadaniem!

03
08.2020

Już za chwilę obecni maturzyści staną przed jednym z najważniejszych wyborów w swoim życiu, czyli decyzji o podjęciu studiów. Jeśli zdecydowaliście się już na konkrety kierunek, pozostaje Wam jeszcze wybrać tryb studiowania. Obecnie na większości uczelni zarówno prywatnych, jak i państwowych możliwe jest studiowanie w dwóch trybach: stacjonarnym i niestacjonarnym. Jakie są wady i zalety każdego z nich? O tym w dzisiejszym artykule.

Różnice między studiami stacjonarnymi a niestacjonarnymi

Podstawową różnicą między studiami stacjonarnymi a niestacjonarnymi jest fakt, że te pierwsze odbywają się od poniedziałku do piątku, a drugie w weekendy w formie najczęściej co dwutygodniowych zjazdów.

Jeśli chodzi o kwestię płatności, to wszystko zależy od rodzaju uczelni. Decydując się na uczelnię państwową, wówczas mamy zagwarantowane darmowe studiowanie w trybie stacjonarnym, za studia niestacjonarne trzeba będzie jednak zapłacić. W przypadku szkół prywatnych zarówno forma stacjonarna, jak i niestacjonarna jest płatna.

Inną różnicą, na która warto zwrócić uwagę jest charakter studiowania. Studia stacjonarne cechują się większą systematycznością, są bardziej rozciągnięte w czasie, a co za tym idzie, studenci mają więcej możliwości na pogłębianie swojej wiedzy na bieżąco. Z kolei studia niestacjonarne wymagają pewnego rodzaju samodyscypliny. Zajęcia bowiem odbywają się zazwyczaj co dwa tygodnie przez dwa dni. To powoduje, że wiele pracy trzeba wykonać samodzielnie w domu.

Które wybrać?

Zarówno studia stacjonarne, jak i niestacjonarne posiadają plusy i minusy. Ich wybór powinien zależeć przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Tryb stacjonarny dedykowany jest głównie do osób, dla których nauka jest najważniejsza. Studiując w ten sposób, będą oni mieć dużo czasu na pogłębianie swojej wiedzy i poznawanie najbardziej interesujących ich zagadnień. Mówi się również, że ten tryb studiowania pozwoli najpełniej poznać życie studenckie – mieszkanie w akademiku, liczne imprezy i spotkania integracyjne, angażowanie się w dodatkowe projekty naukowe – na to wszystko jest czas podczas stacjonarnego studiowania.

Z kolei tryb niestacjonarny to propozycja dla osób, które na pierwszym miejscu stawiają na rozwój zawodowy, a studia są dla nich dodatkową aktywnością. To również idealna wersja dla osób zdyscyplinowanych, które wolą samodzielnie zgłębiać wiedzę i nie potrzebują nadmiernego prowadzenia. Na studia w trybie niestacjonarnym wybierają się również często starsze osoby, które pragną podnieść swoje kwalifikacje zawodowe lub chcą się zupełnie przebranżowić.

Jak widać, wybór trybu studiów zależy od indywidualnych potrzeb każdej osoby. Medyk oferuje swoim studentom zarówno studia stacjonarne, jak i niestacjonarne. Wszystkie nasze kierunki prowadzone są w tych dwóch trybach. Wybierz teraz najlepszą formę dla Ciebie!

08
06.2020

Wiele osób wciąż kojarzy kosmetologię z mało intratną pracą w nieprofesjonalnym zakładzie. Zapomnij o tym skojarzeniu – nowoczesna kosmetologia to ogromne możliwości rozwoju zawodowego i osobistego. Specjalistki i specjaliści kosmetologii korzystają z najnowszych dokonań i badań medycyny, wybierają produkty ze ściśle opracowaną recepturą zawierającą składniki aktywne. Jeżeli branża beauty to Twoja pasja i chcesz specjalizować się w profesjonalnym podejściu do zdrowia i urody, kosmetologia to odpowiednie studia dla Ciebie. W tym artykule przybliżamy obraz studiów kosmetologicznych i działów kosmetologii.

Czym są studia kosmetologiczne?

Studia kosmetologiczne możemy realizować zarówno na poziomie I, jak i II stopnia. Kosmetologia II stopnia może być doskonałym uzupełnieniem lub sposobem na specjalizację po ukończeniu innych studiów I stopnia z zakresu branży beauty czy medycyny.

Ta obszerna dziedzina inaczej jest nazywana także kosmetyką lekarską, a z definicji kwalifikujemy ją jako dział, który powstał na gruncie dermatologii. Obecnie kosmetologia obejmuje jednak nie tylko pielęgnacje i zabiegi skórne, ale również te dotyczące włosów, paznokci czy ogólnego dobrostanu zdrowej urody. Wykwalifikowana osoba po ukończeniu kosmetologii będzie posiadać zdolność holistycznego i specjalistycznego postrzegania problemów danej klientki lub klienta.

Nowoczesna kosmetologia czerpie z badań wykonywanych w dziedzinie medycyny, chemii, fizyki, biologii, biochemii, dietetyki, farmakologii czy nawet psychologii. Źródło problemu danego klienta może być złożone i wywołane różnorakimi czynnikami, dlatego do kompetentnego wykonywania zawodu kosmetologa potrzebujesz rozległej wiedzy ogólnej.

Kosmetologia to świetny wybór dla osób zainteresowanych medycyną estetyczną i dermatologią.

Specjalizacja w różnych działach kosmetologii

Choć sama kosmetologia jest jasno określonym działem nauk przyrodniczych, w ramach tej jednej dziedziny również możemy specjalizować się w różnych zakresach. Wystarczy przyjrzeć się propozycji studiów kosmetologicznych I i II stopnia na Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.

Na studiach I stopnia zdobędziesz takie umiejętności jak planowanie zabiegów kosmetycznych, podstawową wiedza z zakresu mody, wizażu i stylizacji, a także zalecenia i przeciwwskazania dotyczące zabiegów kosmetycznych u konkretnych osób. Wiedza medyczna zostanie przedstawiona przez lekarzy specjalistów. Możesz wybrać specjalizacje:

 • SPA i odnowa biologiczna z elementami dietetyki
 • Podologia
 • Wizaż i stylizacja

Dzięki temu już studia licencjackie umożliwiają Ci zawężenie ścieżki zawodowej do konkretnych kompetencji.

Na studiach II stopnia poznasz tajniki zabiegów specjalistycznych z takich poddziedzin jak trychologia czy podologia. Zgłębisz wiedzę dotyczącą chorób klientek i klientów i będziesz uczyć się od wyspecjalizowanych lekarzy. W trakcie studiów II stopnia możesz obrać jedną z następujących ścieżek kształcenia:

 • Kontynuacja podologii
 • Trychologia
 • Masaż w pracy z ciałem i fitness
 • Chemia kosmetyczna w biznesie
 • Menadżer ośrodków SPA i Wellness
20
04.2020

Internetowe zajęcia i kursy online mają specyficzny charakter. Choć potrzebujemy trochę czasu, aby się do nich przyzwyczaić, nauka za pomocą internetu może być równie efektywna, co tradycyjna forma odbywania zajęć. W tym artykule podpowiadamy, jak efektywnie korzystać z e-learningu, aby nauka online przyniosła jak najwięcej korzyści.

Przygotuj swoje stanowisko nauki

Podobnie jak w przypadku pracy zdalnej, zdalny system nauki wymaga pewnego poziomu organizacji. Choć słuchanie wykładu pod pierzyną może sprawiać wrażenie kuszącej wizji, warto zorganizować sobie odpowiednie stanowisko do nauki. Jeżeli nie posiadasz biurka i odpowiedniego krzesła, możesz poczynić minimalne kroki, takie jak zadbanie o porządek w pomieszczeniu, gdzie będziesz realizować zajęcia online.

Dzięki temu łatwiej będzie skupić się na samej nauce. Przewietrz pomieszczenie, pochowaj zbędne drobiazgi, schowaj na czas zajęć rozpraszacze takie jak smartfon. Warto także zainstalować w przeglądarce wtyczkę, która blokuje wybrane strony internetowe: możesz stworzyć indywidualną listę. Mogą to być na przykład adresy portali społecznościowych, dzięki czemu nie będziesz na nich tracić czasu. Wystarczy, że określisz we wtyczce okres czasu, przez który strony mają być zablokowane, na przykład przez pół godziny lub godzinę.

Jeżeli masz możliwość pracy przy biurku, zdecyduj się na ten krok. W ten sposób wydzielisz sobie stanowisko nauki, co pomoże w odseparowaniu tej części życia od odpoczynku i spraw prywatnych. W miarę możliwości oczyść biurko ze zbędnych przedmiotów i zadbaj o odpowiednie oświetlenie.

Dopasuj naukę do indywidualnych uwarunkowań

Ogromną zaletą nauki zdalnej jest dopasowanie jej do swoich potrzeb. Choć zajęcia za pomocą aplikacji takich jak Zoom czy Google Hangouts będą odbywać się o określonej porze, resztę z łatwością dopasujesz do siebie. Wiele kursów zostanie przeniesionych na powszechnie użytkowaną platformę Moodle, gdzie możesz odbywać kolejne sesje oglądając prezentacje, załączone materiały wideo i audio, wykonując testy i inne ćwiczenia. Jeżeli jesteś nocnym markiem i to wtedy lubisz być aktywny intelektualnie, dzięki e-learningowi możesz z powodzeniem stworzyć indywidualny grafik.

E-learning to także świetna okazja dla tych, którzy mają opory przed wypowiadaniem się na forum grupy. Jeżeli bycie obserwowanym w trakcie wypowiedzi sprawia Ci dyskomfort, a prowadzący zajęcia wyrazi zgodę, wykorzystaj jedynie włączony mikrofon i wyłącz kamerę. Twój wkład w zajęcia będzie równie ciekawy, co innych. Możesz również porozumiewać się pisząc wiadomości w oknie chatu.

Ponadto e-learning jest metodą stosunkowo tanią. Kiedy biblioteki są zamknięte, wszystkie książki będą rozsyłane w formatach PDF. Nie musisz przeznaczać pieniędzy na dojazd do uczelni, kserówki i inne drobne koszty związane z nauką w przeznaczonym do tego budynku.

Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi także umożliwia realizowanie zajęć za pomocą najnowszej wersji platformy e-learningowej.

01
04.2020

Studia to czas, w którym większość z nas nie tylko zdobywa nową wiedzę, ale też czyni pierwsze kroki w dorosłość. Warto podejść do tych 3 lub 5 lat z głową i od początku zaplanować je tak, by przyniosły nam jak najwięcej korzyści. Jak to zrobić? O tym w dzisiejszym artykule.

Postaw na dobry kierunek

Podstawą satysfakcji ze studiów jest wybór odpowiedniego kierunku. Najlepiej by był on zgodny z Twoimi zainteresowaniami. Część osób sugeruje się tym, jakie kierunki są aktualnie popularne. Naszym zdaniem jednak zadecydowanie lepiej wybrać studia, które naprawdę nas pasjonują i na co dzień nauka na nich będzie sprawiać nam przyjemność. Co bowiem po tym, że wybierzemy się na prawo, jeśli wkuwanie kolejnych kodeksów będzie dla nas męką. Tym sposobem skazujemy się na 5 ciężkich lat, a i praca później nie przyniesie nam satysfakcji.

Z kolei mniej popularny kierunek np. kosmetologia, może okazać się dla nas strzałem w dziesiątkę, bo pielęgnacja urody i troska o zdrowie interesuje nas od dawna. W takiej sytuacji z przyjemnością będziemy zdobywać nową wiedzę, brać aktywny udział w zajęciach praktycznych, a także szukać sposobów pogłębiania doświadczenia poza studiami. Takie aktywne podejście gwarantuje nam przyszły zawodowy sukces.

Wybierz dobrą uczelnię

Podejmując decyzję o rozpoczęciu studiowania, trzeba również zdecydować, na jaką uczelnię się wybierzemy. Obecnie na rynku edukacyjnym mamy zatrzęsienie ofert zarówno państwowych uczelni wyższych, jak i prywatnych szkół. Te drugie wcale nie odbiegają jakością kształcenia od tych pierwszych. Wręcz przeciwnie wybór uczelni prywatnej może okazać się skuteczniejszym sposobem na łatwiejszy start w zawodzie. Szkoły prywatne mają bowiem często lepsze zaplecze edukacyjne, więcej zajęć praktycznych i pomagają swoim studentom w zdobyciu pierwszych doświadczeń zawodowych.

Bądź aktywny

Studia to czas, w którym po raz pierwszy doświadczamy dorosłości. Wiąże się on nie tylko z nauką, ale często też wyprowadzką do innego miasta, samodzielnym mieszkaniem, nauką zatroszczenia się o codzienny byt czy zdobywaniem pierwszych doświadczeń zawodowych. Pragnąc jak najefektywniej wykorzystać czas studiów, warto zatem wykazać się inicjatywą i aktywnością. W dzisiejszych czasach samo skończenie studiów to jeszcze nie wszystko.

Dla pracodawcy znaczące może okazać się nasze uczestnictwo w dodatkowych kursach, warsztatach, konferencjach naukowych czy wolontariatach. Studia to dla Ciebie moment, by spróbować tego wszystkiego i zdobywać jak najwięcej doświadczeń. Poza tym to również świetny sposób na poznanie osób interesujących się tym samym co ty i podążających w tym samym kierunku. W przyszłości takie znajomości mogą przekuć się w intratne kontakty biznesowe.

Pamiętaj, studia, bez względu na to czy wybierzesz, prawo, dietetykę czy psychologię, to czas dla Ciebie, na poszerzanie swoich doświadczeń, pogłębianie zainteresowań i próbowanie nowych rzeczy. Wykorzystaj go dobrze, a po szkole, z pewnością łatwiej będzie Ci znaleźć wymarzony zawód.

31
03.2020

Szerzenie się pandemii COVID-19 może być bardzo stresujące dla wielu osób.

29
03.2020

Usłyszana niedawno historia skłoniła nas do zadania sobie pytania o obecność mężczyzn w ośrodkach SPA.

04
03.2020

Studia z psychologii fascynują wiele osób. Większość z nas chciałby poznać tajemnice ludzkiej psychiki i zrozumieć motywy postępowania swoich najbliższych. Niewiele jednak osób faktycznie zdaje sobie sprawę z tego, czym właściwie są studia psychologiczne, co jest źródłem tworzenia się wielu mitów na temat tego kierunku studiów. W dzisiejszym artykule rozprawiamy się z tymi najczęściej spotykanymi.

Osoby, które studiują psychologię z pewnością mają problemy ze sobą

To chyba najbardziej popularny mit o studentach psychologii. Większość z nas uważa, że na tego typu studia idą Ci, którzy sami nie są w stanie rozwiązać swoich problemów emocjonalnych. To nieprawda. Fakt, że interesują Cię zagadnienia związane z funkcjonowaniem ludzkiej psychiki, jeszcze nie oznacza, że sobie ze sobą nie radzisz. W większości przypadków głównym motywatorem podjęcia studiów z psychologii jest naturalna chęć pomocy innym.

Studenci psychologii wszystkich analizują i diagnozują

W tym micie jest ziarnko prawdy. Kiedy już wiesz, jak funkcjonuje człowiek, poznasz pewne mechanizmy jego postępowania i dowiesz się więcej o typach osobowości, to siłą rzeczy zaczynasz przykładać do tych opisów nie tylko siebie, ale także swoich najbliższych. Ma to swoje wady i zalety. Z jednej strony w ten sposób wiedza psychologiczna łatwiej układa Ci się w głowie, z drugiej natomiast może być uciążliwe, jeśli zaczniesz się na tym za bardzo skupiać.

Tego typu zachowania można zaobserwować u początkujących studentów, którzy dopiero weszli w świat wiedzy psychologicznej i próbują odnieść nowe informacje do otaczającej ich rzeczywistość. Z czasem jednak zauważą, że nie ma sensu tak kategoryzować ani siebie, ani innych. Poza tym kontakty międzyludzkie są tak złożone, a my jesteśmy pod wpływem tak wielu mechanizmów podczas ich zawierania, że nawet będąc psychologiem nie da się nad tym zapanować.

Podsumowując, studenci psychologii analizują, ale tylko trochę. Na pewno nie są w stanie stawiać diagnoz i czytać w myślach nowo poznanym osobom oraz swoim znajomym.

Studiując psychologię, będziesz  mieć idealne relacje z innymi

Niestety, to kolejny mit. Student psychologii czy później psycholog to człowiek jak każdy inny. To, że wie nieco więcej o pewnych dynamikach funkcjonowania relacji międzyludzkich, nie sprawi wcale, że związki czy przyjaźnie układają mu się idealnie. Tak samo jak wszyscy przeżywa w tych kwestiach wzloty i upadki.

Studenci psychologii mogą pomóc swoim bliskim rozwiązać ich problemy

Jeśli wybierasz się na studia z psychologii, licząc na to, że dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom pomożesz sowim najbliższym, no to możesz się zawieźć. Przede wszystkim jako osoba zaangażowana w relację nigdy nie będziesz obiektywny, a w grę zawsze będą wchodzić emocje, dlatego mając nawet najszczersze chęci, nie pomożesz swoim bliskim. Ponadto takie próby mogą być wręcz zagrażające dobrostanowi samego psychologa. Ratowanie najbliższych nigdy nie będzie dobrym pomysłem i na pewno nie skończy się dobrze ani dla pomagającego, ani dla osoby ratowanej.

29
01.2020

Wielu z nas, słysząc określenie psycholog, widzi osobę siedzącą w gabinecie i wysłuchującą problemów innych. To nie do końca jest prawda i tego często nie wiedzą nawet osoby chcące studiować psychologię. Jakie są zatem różnice między popularnymi profesjami takimi jak psycholog, psychiatra czy psychoterapeuta? O tym w dzisiejszym artykule.

Jest jeden wspólny mianownik dla wszystkich tych zawodów. Osoby je wykonujące zajmują się szeroko pojętą psychiką człowieka. Każdy jednak z nieco odmiennej perspektywy, za czym idą odrębne obowiązki zawodowe. Ale do rzeczy.

Kim jest psycholog?

Przede wszystkim, by nazywać siebie psychologiem, trzeba skończyć 5-letnie magisterskie studia z psychologii. Co można robić po takich studiach? Można pracować w wielu miejscach. Często psychologowie znajdują zatrudnienie w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, szpitalach, placówkach państwowych np. wojsku lub policji, ale również w działach HR różnych firm czy agencjach reklamy i marketingu. Spektrum pracy jest naprawdę szerokie i zależy od tego, jaką specjalność w ciągu studiów wybierzemy. Do najpopularniejszych należą psychologia wychowawcza, społeczna, pracy lub biznesu oraz kliniczna.

Ukończenie studiów z psychologii daje absolwentom dodatkowe uprawnienia. Mogą oni wykonywać testy psychologiczne, wydawać zaświadczenia i orzeczenia np. w sądzie lub poradni. Stawiają również diagnozy psychologiczne. Tych czynności nie może wykonywać ani psychiatra ani psychoterapeuta, chyba że ukończyli studia psychologiczne.

Trzeba z kolei pamiętać że ukończenie psychologii nie uprawnia do prowadzenia terapii. To może robić tylko psychoterapeuta, a by nim się stać, konieczne jest ukończenie 4-letniego szkolenia w wybranym nurcie. Absolwent psychologii może natomiast udzielać poradnictwa psychologicznego. Warto również podkreślić, że psycholog nie jest lekarzem, nie może więc przepisywać leków.

Kim jest psychiatra?

Psychiatra to lekarz, który ukończył studia medyczne ze specjalizacją w dziedzinie psychiatrii. Pracuje w szpitalu lub może prowadzić własną praktykę. Zajmuje się leczeniem chorób psychicznych takich jak schizofrenia, depresja, nerwice, choroba afektywna – dwubiegunowa. Robi to zazwyczaj przy pomocy farmakologii, przepisuje zatem leki. Nie prowadzi terapii, chyba że ma do tego stosowne uprawnienia. W wielu przypadkach natomiast psychiatrzy współpracują z psychoterapeutami. Połączenie bowiem leczenia farmakologicznego i terapii, może przynieść o niebo lepszy efekt niż samo podawanie leków.

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która prowadzi terapię. Skończyła również 4-letnie szkolenie psychoterapeutyczne w wybranej szkole psychoterapii. Na psychoterapeutę może szkolić się osoba po studiach wyższych, ale niekoniecznie muszą być to studia psychologiczne czy medyczne. Na zostanie psychoterapeutą decydują się również osoby po kierunkach pedagogicznych czy humanistycznych.

Praca psychoterapeuty polega ona prowadzeniu terapii krótko- lub długoterminowej. Zazwyczaj polega to na cotygodniowych spotkaniach z pacjentem przez określony czas. Psychoterapeuta nie przepisuje leków, nie wystawia diagnoz, orzeczeń czy innych zaświadczeń. Celem jego pracy jest pomoc klientowi w uporaniu się z różnorakimi trudnościami życiowymi, które go nękają.

Teraz kiedy już wiecie, jakie są różnice między psychologiem, psychoterapeutą a psychiatrą, z pewnością łatwiej będzie Wam wybrać najodpowiedniejszy dla Was kierunek studiów.

28
01.2020

Aby dobrze wybrać kierunek studiów warto rozważyć kilka aspektów, które sprawią, że unikniemy późniejszych rozczarowań i pozwolą na dopasowanie drogi kształcenia do naszych zainteresowań, zdolności oraz wrodzonych predyspozycji. Szczegółowa analiza naszych zdolności pozwoli na odpowiedni dobór kierunku, który umożliwi zdobycie wymarzonego zawodu zgodnego z naszymi predyspozycjami.

Dietetyka, kosmetologia, a może pedagogika?

Przy wyborze studiów warto kierować się wrodzonymi predyspozycjami. Jeżeli nasza mocną stroną są humanistyczne przedmioty - starajmy się o przyjęcie na studia zgodne z naszymi zdolnościami. W niektórych przypadkach warto skorzystać z porad i obserwacji naszego rodzeństwa lub rodziny, która pomoże rozwiać wątpliwości jeśli nie mamy pewności jaki kierunek studiów wybrać. Kobiece kierunki, które są obecnie popularne to m.in dietetykakosmetologia oraz pedagogika. Wymienione studia uszczęśliwią młode kobiety lubiące pracą z ludźmi.

Prawo czy psychologia?

Oba kierunki są prestiżowe i od lat cieszą się dużą popularnością. Wybór jednego z nich sprawi, że w przyszłości zyskamy możliwość podjęcia dobrze płatnej pracy, zgodnej z naszymi zainteresowaniami. Przed podjęciem studiów warto porozmawiać z człowiekiem, który już od jakiegoś czasu wykonuje interesujący nas zawód. Pozwoli nam to zdobyć prawdziwe i praktyczne informacje o tym jak w rzeczywistości wygląda praca, która nas interesuje.

Jak przygotować się do wymarzonych studiów?

W przypadku kiedy od dłuższego czasu wiemy jaki kierunek studiów wybierzemy - warto rozwijać się właśnie w tym kierunku. Wybierając się na kierunki humanistyczne - zapiszmy się do koła humanistycznego lub czytajmy literaturę w zaciszu własnego domu. W przypadku gdy staramy się o przyjęcie na studia o profilu ścisłym - poświęcajmy swój czas na rozwój potrzebnych umiejętności.

Jak zatem wybrać studia?

Z pewnością powinna być to przemyślana decyzja. Warto skorzystać z:

 • Testów kompetencji, które pokażą nam nasze mocne strony
 • Porady nauczycieli, którzy obserwowali nasze poczynania i zdolności przez kilka lat
 • Opinii rodziny lub przyjaciół
 • Samodzielnych obserwacji oraz rozmów ze studentami interesujących nas kierunków

Przy wyborze kierunku weźmy pod uwagę porady innych jednak wybierzmy kierunek, który nas naprawdę interesuje. Dokonywanie wyboru wyłącznie na podstawie porad innych osób może skutkować niedopasowaniem studiów  do predyspozycji oraz późniejszymi trudnościami.

Powodzenia!

22
11.2019

Studia prawnicze uchodzą za elitarne, trudne, nudne i bardzo wymagające. Wyobrażając sobie studenta prawa, widzimy przed oczami kujona wiecznie siedzącego w bibliotece, który nocami uczy się na pamięć kodeksu cywilnego. Czy tak jest w rzeczywistości? Te i inne mity o studiach prawniczych obalamy w dzisiejszym artykule.

Tylko dla najlepszych

Studenci prawa postrzegani są jako osoby, które od zawsze uczyły się dobrze, żeby nie powiedzieć najlepiej. Dla nich czerwony pasek na świadectwie przez cały okres edukacji był normą. Cóż, nie da się zaprzeczyć, że, by móc studiować prawo, trzeba wykazać się pewnymi wynikami w nauce, ale na szczęście nie musisz mieć 5 i 6 z góry do dołu na maturalnym świadectwie. Liczą się bowiem przede wszystkim wyniki z przedmiotów humanistycznych, takich jak język, polski, historia, WOS, a także znajomość języka obcego. No i nie zapominajmy, że oceny to jedno, ale by dostać się na dobre studia, pod uwagę będą brane przede wszystkim wyniki z matury.

Pamiętajmy, też ze wszystko zależy od wymogów danej uczelni, na którą pragniemy się dostać. Najbardziej renomowane uniwersytety w kraju będą stawiały poprzeczkę wyżej, w porównaniu z innymi uczelniami. Nie jest jednak powiedziane, że studiując na mniej znanej uczelni, nie znajdziemy intratnego zatrudnienia. Wszystko bowiem zależy od naszego zaangażowania i chęci. Pamiętajmy, że wykształcenie to dopiero początek naszej kariery.

Brak czasu

Mitem jest także to, że studenci prawa nie mają na nic czasu i wiecznie siedzą w książkach. Owszem, kiedy przychodzi czas sesji, nie ma zmiłuj i trzeba czytać opasłe tomy podręczników i wszelkie kodeksy, a większość informacji, niestety, wymaga uczenia się na pamięć. Sesja jednak ma miejsce tylko dwa razy w roku. W pozostałym czasie, studenci prawa mają zazwyczaj sporo czasu, by zakosztować prawdziwego studenckiego życia. Oczywiście, zalecamy systematyczne uczenie się, ale nie oznacza to, by siedzieć w książkach każdego wieczora. Na wypad do kina czy ze znajomymi na imprezę zawsze znajdzie się czas, a i nauka od tego nie ucierpi.

Nudy

Dla wielu z nas prawo wydaje się nudne. Owszem, czytanie kodeksów i uczenie się na pamięć artykułów raczej nie należy do zbyt porywających zajęć. Trzeba jednak podkreślić, że kiedy przebrnie się już przez część teoretyczną i oponuje niezbędną wiedzę, pojawia się przestrzeń na nieco więcej kreatywności. Rozwiązywanie konkretnych spraw wymaga bowiem biegłego posługiwania się przepisami, jednak, by wygrać trzeba się często nieźle nagłówkować, kiedy i w jaki sposób dany artykuł warto zastosować, by najlepiej zawalczyć o interesy klienta. I to właśnie najbardziej pociąga miłośników prawa.

Zawód wymagający koneksji

Prawo, podobnie jak medycyna uznawane są za kierunki, na które idą tylko dzieci prawników i lekarzy. Jest w tym sporo prawdy, gdyż rodzinne tradycje mają się dobrze i kolejne pokolenia prawników wywodzą się z dziada, pradziada. Nie jest jednak powiedziane, że bez znajomości nie masz szans zaistnieć w zawodzie. Jest wiele przykładów na to, że bez koneksji, również można stać się świetnym prawnikiem, który od początku sam wyrobił sobie swoją markę. W obecnych czasach wszystko zależy przede wszystkim on naszego samozaparcia, pomysłu na siebie i konsekwencji. Kiedy te cechy będą szły ze sobą w parze, nie ma szans, by nam się nie udało.

Studia tylko dla bogatych

Studiowanie prawa nie kosztuje wcale więcej w porównaniu z innymi kierunkami takimi jak psychologia, kosmetologia, czy ekonomia. Studiując dziennie, nie ponosimy właściwie żadnych kosztów związanych z nauką oprócz konieczności zakupu podręczników czy zainwestowania w ksero.

Sytuacja wygląda nieco inaczej, kiedy wybieramy studia niestacjonarne, ale nawet ich koszt nie przewyższa ceny, jaka musimy zapłacić za studiowanie w tym trybie na innych kierunkach. Poza tym, zawsze można rozłożyć opłaty na raty, z czego korzysta większość studentów.

07
11.2019

Dlaczego kobiety miesiączkują? Trudne pytanie, na które właściwie nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi.

15
10.2019

Studia podyplomowe cieszą się coraz większą popularnością wśród absolwentów szkół wyższych. Nic dziwnego, jest to bowiem świetny sposób na podniesienie swoich kwalifikacji i zwiększenie szans na rynku pracy. Jak dokładnie wyglądają tego typu studia i co przemawia za tym, by je podjąć? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Czym są studia podyplomowe?

Studia podyplomowe stanowią kolejny etap w rozwoju ścieżki zawodowej. Dedykowane są osobom, które ukończyły jakikolwiek kierunek na poziomie licencjata, magistra lub inżyniera. Te tytuły otwierają drogę do poszerzania swojej wiedzy i umiejętności właśnie na studiach podyplomowych.

Ten typ kształcenia dostępny jest dla osób w każdym wieku. Czasem nawet pracownicy z kilkunastoletnim stażem zawodowym podejmują wyzwanie rozpoczęcia studiów podyplomowych, by podnieść swoje kwalifikacje i np. móc ubiegać się o awans. Tutaj nie ma reguł, zwłaszcza że w dzisiejszym świecie nieustanne kształcenie oraz poszerzanie wiedzy i umiejętności zawodowych to właściwie podstawa funkcjonowania na rynku pracy. Warto więc rozważyć tego typu sposób podnoszenia kwalifikacji.

Koszt studiów podyplomowych

Na początku należy zaznaczyć, że studia podyplomowe to studia płatne. Ich cena zależy od długości ich trwania, od uczelni, która je oferuje oraz od samej oferty kształcenia. Na szczęście, wszystkie uczelnie oferujące ten rodzaj kształcenia zapewniają również możliwość rozłożenia opłat na raty.

Studia podyplomowe - jak to wygląda?

Studia podyplomowe są tak zaplanowane, by ich oferta była przystępna dla osób aktywnych zawodowo. Zjazdy odbywają się więc w weekendy. Główną różnicą między tradycyjnymi studiami jest fakt, że podyplomówki nie kończą się uzyskaniem żadnego tytułu. Otrzymujemy jedynie dyplom ukończenia takiej formy kształcenia. Ponadto studia podyplomowe obejmują wąską specjalizację z danej dziedziny mającej na celu pogłębienie wiedzy i umiejętności w danym temacie. Nie ma więc tutaj miejsca na przedmioty ogólne czy wprowadzające. Istotą tego typu studiów jest rozwój we wcześniej obranej ścieżce kariery, a nie nauka od podstaw.

Studia podyplomowe - dla kogo?

Studia podyplomowe są częstą formą doszkalania się wybieraną przez pedagogów czy nauczycieli. Można bowiem dzięki nim zdobyć dodatkowe uprawnienia, a co za tym idzie, podnieść wysokość swojej pensji lub uzyskać awans. W toku studiów podyplomowych pedagodzy mogą uzyskać kwalifikacje nauczycielskie do uczenia konkretnych przedmiotów lub zdobyć uprawnienia do pracy np. z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną lub różnego rodzaju innymi ograniczeniami.

Studia podyplomowe poleca się także osobom pracującym w branży marketingowej lub na stanowiskach managerskich. Obszary te są bowiem nastawione na nieustanny rozwój, a pozostanie w tyle grozi utratą pracy. Pracownicy muszą więc być na bieżąco, zwłaszcza z wszelkimi nowinkami technologicznymi, które powoli stają się codziennością w każdej szanującej się firmie.

Studia podyplomowe to również szansa na przekwalifikowanie się dla osób, które są znudzone obecną pracą i pragną nowych wyzwań. Dzięki podyplomówce nie muszą zaczynać całego procesu edukacji od postaw.

26
09.2019

Zbliża się październik, a wraz z nim nadchodzi początek nowej przygody dla rzeszy nowicjuszy, którzy od tego miesiąca rozpoczną budowę swoich przyszłych ścieżek zawodowych i pójdą na studia. Wielu z nich z niecierpliwością oczekuje dnia ich rozpoczęcia, by dumnie móc wkroczyć w pierwszy etap życia dorosłego. Znajdą się natomiast i tacy, którym ostateczne zdecydowanie się na wymarzony kierunek studiów spędza sen z powiek. Który z nich zapewni pewną przyszłość i pomoże się rozwinąć w zgodzie z osobistymi preferencjami i predyspozycjami? Dietetyka, pedagogika resocjalizacyjna, a może studia prawnicze? Spieszymy z podpowiedzią.

Prawo — najatrakcyjniejszy kierunek humanistyczny od wieków

Jeśli od dzieciństwa powtarzano Ci, że masz duszę humanisty, to studia prawnicze są z pewnością tymi, które powinieneś rozważyć. Należą bowiem do najbardziej obleganych kierunków humanistycznych i nie jest to bezpodstawne. Te studia nie tylko obdarzają kompetencjami, niezbędnymi do wykonywania zawodu, ale także innymi umiejętnościami, przydatnymi w wielu innych dziedzinach. To prawnicy bowiem dzięki znajomości wielu regulacji prawnych uchodzą za najlepszych przedsiębiorców i doradców biznesowych. To prawnicy dzięki nieustannej pracy z literaturą i słowem mogą okazać się najlepszymi dziennikarzami i politykami — to wszystko zależy od okoliczności, jakie napotkają na swojej drodze, a także od tego, gdzie poprowadzi ich serce. Prawo jest dużo bardziej elastycznym i praktycznym kierunkiem, niż się wydaje, a obecna sytuacja na rynku pracy zapowiada jedynie nasilenie się tych cech w tym przypadku. Warto pamiętać, że to właśnie prawo stanowić może najlepsze z możliwych przygotowanie do budowy i prowadzenia własnego biznesu, co jest tak popularne w dzisiejszych czasach i coraz to korzystniejsze w naszym kraju. Podsumowując, studia prawnicze z pewnością należą do tych, w które warto inwestować czas i pieniądze. Każdy przebyty na nich rok może zaowocować korzystnymi rezultatami w przyszłości.

27
08.2019

Z roku na rok zwiększa się zapotrzebowanie na usługi kosmetyczne. Nie jest to jednak zjawisko zaskakujące. Wzrasta bowiem świadomość społeczeństwa względem swojego wyglądu, przy jednoczesnym zwiększaniu się jego zasobów finansowych, a co za tym idzie wymogów. Świadomość coraz bardziej podejrzliwego konsumenta dotyczy także jakości i zawartości poszczególnych produktów. Dzisiaj liczy się przede wszystkim ich naturalny skład i pochodzenie. Zarówno kosmetologia, jak i każda inna dziedzina medyczna zmienia się, rozwija i poszerza swoją ofertę. Dzisiaj poruszymy temat tego, jakie nowinki i rodzaje usług są dostępne od całkiem niedawna, a o których wiedza jeszcze nie jest spopularyzowana. Obecna rzeczywistość udowadnia natomiast, że kosmetologia jest w stanie przekroczyć wszelkie bariery, a liczba celów niemożliwych do osiągnięcia zmniejsza się w szybkim tempie. Magnetyczne rzęsy? Lifting rzęs? Przyklejone brwi? Tak, dzisiaj to nic zaskakującego.

Co będzie modne w nadchodzących sezonach?

Szacuje się, że nadchodzący rok będzie rokiem wyjątkowego błysku i glamu. Przyklejanie rzęs dalej pozostanie w modzie, ale tym razem na piedestale pozostaną rzęsy naturalne i znacznie dłuższe niż dotychczas. Manicure hybrydowy i żelowy coraz mocniej będzie wypierany przez manicure tytanowy, który charakteryzuje się wykonaniem paznokci i uzyskaniem tego samego efektu co wcześniej, ale bez użycia lampy UV. To pozwoli uniknąć niepotrzebnych uszkodzeń i skutków ubocznych dla paznokci. Co zmieni się w branży fryzjerskiej? To, że najmodniejsze staną się te włosy, które do tej pory były tak usilnie ukrywane i maskowane, czyli włosy siwe. W kwestii pielęgnacji twarzy natomiast pojawi się sporo produktów w piance i przeznaczonych do peelingu.

Przyszłość firm kosmetycznych

Na rynku kosmetycznym coraz większe znaczenie mają marki niestandardowe i niekonwencjonalne, które wybiły się na rynku mimo licznej i silnej konkurencji. Udało im się to dzięki swoim innowacyjnym produktom, nietypowemu marketingowi, ekologicznemu podejściu i swoją obecnością w social media. Produkty te określane są kosmetykami Indie i są tworzone przez niezależnych i pomysłowych producentów. Aby sprostać wysoko rozwiniętej już konkurencji o stałych pozycjach, nowe firmy wchodzące na rynek będą musiały wprowadzić mocne spersonifikowanie swoich produktów i wytworzenie z nich prawdziwych oryginałów. Podsumowując branża kosmetyczna bez wątpienia należy do tych, w które warto inwestować, a także kształcić.

23
07.2019

Zaledwie jeden na czterech Polaków jest aktywny fizycznie.

23
07.2019

Okazuje się, że mózg człowieka także ma swoje ulubione smaki i metaforyczne kubki smakowe. Istnieją bowiem produkty i składniki odżywcze, które potrafią w większej mierze niż inne stymulować jego funkcjonowanie. Każdy z nas chyba zdaje sobie sprawę z wagi obecności mózgu w naszym organizmie. Kontroluje on wszystkie inne procesy, zmiany i zależności zachodzące w naszych ciałach. Często okazuje się, że to w mózgu tkwią przyczyny niektórych schorzeń i chorób. Może akurat cierpisz w ostatnim czasie na chroniczne zmęczenie bądź obniżenie nastroju? W poniższym artykule dzielimy się Tobą kilkoma wskazówkami dotyczącymi tego, jak należy traktować tak czuły narząd, jakim jest nasz mózg. Może znajdziesz w nim odpowiedzi na kilka nurtujących Cię pytań albo zainspiruje Cię temat psychodietetyki do tego stopnia, że rozważysz studia w tym kierunku?

Dlaczego odżywianie mózgu jest tak ważne?

Mózg zdecydowanie jest narządem priorytetowym także w przypadku kolejności dostarczania składników odżywczych. Kiedy zaczyna brakować mu substancji, organizm najpierw zaczyna spalać własną tkankę tłuszczową, potem mięśniową a wszystkie inne organy muszą przejść na przymusową „dietę”. Wartościowe odżywianie mózgu jest podstawą jego sprawnego funkcjonowania, dlatego jego niedobór może być szczególnie groźny, tym bardziej podczas chorób, takich jak anoreksja czy bulimia. Dobre odżywianie przekłada się ponadto na odpowiedni poziom ukrwienia krwi w mózgu, który zapobiega powstawaniu groźnych chorób w przyszłości i zapewnia odpowiedni poziom energii organizmu podczas dnia. Co więcej, to wszystko ma niebagatelny wpływ na poziom serotoniny i naturalne poczucie szczęścia, o które w dzisiejszej pogoni wyjątkowo trudno.

Jakie produkty są więc wartościowe?

Oczywiście, jak można się domyślać, będą to takie produkty, które są jak najmniej przetworzone i zawierające tłuszcze Omega 3. Świetnym nośnikiem tych kwasów są na przykład jajka pochodzące od wolnych i w zdrowy sposób odżywianych kur. Istnieją nawet takie farmy, które karmią kury nasionami lnu, co dodatkowo wzmacnia zdrowe właściwości znoszonych przez nich jaj. Niezmiernie ważne są także wszystkie rośliny strączkowe zawierające dużo białka, ryże, makarony i chleby pełnoziarniste. No i nie można zapomnieć o orzechach, bogactwie nasion, owocach i pozostałych warzywach. Świetnym zamiennikiem kawy natomiast jest zielona herbata lub yerba, która jednocześnie wspomaga trawienie i przyswajanie wartościowych substancji. Podsumowując temat wpływu żywności na umysł człowieka jest niezwykle obszerny. Bogactwo rzetelnych informacji można wówczas pozyskać na studiach psychodietetyki oraz dzielić się wiedzą i fundamentalnym zdrowiem z innymi.

14
06.2019

Dietetyka sportowa jest gałęzią dietetyki, która ma na celu za pomocą odpowiedniej diety uzyskanie jak najlepszych wyników sportowych u pacjenta, przy zachowaniu możliwie najlepszego jego stanu zdrowia. Jest to wprost wymarzony zawód dla osób interesujących się nie tylko sportem, ale także naukami z pogranicza medycyny i biologii. Usługi tego doradcy mogą być nie tylko pożyteczne dla profesjonalistów wyczynowych, ale dla wszystkich, którzy pragną zwiększyć poziom swojej codziennej efektywności za pomocą diety i zacząć prowadzić zdrowy tryb życia. W niniejszym artykule nie tylko dowiemy się czegoś więcej o tym zawodzie, ale także poznamy podstawowe zasady odżywiania się, przy wzmożonym wysiłku sportowym.

Jak żywność wpływa na zdrowie?

Nie bez powodu powstało stwierdzenie, że jesteśmy tym, co jemy. Ten, kto zinterpretuje je w znaczeniu dosłownym, właściwie się nie pomyli. To właśnie żywność, którą jemy, buduje nam nasze włosy, skórę, paznokcie, mięśnie i każdy inny element ciała. Pobierany przez nas pokarm nie tylko odpowiada za wygląd naszego ciała, ale też za to, jak to ciało funkcjonuje i czy jest zdrowe. Im mniej przetworzony jest dany produkt, tym lepiej. Ludzie wydają wiele pieniędzy, na odpowiednie kosmetyki, suplementacje, lekarstwa, gdy tymczasem wieloletnie, poprawne odżywianie rozwiązuje większość ich problemów.

Dieta, a efektywność w sporcie i życiu

Dobre wyniki w sporcie osiąga się nie tylko dzięki intensywnym treningom fizycznym, ale także, a może nawet przede wszystkim za pomocą odpowiednio zbilansowanej diety. Inne produkty spożywa się przed ćwiczeniami siłowymi i inne przed ćwiczeniami wydolnościowymi. Tak czy inaczej, podstawą diety każdego sportowca są węglowodany. To one są podstawowym źródłem energii, a także glikogenu, który w razie wzmożonego wysiłku, może być szybko rozkładany w mięśniach. Co ciekawe, osoba intensywnie uprawiająca sport zużywa dwa razy więcej węglowodanów od osoby z przeciętną aktywnością fizyczną. Dietetycy sportowi zalecają ponadto spożywanie produktów o raczej niskim indeksie glikemicznym przed treningiem, by poziom glukozy we krwi był względnie duży. Po treningu preferowany jest natomiast wysoki indeks glikemiczny, by odbudować wykorzystane rezerwy w mięśniach.

Dietetyk sportowy — studia

Regulacje dotyczące otrzymywania uprawnień do wykonywania zawodu dietetyka w Polsce, są niestety nieuporządkowane. Jest tak, ponieważ teoretycznie ten zawód mogą wykonywać osoby zarówno po studiach wyższych, jak i studiach policealnych. Zakres merytoryczny nauki w tych dwóch szkołach znacznie różni się między sobą, w związku z czym, przed umówieniem na wizytę warto zapoznać się z wykształceniem lekarza. Oczywiście, może zdarzyć się też tak, że osoba po szkole średniej również będzie wykonywała swój zawód dobrze, nie mniej jednak warto zwracać uwagę na ten aspekt.

Gdzie może pracować dietetyk sportowy?

To pytanie zadaje sobie pewnie wiele osób, które stoi przed wyborem odpowiedniego dla nich kierunku studiów. Otóż dietetyk sportowy może pracować ze wszystkimi osobami, które zwrócą się do niego o pomoc. Dobrym pomysłem w tym przypadku mogłoby być założenie bloga tematycznego, nie tylko, by dzielić się wartościową wiedzą i dawać zdrowie innym, ale także by zyskać zaufanie potencjalnych klientów. Dietetycy sportowi mogą także pracować dla placówek takich jak siłownie i kluby sportowe oraz dla grup ludzi.

10
06.2019

Zasady higieny i bezpieczeństwa w gabinecie kosmetologicznym.

05
06.2019

Trychologia – mimo że z jej przedmiotem badań jesteśmy wręcz nierozłączni, mało kto zna definicję tego słowa. Jest to mianowicie kierunek medyczny obejmujący nauki dotyczące stanu zdrowia włosów i skóry głowy człowieka. Warto zauważyć, że stan włosów i skóry głowy mogą wskazywać na inne choroby, które jako pierwszy odkryje w tym przypadku trycholog. Co ciekawe, w ostatnim czasie zauważono znaczący wzrost zapotrzebowania specjalistów z tej dziedziny.

Trychologia - studia

Powodem tego wzrostu jest wiele czynników. Należy do nich na przykład fakt, że w związku z pogorszeniem jakości produktów w sklepach, a co za tym idzie diety przeciętnego człowieka, znacznie pogorszył się ogólny stan włosów i skóry u ludzi. Nie tylko dieta ma na to wpływ, ale także wszelkie inne choroby cywilizacyjne, takie jak stres czy nadużywanie używek. Jest to wizja szczególnie niepocieszająca, biorąc pod uwagę fakt, że drastycznie wzrosła samoświadomość względem wyglądu, przyjmując niekiedy patologiczne formy pod postacią kompleksów. Ludzie w obliczu frustracji i desperacji często uciekają w sztuczne formy upiększania, ale jest też wielu takich, którzy sięgają po pomoc specjalisty. W tym przypadku tym specjalistą jest właśnie trycholog. Nasuwa się wobec tego refleksja, że rozpoczęcie studiów na wspomnianym kierunku może okazać się bardzo dobrym wyborem.

Najczęściej leczone schorzenia

Najczęstszymi chorobami, z jakimi musi zmierzyć się trycholog są: wypadanie włosów, łojotokowe zapalenie skóry głowy, nadmierne przetłuszczanie się włosów, łupież i łuszczyca. Wszystkie z nich są wyjątkowo uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu, a także mogą mieć znacząco negatywny wpływ na walory wizualne człowieka. Szczególnie przykrym przypadkiem jest łuszczyca. Do jej objawów należą zmiany skórne w postaci charakterystycznych, łuszczących się wykwitów. Jest to choroba przewlekła, nawracająca, o podłożu genetycznym. Całkowite wyleczenie się z niej jest praktycznie niemożliwe. Można starać się natomiast niwelować jej skutki uboczne do minimum. Do pokrewnych kierunków z trychologią zaliczamy dermatologię, podologię, kosmetologię i wiele innych.

08
04.2019

Studia to wyjątkowy czas w życiu młodego człowieka. Stanowią swoisty rytuał przejścia między dzieciństwem a dorosłością. Studiowanie bowiem to zdecydowanie więcej niż nauka. Często wiąże się z nim przeprowadzka do innego miasta, samodzielne mieszkanie, pierwsza praca, a także nowe kontakty towarzyskie. Jedni mogą uważać ten okres za przedłużanie sobie dzieciństwa, jednak dla wielu młodych ludzi jest to czas rozglądania się po świecie i odnajdywania w nim dla siebie miejsca. I chociażby dla tego doświadczenia warto zostać studentem. Sprawdź pozostałe powody, dla których warto podjąć studia.

Bez względu na to, na jakim kierunku podejmiesz kształcenie, czy to będzie kosmetologia, dietetyka, fizyka czy fizjoterapia, warto studia potraktować przede wszystkim jako szkołę życia.  Oczywiście zdobędziesz na nich niezbędną do wykonywania przyszłego zawodu wiedzę i umiejętności, ale czasem to nie wszystko, co jest potrzebne do  osiągnięcia sukcesu zawodowego. Potrzebna jest również doza odpowiedzialności za samego siebie i poczucie wpływu na swój los, by nie czekać biernie na okazje, ale samemu je kreować. I tego, jeśli zechcesz, studia mogą Cię nauczyć. A co zyskasz, poza tym?

Zniżki!

Status studenta wiąże się z licznymi zniżkami w wielu miejscach. Przede wszystkim będziesz jeździć taniej komunikacją miejską, ale też w promocyjnej cenie skorzystasz z oferty kulturalnej i rekreacyjnej miasta. Studenckie zniżki często obowiązują w kinach, teatrach, siłowniach czy na basenie.

Dużo czasu wolnego

To tyczy się niestety tylko studentów dziennych. Ich zajęcia rozłożone są na cały tydzień i często pozostawiają wiele czasu na dodatkowe aktywności. Jedni poświęcają się wtedy dorywczej pracy lub zgłębiają swoje pasje. Jeśli studiujesz dziennie, dobrze się zastanów, jak zagospodarować swój czas. To, jak spędzisz go teraz, z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Pierwsza praca

Zdecydowanie łatwiej znaleźć pierwszą pracę, posiadając status studenta. Mimo, że nie masz zbyt wielkiego doświadczenia, pracodawcy mogą postrzegać Cię jako atrakcyjnego pracownika ze względu na niższe koszty Twojego zatrudnienia. Tutaj zyskują obie strony: Ty zdobywasz doświadczenie zawodowe i poszerzasz CV, a pracodawca oszczędza.

Stypendium

Stypendium to znakomita możliwość na wzbogacenie studenckiego budżetu, który jak wiadomo zawsze jest za mały. Niektórzy mogą ubiegać się o stypendium socjalne, a dla wszystkich dostępne jest stypendium naukowe. O to drugie trzeba się trochę postarać, ale z pewnością warto dla kilkuset złotych więcej w miesiącu.

Kontakty

Prócz tego, że na studiach zdobędziesz wiedzę i umiejętności, zdobędziesz także kontakty, które mogą przydać Ci się w przyszłości. Nigdy nie wiadomo, kiedy studencka przyjaźń przerodzi się we wspólny biznes lub kiedy znajomy ze studiów poleci Cię w swojej firmie. W tym okresie życia warto więc poznawać jak najwięcej ludzi.

Imprezy

Studia to również czas, kiedy trzeba się po porostu wyszaleć. Kiedy, jak nie teraz? Młodość ma w końcu swoje prawa, a po studiach z pewnością pojawią się zupełnie inne wyzwania życiowe, zmianie ulegną też nasze priorytety. Bawcie się więc, byle odpowiedzialnie.

18
03.2019

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią musimy przygotować się na większą ilość promieniowania UV. Światło słoneczne wpływa oczywiście na poprawę nastroju oraz produkcje witaminy D, jednakże nadmierna ekspozycja i brak jakiejkolwiek ochrony mogą wywołać nieprzyjemne skutki. Dowiedz się dlaczego warto chronić skórę oraz włosy przed działaniem słońca.

Negatywny efekt dla skóry

Nadmierna ekspozycja na słońce może wywołać poparzenia, uczulenia, a także zmiany barwnikowe. Ponadto słońce jest przyczyną utraty elastyczności, a to z kolei może przyśpieszyć starzenie cery. Najpoważniejszym skutkiem zbyt dużej ilości promieniowania UV, jest jednak rak skóry. Czerniak często atakuje osoby, które nie przykładały wagi do ochrony przeciwsłonecznej.

Negatywny efekt dla włosów

Według studentów dietetyki wszystko co jemy wpływa na kondycje naszych włosów. Faktycznie tak jest, jednakże stan naszej czupryny zależy także od czynników zewnętrznych, między innymi zanieczyszczeń czy promieniowania słonecznego. Włosy po nadmiernej ekspozycji tracą swoją elastyczność oraz stają się kruche i łamliwe. 

Jak się chronić?

Najpopularniejszym sposobem na walkę z nadmiarem słońca są kremy z filtrem UV. Absolwenci dermatologii i kosmetologii zwracają jednak uwagę na to, aby wybierać te z wysokim wskaźnikiem SPF. Dotyczy to wszystkich, nie tylko dzieci czy osób o bardzo jasnej karnacji. Jedynie osoby o nieco ciemniejszej cerze mogą pozwolić sobie na niższy SPF. Filtry po kilku godzinach tracą swoje właściwości, dlatego najlepszy efekt uzyskasz, jeżeli będziesz dokładać krem co jakiś czas. Osoby noszące makijaż powinny wybierać podkłady, zawierające dodatkowo wskaźnik SPF. Przed słońcem możesz osłaniać się również przy użyciu odpowiedniej garderoby czy akcesoriów, np. dzięki noszeniu dużych kapeluszy czy parasolek. Te drugie, szczególnie w upalne dni, mogą okazać się bardzo przydatne, a ty będziesz wyglądać jak francuska elegantka. Pamiętaj również, aby chronić oczy dobrej jakości okularami. Ochrona włosów wymaga korzystania ze specjalnych mgiełek, również zaopatrzonych w filtry UV. Produkty te posiadają zwykle również inne właściwości odżywcze.

18
02.2019

Twoja cera ciągle płata ci figle? Na twarzy często masz wypryski? Zaskórniki, zarówno te otwarte jak i te zamknięte to twoja udręka? W poniższym artykule poznasz sposoby na oczyszczanie skóry wprost od studentów kosmetologii.

Zacznij od środka

Słowa każdego dietetyka to jesteś tym co jesz. To powiedzenie ma w sobie wiele prawdy. Jeżeli chcesz, żeby twoja cera była gładka i zdrowa, musisz odżywiać się w sposób świadomy i przemyślany. Zrezygnuj z nadmiaru soli i cukru, odstaw w kąt tłuste śmieciowe jedzenie. Ponadto nie zapominaj o nawodnianiu, częste picie wody (szczególnie z cytryną) oczyszcza cały organizm, łącznie ze skórą, która jest największym organem człowieka.

Dokładny demakijaż

Problemy ze skórą często wynikają ze złego demakijażu. Pamiętaj, że resztki kosmetyków mogą zapychać pory, a to skutkuje powstawaniem stanów zapalnych i niedoskonałości. Osoby, które ukończyły studia na kosmetologii uważają, że dokładny demakijaż powinien być kluczowym punktem wieczornej rutyny.

Szczoteczki oczyszczające

Specjalny typ szczoteczek, których celem jest oczyszczenie naszej skóry ze wszelkich zanieczyszczeń. Szczoteczka pozwala pozbyć się martwego naskórka oraz resztek makijażu. Ważne jest jednak to, że posiadaczki bardzo delikatnej skóry nie powinny się na nią decydować. Intensywne mechaniczne podrażnianie cery może skutkować powstawaniem podrażnień.

Maski węglowe

Niezwykle popularne maski tworzone na bazie węgla to naturalny sposób na oczyszczanie skóry. Węgiel ma silne działanie detoksykujące, zwężające pory oraz regulujące ilość wydzielanego sebum. Dzięki swoim składnikom aktywnym rozjaśnia przebarwienia, usuwa wrażenie zmęczenia, a także zwęża pory. Maseczki z węglem aktywnym są więc świetnym wyborem dla osób z problemami skórnymi, gdyż pozwalają ograniczyć powstawanie nowych niedoskonałości, a także pomagają w leczeniu starych.

Toniki

Obecnie wiele kobiet pomija ten element pielęgnacji, a jest to bardzo duży błąd. Toniki są ukojeniem dla cery zmęczonej codziennymi zanieczyszczeniami, warunkami atmosferycznymi czy zabiegami pielęgnacyjnymi (np. pilingiem). Ten kosmetyk uspokaja i detoksykuje, świetnie przygotowuje cerę do nałożenia kremu.

Czysta cera – zdrowa cera

Pamiętaj, że niekiedy problemy ze skórą mogą mieć związek nie tyle z naszymi zachowaniami, a z problemami zdrowotnymi. Pojawiające się niedoskonałości mogą być wynikiem źle pracującej gospodarki hormonalnej, dlatego pamiętaj o tym, że warto zgłosić się do lekarza dermatologa.

01
02.2019

Z dietetyką wszyscy zdążyliśmy się oswoić. W każdym mieście znajdują się poradnie i nie dziwi nas już to, gdy ktoś korzysta z pomocy tego specjalisty. Dlatego warto kształcić się w tym zakresie. Dobrym wyborem na studia może okazać się psychodietetyka. Stanowi ona pewnie mniej popularną dziedzinę, ale z całą pewnością będzie ona z czasem coraz bardziej doceniana. Dlaczego?  Dowiedz się z poniższego artykułu.

Psychodietetyka – czym jest

Psychodietetyka, jak sama nazwa wskazuje, łączy wiedzę z zakresu psychologii oraz dietetyki.

Specjalista w tej dziedzinie, tak jak każdy dietetyk, jest w stanie stworzyć odpowiedni program diety, który będzie zgodny z potrzebami danego organizmu. Ponadto rozpoznaje problemy np. w zakresie niskiej samooceny, czy narastającego stresu, które mogą mieć wpływ na zaburzenia odżywiania. Zadaniem specjalisty jest wykrycie problemu, łagodzenie go i pomoc w realizacji określonego planu.

Psychika a odżywianie

Chyba każdy jest świadomy tego, że stan psychiczny wpływa na naszą dietę. Najłatwiej dostrzec to na przykładzie stresu. Niektórzy z nas podczas trudnych sytuacji zajadają strach i stres, inni wręcz przeciwnie, nie są w stanie nic przełknąć. Zarówno to pierwsze, jak i to drugie zachowanie, jest przykładem zaburzeń odżywiania, z którymi psychodietetyk może sobie poradzić.

Poważne problemy

Poważne zaburzenie takie jak anoreksja czy bulimia, a także otyłość związana z nadmiernym objadaniem, często ma związek z niską samooceną czy poczuciem lęku. Psychodietetyk może pomóc załagodzić te zaburzenia, jednak jeżeli są one bardzo zaawansowane, niezbędna będzie pomoc psychiatry. Bardzo dużo osób jednak, szczególnie młodych dziewcząt, ma problemy z odżywianiem, ale nie są one na tyle poważne by zgłaszać się do psychiatry (przynajmniej według nich samych). Jedzą one normalnie, lub tylko trochę mniej czy więcej od koleżanek, jednak np. cały czas obsesyjnie myślą o posiłku, jego kaloryczności itd. Właśnie w takich przypadkach psychodietetyk będzie najbardziej pomocny. Łatwiej przecież wybrać się do dietetyka niż do psychiatry.

Studia dla ciebie

Jeżeli uważasz, że twój wymarzony kierunek na studia to dietetyka, ponieważ zawsze chciałeś pomagać ludziom to powinieneś rozważyć specjalność psychodietetyka. Szczególnie, jeżeli zawsze interesowała cię psychologia. Dzięki zdobytej wiedzy ułatwisz innym zdobycie wymarzonego ciała oraz spokojnego umysłu.

 

18
12.2018

Prosty skład kosmetyków, który jest naturalny, to najlepsze, co możemy zrobić dla własnej skóry. Coraz częściej sami świadomie sięgamy po naturalne kosmetyki. Wśród nich znajdziemy między innymi glinki, których regularne stosowanie daje widoczne efekty.

Glinki – ogólne właściwości

Na rynku istnieje wiele maseczek i kremów, które glinki w swoim składzie zawierają i oczywiście często są to dobre produkty. Jednak każdy, kto wybrał na studia kosmetologię wie, że prawdziwym dobrem są te stuprocentowo naturalne, sproszkowane glinki. Dzielą się one na różne typy, jednak wszystkie z nich należą do sterylnych minerałów, dzięki czemu są bakteriobójcze. Ponadto glinki wykazują również działanie zabliźniające, mogą być świetnym wsparciem dla osób, które walczą z bliznami po np. trądziku.

Glinki – rodzaje

Na rynku znajdziemy bardzo dużo rodzajów glinek, między innymi zielone, czerwone, białe, czy błękitne. Glinka zielona i czerwona jest przeznaczona dla osób o cerze tłustej oraz trądzikowej, ponieważ świetnie oczyszcza skórę i reguluje wydzielanie sebum. Glinka czerwona dodatkowo wzmacnia naczynia krwionośne, dlatego polecana jest osobom z cienką skórą lub cerą naczynkową. Biała glinka lepiej sprawdzi się osobom ze skórą suchą lub bardziej dojrzałą. Dokładną wiedzę na temat glinek oraz tego, jak rozpoznać swój typ cery można zdobyć podczas studiów kosmetologii w Łodzi.

Glinki – jak używać

Pierwszym krokiem jest zakup sproszkowanej glinki, ważne żeby szukać takich, których skład nie zawiera żadnych dodatkowych wypełniaczy. Naturalne produkty znajdziecie w przeróżnych drogeriach, a cena tego cuda to zaledwie kilka złotych za opakowanie, które starczy wam na miesiące. Następnie, kiedy już mamy nasz proszek, sięgamy po miseczkę oraz wodę. Mieszamy niewielką ilość glinki, z jeszcze mniejszą ilością wody, tak aby powstała konsystencja przypominająca śmietanę. Kolejny krok to nałożenie jej na twarz i tu trzeba uważać, gdyż płynna konsystencja maseczki może nieco brudzić (szczególnie zlew, nad którym nakładamy maseczkę, polecam od razu go umyć). Na koniec coś, o czym nie każdy wie, a polecają to absolwenci kosmetologii z Łodzi i nie tylko: nie powinno się dopuścić do wyschnięcia maseczki, gdyż mocno ściąga ona skórę i podrażnia ją. Warto jest używać wody lub hydrolatu w atomizerze i spryskiwać nim twarz. Po kilkunastu, kilkudziesięciu minutach wystarczy zmyć glinkę i cieszyć się piękną skórą.

26
11.2018

Stosunek do studiów w ostatnim czasie zmienia się. Przede wszystkim ze względu na popularność kształcenia wyższego. Coraz więcej osób kończy różnorodne szkoły, na których w łatwy sposób można uzyskać tytuł magistra czy licencjata. Świadectwo ukończenia szkoły wyższej traci więc na wartości, do tego pracodawcy nastawieni są bardziej na pracownika z doświadczeniem niż dobrym wykształceniem. Mimo to wiele osób nadal decyduje się na studiowanie. W dzisiejszym artykule zastanowimy się, czy warto.

Zalety studiowania

Jeśli podejdziemy poważnie do studiów, a nie na zasadzie: „bo coś trzeba skończyć”, to okazuje się, że zalet studiowania jest bardzo dużo. Oto najważniejsze z nich.

Zdobycie wiedzy

Nie ma praktyki bez teorii. Niektórym może się wydawać, że by pracować, wystarczy wyuczyć się konkretnych czynności. Jednak wiedza, dlaczego i po co coś robimy, bardzo poszerza nasze spektrum działania. Przestajemy być robotami, które powtarzają tylko konkretne działania, a zyskujemy kontekst teoretyczny, w którym możemy osadzić nasze zawodowe działania. To cenne doświadczenie, które pozwala nam spojrzeć na zawodowe obowiązki z szerszej perspektywy, uczy krytycznego myślenia oraz wysnuwania poprawnych wniosków. Bez teoretycznej bazy ciężko wykonywać większość zawodów np. profesję prawnika, lekarza, ale też kosmetologa czy dietetyka.

Sieć kontaktów

Pierwsze kontakty zawodowe mamy możliwość zawrzeć właśnie na studiach. Nasi koledzy i koleżanki z roku, którzy mają ambicję pracy w zawodzie po zakończeniu studiów, mogą nam w przyszłości pomóc znaleźć pracę lub stać się motywatorem do poszerzania wiedzy i kwalifikacji. To baza, która niewątpliwe zaowocuje w przyszłości.

Status studenta

To bardzo przydatny przywilej studiowania, który pozwala nam np. podjąć pierwszą pracę i zdobyć pierwsze zawodowe doświadczenia. Pracodawcy często szukają osób ze statusem studenta, bo dzięki temu mogą im po prostu zapłacić mniej. Jest to sytuacja, w której każda ze stron coś zyskuje.

Dyplom

Mogłoby się wydawać, że tzw. „papier” potwierdzający ukończenie szkoły wyższej stracił ostatnio na znaczeniu. Liczy się przede wszystkim doświadczenie i to na jego podstawie zatrudnia się pracowników. Jednak nie do końca tak jest. Są zawody, w których bez świadectwa ukończenia szkoły wyższej i tytułu magistra nie da się zrobić kariery. Przykładem są tutaj wspomniany wcześniej prawnik, lekarz, ale też psycholog, pedagog czy nauczyciel. W tego typu profesjach bez dyplomu nic nie wskóramy.

Oto najważniejsze zalety studiowania, które mogą przesądzić o tym, czy zdecydujecie się na rozpoczęcie przygody ze szkolnictwem wyższym. W następnym artykule zastanowimy się nad wadami tego wyboru i zdecydujemy ostatecznie, które rozwiązanie jest lepsze.

25
10.2018

Stało się. Dostałeś się na wymarzone studia. Bez względu na to, jaki kierunek wybrałeś, pierwszy rok może okazać się wyzwaniem. Czeka Cię bowiem zupełnie nowa rzeczywistość, która diametralnie różni się od warunków panujących w liceum. Nie wspominając już o tym, że studiowanie często wiąże się z przeprowadzką do innego miasta. Jak przetrwać ten wymagający okres? Dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Studia to dla wielu młodych ludzi pierwszy krok w dorosłość. Zmiana miejsca zamieszkania, nowi ludzie i nowe obowiązki pozwalają nam poczuć, że jesteśmy panami własnego losu i wszystko od nas zależy. Jednak taka doza wolności potrafi przyprawić niektórych o zawrót głowy. W ferworze zbierania nowych doświadczeń, nie zapomnij więc, jaki jest cel tego wszystkiego. Nasz dzisiejszy poradnik Ci w tym pomoże.

Pilnuj terminów

Terminy to słowo klucz na wszystkich uczelniach. Bez względu na to czy studiujesz kosmetologię, pedagogikę czy bezpieczeństwo wewnętrzne, trzymanie się wyznaczonych dat, pozwoli Ci przetrwać każdą sesję. Pierwsze wyzwanie pojawia się już na samym początku. Są nim zapisy na poszczególne przedmioty w ramach Twojego kierunku. Zazwyczaj mają miejsce przed rozpoczęciem roku akademickiego, miej się więc na baczności i regularnie sprawdzaj uczelnianą stronę. Przegapienie zapisów bowiem powoduje, że miejsca w bardziej atrakcyjnych grupach będą już zajęte, a Ty będziesz musiał zadowolić się tym, co pozostanie.

Biblioteka

Jak najszybciej zapisz się do biblioteki i wypożycz książki niezbędne do egzaminów z najważniejszych przedmiotów. Tu również panuje zasada, kto pierwszy ten lepszy. Warto więc nie zostawiać tego na ostatni moment. Jeśli masz taką możliwość, poradź się wyższych roczników, co koniecznie trzeba wypożyczyć i zrób to na samym początku roku akademickiego.

Chodź na wykłady

Na pierwszym roku warto chodzić na wykłady, choć wielu będzie Ci to odradzało. Dobrze jednak na własnej skórze przekonać się, na których zajęciach obecność jest konieczna, a na których można ją sobie odpuścić. Często zdarza się tak, że uczestniczenie w wykładach zaowocuje automatycznym zaliczeniem przedmiotu, warto więc się poświęcić i wstać rano.

Notuj

Jeśli już jesteś na wykładach, notuj. To zaoszczędzi Ci dużo pracy później. Notowanie pozwala nam wstępnie przyswoić wiedzę, dzięki czemu później będziemy mogli uczyć się mniej. Ponadto, mając własne notatki, nie będziesz musiał kombinować, skąd je zdobyć. A nawet kiedy jakaś dobra dusza udostępni Ci swoje zapiski do skserowania, może się okazać, że nie będziesz w stanie ich odszyfrować. W tej kwestii najlepiej więc stawiać na siebie.

Nie bój się pytać

Kto pyta nie błądzi. Tak mówi przysłowie. Na studiach świetnie się ono sprawdza. Jeśli więc czegoś nie wiesz, masz jakieś wątpliwości, pytaj. Na egzaminie nie będzie już takiej możliwości. Warto także chodzić na konsultacje do prowadzących zajęcia. Nie tylko otrzymasz wyjaśnienia nurtujących Cię kwestii, ale też dasz się zapamiętać, co może być pomocne np. w przypadku egzaminów ustnych.

Daj z siebie więcej

Dobra uczelnia zazwyczaj daje szerokie możliwości rozwoju swoim studentom. Koła naukowe, konferencje, sympozja to tylko niektóre z uczelnianych aktywności, które można podjąć. W ten sposób poszerzysz swoje horyzonty, zdobędziesz dodatkową wiedzę i umiejętności, a przy tym wybijesz się ponad przeciętność. Pamiętaj, że wszelkie Twoje zaangażowanie podczas studiów, zrobi pozytywne wrażenie na późniejszym pracodawcy i pomoże Ci znaleźć wymarzoną posadę.

Zadbaj o work - life balance

Wiadomo, że nie samymi studiami żyje student. On także potrzebuje odpoczynku i innych aktywności, które zrównoważą mu wysiłek poświęcony na naukę. Nie stroń więc od spotkań towarzyskich czy realizacji swoich prywatnych zainteresowań. Nic bowiem tak nie podcina skrzydeł, jak poczucie ciągłego wypełniania obowiązków. Nie daj więc sobie wmówić, że to jedyny sens Twojej egzystencji i korzystaj z całego spektrum studenckiego życia.

27
09.2018

Wybór odpowiedniego dla nas kierunku studiów to nie jest prosta sprawa. Trudno w wieku 18-19 lat podjąć decyzję, która może zaważyć na całym naszym życiu, zwłaszcza jeśli do tego wszyscy wokół wiedzą, co dla nas najlepsze i nie omieszkają nas o tym głośno informować. Jeśli i Wy stoicie w tym momencie przed decyzją, jaki kierunek wybrać, to lektura dzisiejszego artykułu z pewnością pomoże Wam dokonać słusznego wyboru.

Mnogość kierunków studiów dostępnych na polskich uczelniach nie ułatwia podjęcia decyzji. Do tego dochodzi opinia kolegów i koleżanek ze szkoły, rodziców i nauczycieli. By wybór był trafny, warto jednak przede wszystkim posłuchać siebie. Oczywiście, można się wesprzeć opinią najbliższych, ale pamiętaj, że to Ty spędzisz minimum 3 lata na zgłębianiu jakiejś dziedziny wiedzy, czy to kosmetologii, pedagogiki, robotyki, czy może architektury. Warto więc, by było to coś, co Cię naprawdę pociąga. Ale to nie wszystko, dobrze wziąć jeszcze kilka praktycznych aspektów wyboru studiów pod uwagę. Oto one.

Poznaj swoje mocne i słabe strony

Znajomość swoich zalet i wad to klucz do sukcesu w życiu. Dzięki tej wiedzy nie wpychamy się na siłę w miejsca, w których czujemy się niespełnieni lub sfrustrowani. Na początek warto zdać sobie sprawę z własnych umiejętności, wypisać je wszystkie na kartce, nawet te najdrobniejsze. Zastanów się również nad swoimi słabymi stronami, które mogłyby wykluczać pewne kierunki. Nie każdy przecież będzie się dobrze czuł na studiach z zarządzania, dietetyki czy medycyny.

Jaki jest Twój cel?

Zastanów się przez chwilę nad swoim celem długoterminowym. Niektórzy całe życie wiedzą, co będą robić w przyszłości, inni nawet przystępując do matury, nie mają jeszcze pojęcia. Jeśli ciężko Ci jasno określić jedną ścieżkę kariery, zastanów się w takim razie, co lubisz robić w czasie wolnym, jakie przedmioty w szkole budzą Twoje zainteresowanie i w jakich warunkach chciałbyś w przyszłości pracować. Czy preferujesz przebywanie z ludźmi, a może bardziej pociągają Cię prace manualne lub analizowanie danych, czytanie książek? Wszystko to pozwoli Ci precyzyjniej określić, w jakim zawodzie sprawdzisz się w przyszłości.

Poczytaj program różnych kierunków

Na tym etapie masz już pewnie kilka pomysłów na docelowy kierunek studiów. Warto poszukać o każdym z nich szczegółowych informacji w Internecie. Kluczowy będzie program studiów, który przybliży Ci, czego możesz się po danym kierunku spodziewać. Pozwoli Ci to dokonać bardziej świadomej decyzji.

Zastanów się, czy warto

Zainteresowania oraz mocne strony to istotne elementy, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze studiów. Ale to nie wszystko. Zastanów się również nad perspektywicznością przyszłego kierunku. Cóż bowiem z tego, że będzie fascynujący, jeśli znalezienie po nim pracy będzie graniczyło z cudem.

Uczelnia uczelni nie równa

Liczy się nie tylko to, co studiujmy, ale też, gdzie. Różne uczelnie dają różne możliwości. Warto więc sprawdzić rankingi, porównać programy studiów. W dzisiejszych czasach warto stawiać na te szkoły wyższe, które oferują sporo zajęć praktycznych, pomagają w znalezieniu praktyk lub staży. To znacznie ułatwi Ci zawodowy start.

Postaw na elastyczność

Dzisiejsze czasy zmieniają się tak szybko, że trudno za tym pędem nadążyć. Może się zdarzyć tak, że po zakończeniu studiów rynek pracy będzie wyglądał już zupełnie inaczej niż w momencie ich rozpoczęcia. Miej to na uwadze i nastaw się na ciągłe kształcenie, rozwijanie kompetencji oraz elastyczne podejście. Traktuj studia jako punkt wyjścia, a nie gwarant przyszłej kariery. Umiejętność dopasowania się do szybko zmieniających się warunków to dziś jedna z bardziej cenionych umiejętności.

Podejmij decyzję samodzielnie

Bez względu na to, jaki kierunek wybierzesz, ważne byś miał poczucie, że to Twoja autonomiczna decyzja. Oczywiście można zapytać o zdanie najbliższych, jednak ostateczną decyzję powinieneś podjąć Ty sam. Nikt przecież za Ciebie na te studia nie pójdzie i nikt nie będzie za Ciebie po nich szukać pracy. Zastanów się więc dobrze, weź pod uwagę wyżej wymienione aspekty, a decyzja powinna przyjść do Ciebie sama.

31
08.2018

Lato powoli ma się ku końcowi i choć wysokie temperatury jeszcze trwają, to w powietrzu można już wyczuć pierwsze, subtelne oznaki zbliżającej się jesieni. To dobry moment, by zacząć myśleć o jesiennej regeneracji skóry i włosów po lecie, bo choć my kochamy słońce i wodę, to nie mają one zbyt korzystnego wpływu na nasze ciało. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na przywrócenie urodzie blasku po upalnym lecie. Oto najlepsze, kosmetologiczne wskazówki.

Według kosmetologów skóra i włosy po lecie wymagają naszej większej uwagi, bo choć my się świetnie bawiłyśmy na wakacyjnych wyjazdach, silne słońce dało naszej urodzie mocny wycisk. Łatwo to zauważyć po przesuszonych włosach oraz szorstkiej i suchej, choć opalonej, cerze. Warto więc po urlopie odwiedzić gabinet kosmetologa, który dobierze idealne dla nas zabiegi regeneracyjne uwzględniające indywidualne potrzeby naszego typu włosów czy skóry. A póki co, podpowiadamy, co same możemy zrobić dla swojego ciała po lecie.

Pielęgnacja skóry po lecie

Największym problemem po lecie jest sucha i szorstka skóra spowodowana opalaniem. Słońce, mimo że nadaje cerze piękny kolor, to niestety skutecznie pozbawia ją wody. Warto więc zaopatrzyć się w kosmetyki silnie nawilżające, zawierające takie składniki jak masło shea, oliwę z oliwek lub inne oleje. Można też sięgnąć po naturalne specyfiki np. olej kokosowy lub arganowy – one nie tylko nawilżą porządnie nasze ciało, ale też zadbają o dłuższą i pięknie wyglądającą opaleniznę.

Ponadto, zarówno przez całe lato, jak i po nim, nie zapominajmy o regularnym nawadnianiu organizmu od środka. Minimum 2 litry wody dziennie podczas wysokich temperatur to norma, o której powie nam każdy dietetyk. Taka ilość wody wpływa korzystnie nie tylko na nasze zdrowie, ale też urodę, nawilżając od środka skórę i włosy.

Istotnym zabiegiem po lecie jest również peeling, który wyrówna koloryt skóry i usunie martwy naskórek.

Pielęgnacja twarzy po lecie

Skóra na twarzy jest szczególnie podatna na negatywne działanie słońca. Dlatego tak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna właściwie przez cały rok. W ten sposób unikniemy zbyt szybkiego pojawienia się zmarszczek i przebarwień. Latem jednak nie da się całkowicie uniknąć ekspozycji twarzy na słońce, co może prowadzić do podrażnień i zaczerwienień. W pielęgnacji powakacyjnej warto więc sięgnąć po delikatne płyny micelarne do mycia, które ukoją skórę twarzy. Dobrym pomysłem będą również pielęgnacyjne kremy z pantenolem lub alantoiną, które łagodzą podrażnienia.

Kosmetolodzy radzą również już pod koniec sierpnia sięgnąć po silnie nawilżający krem na noc, który zregeneruje skórę twarzy i przyspieszy jej odbudowę.

Pielęgnacja włosów po lecie

Włosy po lecie robią się suche, matowe i zaczynają się rozdwajać. To wszystko przez to, że brakuje im wody. Konieczne więc będą odżywki i szampony o działaniu nawilżającym, a jednocześnie regenerującym. Kosmetologia radzi sięgnąć po specyfiki na bazie pokrzywy i żywokostu, które działają odżywiająco na cebulki włosów. By kompleksowo zregenerować włosy po lecie, warto wybrać się do fryzjera. Jeśli jednak działania zewnętrzne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a włosy do tego zaczynają nadmiernie wypadać, warto zasięgnąć rady trychologa, który zdiagnozuje przyczynę i zleci najlepsze postępowanie.

16
07.2018

Wielu młodych ludzi stając przed ważnym wyborem studiów zadaje sobie jedno pytanie - czy warto studiować psychologię? TAK!

Studia psychologiczne to kopalnia wiedzy o sobie i innych ludziach. Do tego otwierają wiele zawodowych drzwi. Od najbliższego semestru w Medyku, obok kosmetologii, pedagogiki czy dietetyki, będziesz mógł/ -a uzyskać również tytuł magistra psychologii. Właśnie otwieramy dla Ciebie studia jednolite magisterskie na tym przyszłościowym kierunku. Dowiedz się więc, dlaczego warto studiować psychologię!

Psychologia to sposób na pomaganie innym

Psychologia to dziedzina stworzona dla osób, które pragną pomagać innym. Podczas studiów zdobędziesz niezbędną wiedzę na temat mechanizmów funkcjonowania psychiki ludzkiej, a także poznasz techniki pomocy innym ludziom. Jeśli czujesz, że emocjonalne wsparcie i empatię masz we krwi, a pomaganie innym w ich życiowych trudnościach daje Ci satysfakcję, to studia psychologiczne pomogą Ci rozwinąć te umiejętności i wyposażą Cię w formalne możliwości wykonywania tego zawodu.

Szerokie możliwości

Dziedzin psychologii jest wiele. Wyróżnia się psychologię kliniczną, pracy, biznesu, społeczno – wychowawczą. Każda z nich stwarza inne możliwości rozwoju zawodowego. Psycholog to nie jedynie ktoś siedzący w gabinecie terapeutycznym (swoją drogą to jest psychoterapeuta, o czym też warto wiedzieć, wybierając studia psychologiczne), ale osoba mogąca pracować w wielu placówkach od szpitali, przez poradnie, wojsko, policję, po działy marketingu i HR w różnych firmach. Wybór jest naprawdę bardzo szeroki.

Wiedza o sobie i innych

Studia psychologiczne pozwolą Ci zgłębić wiedzę o sobie i innych. Dzięki nim zrozumiesz mechanizmy swoich działań, nauczysz się sprawniej radzić z uczuciami i emocjami. To bardzo ważne, jeśli w przyszłości zamierzasz pracować z ludźmi.

Wiedza, jaką uzyskasz jest również niezwykle praktyczna i przydatna. Będziesz mógł/-a wykorzystać ją w codziennym życiu zawodowym i prywatnym. Lepiej zaczniesz dogadywać się z innymi i łatwiej będzie Ci zrozumieć ich postępowanie.

Psychologia prowadzi do rozwoju empatii

Wiedza, a co za nią idzie, zrozumienie ludzkich działań, które uzyskasz na studiach, rozwinie Twoją empatię i wrażliwość. Są to cechy niezbędne w przyszłej pracy psychologa. Dodatkowo pomogą Ci w tym zajęcia praktyczne, różnego rodzaju warsztaty, na których rozwiniesz umiejętności odczytywania cudzych emocji i współodczuwania.

Jeśli fascynuje cię psychika ludzka, to studia psychologiczne mogą być świetnym początkiem wspaniałej przygody na całe życie. Dzięki nim odkryjesz w sobie rzeczy, o których nie maiłeś/ -łaś dotąd pojęcia. Zaczniesz inaczej patrzeć na ludzi, ich motywacje, postępowanie, staniesz się bardziej wyrozumiały, ale też dociekliwy. Do tego zdobędziesz niezbędną wiedzę i umiejętności, które pozwolą Ci lepiej poruszać się wśród emocjonalnych i uczuciowych niuansów.

Zawód psychologa nie jest łatwy i wymaga ciągłej pracy nad sobą. Kiedy jednak zobaczysz, że Twoje umiejętności pomagają innym ludziom lepiej żyć, poczujesz spełnienie, które ciężko znaleźć w innych branżach.

02
07.2018

W społeczeństwie panuje mylne przeświadczenie, że do dietetyka udają się tylko osoby mające problemy z nadwagą i otyłością. Jest to bardzo ograniczający pogląd. Dietetyk oczywiście pomoże w zgubieniu zbędnych kilogramów, ale jego wsparcie przyda się również w wielu innych sytuacjach. Nie wiesz jakich? Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się, kiedy jeszcze warto wybrać się po poradę dietetyka.

Choroby dietozależne

Złe odżywianie i niewiedza na temat dobrze zbilansowanej diety mogą prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Wśród schorzeń dietozależnych wyróżnia się cukrzycę, nadciśnienie, miażdżycę, osteoporozę, anemię. W nich wszystkich dieta odgrywa niebagatelne znaczenie i w zależności od jej rodzaju może nasilać lub łagodzić objawy schorzeń. Często też zastosowanie odpowiednich restrykcji pozwala na całkowity powrót do zdrowia. Dlatego osoby chorujące na schorzenia przewlekłe powinny konsultować się z doświadczonymi dietetykami.

Nowotwory

Również nowotwory należą do tej grupy schorzeń, których leczenie wymaga odpowiednio dobranego jadłospisu. Prawidłowy bilans substancji odżywczych wesprze leczenie oraz pomoże lepiej znieść radio- czy chemioterapię. W niektórych przypadkach zastosowanie odpowiedniego jadłospisu potrafi zdziałać cuda w leczeniu nowotworów, jednak wymaga to specjalistycznej wiedzy i dużego doświadczenia, by dobrać skuteczną dietę.

Alergie i nietolerancje pokarmowe

Osoby uczulone na niektóre składniki pokarmowe, a także nietolerujące laktozy, kazeiny bądź glutenu potrzebują odpowiednio zbilansowanej diety, która ułatwi codzienne funkcjonowanie i złagodzi objawy schorzeń. Tutaj pomoc doświadczonego dietetyka jest nieodzowna. Nie tylko dobierze on dietę, ale też udzieli nam szerokiej informacji na temat tego co możemy, a czego nie możemy jeść.

Niedowaga

Także osoby cierpiące na niedowagę mogą szukać pomocy w gabinecie dietetycznym. Zbyt niska waga zagraża bowiem zdrowiu, powodując niedobory ważnych składników odżywczych. Specjalista natomiast tak ułoży nasz jadłospis, by uzupełnić go w niezbędne witaminy i minerały, i jednocześnie pomóc przybrać na wadze w zdrowy sposób.

Sportowcy

Kolejną grupą, która chętnie korzysta z pomocy dietetyka są sportowcy. W zależności od rodzaju uprawianej aktywności i potrzebna jest inna dieta. Inaczej powinni odżywiać się wytrzymałościowcy, a inaczej osoby, którym zależy na przybraniu masy mięśniowej. Pamiętajmy też, że intensywne treningi wymagają dostarczania odpowiedniej ilości kalorii, co dietetyk również weźmie pod uwagę, układając plan żywieniowy dla sportowca.

Kobiety w ciąży i karmiące piersią

Okres ciąży i karmienia piersią to szczególny czas dl każdej kobiety. Panuje mylne przekonanie, że kobieta powinna jeść w tedy z dwoje, a to nieprawda. Nie wystarczy więc jeść dwa razy więcej, trzeba przede wszystkim odżywiać się mądrze, stawiając nie tylko na kaloryczność posiłków, ale też ich wartość odżywczą.

Zaburzenia odżywiania

Anoreksja, bulimia czy kompulsywne jedzenie to choroby, w których stosunek do jedzenia jest zaburzony. W ich leczeniu potrzebna jest więc nie tylko dobrze dobrana dieta, ale również terapia psychologiczna. Emocje i jedzenie są tu bowiem nierozerwalnie połączone. Jeśli zauważamy u siebie objawy zaburzeń odżywiania, warto więc wybrać się do psychodietetyka, który udzieli nam kompleksowego wsparcia. Nie tylko ułoży jadłospis, ale też pomoże znaleźć przyczyny problemu i wesprze w ich leczeniu.

18
05.2018

Okres wakacyjny to wymagający czas dla naszej skóry. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą nam w utrzymaniu cery w doskonałym stanie mimo upałów. Poznajcie sprawdzone patenty doświadczonych kosmetologów, dzięki którym skóra latem zachwyca naturalnym blaskiem i wyjątkową urodą.

Oczyszczanie to podstawa

Codzienne oczyszczanie skóry to zasada, o której nie możemy zapominać przez cały rok, jednak latem powinnyśmy przestrzegać jej jeszcze bardziej rygorystycznie. Wysokie temperatury powodują bowiem intensywną pracę gruczołów łojowych, co może przyczyniać się do zatykania porów oraz łatwiejszego przylegania zanieczyszczeń do skóry. Konsekwencją tej sytuacji są zaskórniki, a nawet trądzik. Dlatego codzienne rano i wieczorem skrupulatnie oczyszczaj skórę i zawsze pamiętaj o zmyciu makijażu przed pójściem spać. Jeśli masz problem z określeniem rodzaju skóry, wybierz się do doświadczonego kosmetologa, który pomoże Ci zidentyfikować potrzeby Twojej cery i poleci najlepsze kosmetyki oczyszczające.

Postaw na antyoksydanty

Intensywne działanie słońca powoduje, że w naszej skórze rozpoczyna się zwiększona produkcja wolnych rodników, które odpowiadają za powstawanie zmarszczek, przebarwień i przedwczesne starzenie. Dlatego tak ważne jest, by dostarczać sobie zwalczających je antyoksydantów. Kupując kosmetyki na lato, szukaj w nich witaminy C, florentyny i kwasu ferulowego. Nie zapominaj również o bogatej w antyoksydanty diecie. Jeśli nie wiesz, jak powinien wyglądać dobrze skomponowany jadłospis wspierający Twoją cerę, udaj się do dietetyka, który tak zbilansuje codzienne posiłki, by dodały Ci nie tylko zdrowia, ale też urody.

Tak dla peelingów latem!

Być może słyszałaś, że peeling latem to nie jest najlepszy pomysł, bo może doprowadzić do powstawania przebarwień. Jednak peeling peelingowi nierówny. Faktycznie, złuszczanie zbyt głębokie intensywnymi kwasami nie jest wskazane letnią porą, ale w gabinetach kosmologicznych oferuje się też delikatne peelingi idealne na wakacje. Oczyszczą one pory, usuną zanieczyszczenia i obumarły naskórek, dzięki czemu skóra będzie lepiej oddychać, równomiernie się opali i zacznie lepiej przyswajać kosmetyki. Wybierz się do dobrego kosmetologa i dowiedz się, jaki peeling będzie najlepszy dla Twojej cery.

Nawilżanie

Nawilżanie to absolutne minimum letniej pielęgnacji. Podczas wakacji postaw na kremy z kwasem hialuronowym, który znakomicie wiąże wodę i chroni przed jej utratą. Dzięki temu cera pozostaje świeża, jędrna i odpowiednio nawilżona nawet w największy upał. Dodatkowo nie zapominaj o nawadnianiu organizmu, które jest kluczowe w dbaniu o skórę latem.

Filtr UV

I na koniec, nie zapominaj o kremie z filtrem UV nawet jeśli latem masz zamiar pozostać w mieście. Najlepiej postawić na wysoką ochronę, faktor minimum 30. W ten sposób zapobiegniesz uszkodzeniom skóry, ochronisz ją przed poparzeniami i nadmierną produkcją wolnych rodników.

19
04.2018

Wybór salonu kosmetycznego to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie korzystałaś z usług tego typu miejsca. Znalezienie kosmetyczki czy kosmetologa, który spełni nasze wszystkie oczekiwania wymaga nieco zachodu, ale naprawdę warto się natrudzić. Chodzi przecież o nasze zdrowie, wygląd i dobre samopoczucie. Dlatego w dzisiejszym artykule podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze dobrego salonu kosmetycznego.

Poczta pantoflowa

Zanim wybierzemy się do kosmetyczki, zasięgnijmy opinii naszych koleżanek i znajomych, które sprawdziły już kilka miejsc i mają swoje ulubione. Ich opinia może nam bardzo pomóc. Odradzamy szukania wskazówek w Internecie, gdyż często negatywne komentarze są pisane przez konkurencję, więc to co tamy wyczytamy, nie będzie miarodajne.

Rozmawiając z przyjaciółkami dowiedzmy się także z jakich zabiegów korzystały, nie każdy bowiem salon wykonuje daną usługę na tym samym poziomie.

Kwalifikacje

To jeden podstawowych elementów oceny salonu kosmetycznego. Nie sugerujmy się niskimi cenami, czasem za dobrze wykonany zabieg, trzeba zapłacić więcej. Często niskie ceny mają osoby słabo wykwalifikowane, tylko po kilkudniowych kursach. Wizyta w takim miejscu może się dla nas źle skończyć. Warto wybierać osoby, które ukończyły kilka renomowanych kursów i mogą pochwalić się certyfikatami. Najlepiej jednak, kiedy pracownicy salonu posiadają dyplom ukończenia studiów z kosmetologii, podczas których zdobywa się kompleksową wiedzę i umiejętności na temat pielęgnacji.

Wygląd

Zasad „szewc bez butów chodzi” w przypadku kosmetyczki czy kosmetologa zupełnie się nie sprawdza. Jeśli obsługująca Cię osoba wygląda jak zaprzeczenie tego, co chciałabyś osiągnąć, koniecznie zacznij szukać innego salonu. Zawracaj uwagę na stan skóry, włosów i paznokci osób pracujących w takim miejscu. Kosmetyczka powinna być żywą reklamą swojego zakładu pracy. Jej aparycja świadczy o jej umiejętnościach i znajomości tajników zawodu.

Podejście

Dobry kosmetolog nie tylko potrafi profesjonalnie przeprowadzić zabieg, ale też umie zatroszczyć się o klienta. Dobrze o nim świadczy, gdy tłumaczy, co będzie robił i jaki będzie efekt danych działań. Powinien spokojnie i rzeczowo odpowiadać na wszelkie Twoje pytania, a przede wszystkim brać pod uwagę Twoje oczekiwania. Jeśli czujesz, że próbuje Ci się na siłę wcisnąć zabieg, do którego nie jesteś przekonana, czas szukać nowego salonu.

Czystość

Czystość to, obok kwalifikacji, absolutna podstawa. W tego typu miejscach powinna obwiązywać wręcz sterylność. Od niej bowiem zależy Twoje bezpieczeństwo. Nie bój się więc pytać o sposób dezynfekcji narzędzi i przygotowania do konkretnych zabiegów. Nie chcesz chyba zarazić się jakąś chorobą. Jeśli pracownicy unikają wyjaśnień i zbywają Cię, w twojej głowie powinna zapalić się czerwona lampka.

Atmosfera

Salon kosmetyczny to miejsce nie tylko dbania o urodę, ale też przestrzeń relaksu i wypoczynku. Tutaj wszystko musi być idealnie zbilansowane, by klient mógł odpocząć, rozluźnić się i zapomnieć o codziennych troskach. Jeśli więc cokolwiek Ci przeszkadza np. zła atmosfera między pracownikami, gadulstwo osoby obsługującej Cię, nadmierny pośpiech, nie musisz tego znosić. Salonów jest naprawdę dużo i z pewnością w końcu znajdziesz ten, idealny dla Ciebie.

04
04.2018

Odpowiednie rozpoznanie typu cery to podstawa prawidłowej pielęgnacji. Od niej z kolei zależy, czy nasza skóra będzie na co dzień zachwycać czy raczej spędzać nam sen z powiek. Dlatego dziś podpowiadamy, jak prawidłowo ocenić typ cery i w jaki sposób zadbać o każdy z nich.

Analizując typ skóry, należy wziąć pod uwagę dwa podstawowe kryteria: poziom sebum produkowanego przez gruczoły łojowe oraz ilość wody wydzielanej przez gruczoły potowe. Wiedząc te dwie rzeczy, możemy stwierdzić z jaką skórą mamy do czynienia. W przypadku problemów warto także udać się do doświadczonego kosmetologa, który nie tylko oceni cerę, ale też dostosuje najlepszą dla jej indywidualnych potrzeb pielęgnację.

Cera wrażliwa

To typ skóry, który jest wrażliwy na działanie różnorodnych czynników. Często reaguje uczuleniem na kosmetyki, doskwiera jej uczucie swędzenia, pieczenia, ściągnięcia czy ogólnego podrażnienia. Wymaga stosowania specjalnie dobranych kosmetyków, jak najbardziej naturalnych, z możliwie najmniejszą ilością składników. Poleca się kosmetyki na bazie wody termalnej, kremy koniecznie z filtrem UV oraz zrezygnowanie z peelingów.

Cera tłusta

Charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum, które powoduje świecenie się cery. Przyczynia się także do powstawania zaskórników i trądziku. Na skórze można zauważyć rozszerzone pory. Cera błyszczy się nawet po umyciu wodą z mydłem, a krem tłusty wywołuje uczucie dyskomfortu. Skóra tłusta jest odporna na działanie czynników atmosferycznych, aczkolwiek nadmiar słońca może potęgować przetłuszczanie się. Zaletą tłustej skóry jest fakt, że starzeje się najwolniej.

W pielęgnacji tego typu cery należy postawić na prawidłowe oczyszczanie, złuszczanie i nawilżanie. Zaleca się stosowanie peelingów i kosmetyków matujących, a także „oil free”.

Cera sucha

W przypadku skóry suchej mamy problem z za małą produkcją sebum, w wyniku czego cera jest ściągnięta, łuszczy się i brakuje jej połysku. Nie doskwierają jej za to zaskórniki ani trądzik, ale bardzo szybko się starzeje. Źle reaguje na mycie wodą z mydłem, dlatego należy tego unikać, uwielbia za to tłuste kremy. Jest bardzo wrażliwa na działanie wiatru, mrozu i słońca, które potęgują uczucie suchości.

W pielęgnacji tego typu cery należy postawić przede wszystkim na nawilżanie i łagodne oczyszczanie. Kategorycznie trzeba więc zrezygnować z peelingów oraz wybierać kosmetyki zwierające ceramidy, witaminy i kwas hialuronowy, które zapobiegną utracie wody.

Cera normalna

To wymarzony typ cery każdej kobiety. Nie znajdziemy na niej żadnych niedoskonałości, nie przesusza się, jest odpowiednio nawilżona. Stanowi ideał, do jakiego dąży się w pielęgnacji. Niestety, naturalnie posiadają ją głównie dzieci przed okresem dojrzewania. U dorosłych cera normalna z biegiem lat staje się coraz bardziej sucha. Jest elastyczna, gładka, miękka w dotyku i pozbawiona zmarszczek. Dobrze reaguje na mycie wodą z mydłem, ale toleruje też tłuste kremy. Nie jest podatna na działanie warunków atmosferycznych. Jej pielęgnacja jest najprostsza: wystarczy bowiem zaopatrzyć się w naturalne, dobrej jakości mydło oraz krem nawilżający z filtrem UV.

Wymienione typy cery to 4 podstawowe rodzaje. Oczywiście występują także ich połączenia, wymagające uważniejszej pielęgnacji. Niektórzy cierpią też z powodu skóry ze specyficznymi problemami np. cery naczynkowej czy trądzikowej. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u kosmetologa, który zdiagnozuje przyczyny problemu i dostosuje pielęgnację do odpowiedniego przypadku.

Nawet jeśli nie cierpisz z powodu problemów z cerą, warto wybrać się do gabinetu kosmetologicznego, by poznać wymogi Twojej skóry. Odpowiednio dopasowane działanie zapewni bowiem jej piękny, młody wygląd na długo.

26
01.2018

Piękne, zdrowe i mocne włosy to niezaprzeczalny atrybut kobiecości. Każdej z nas zależy, by jej pasma wyglądały zachwycająco 365 dni w roku. Jak więc o nie dbać, by osiągnąć ten efekt? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Dieta i zdrowy styl życia

Nawet najbardziej skrupulatna pielęgnacja nie wzmocni włosów, jeśli nie dostarczamy im prawidłowego budulca, którym jest dobrej jakości białko, witamin i minerały. Dbanie o kosmyki warto zacząć od wprowadzenia zdrowej, bogatej w składniki odżywcze diety, a także porzucenia złych nawyków takich jak nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów, niedosypianie czy prowadzenie siedzącego trybu życia. Jeśli wdrożymy te elementy, codzienna pielęgnacja przyniesie znacznie lepsze rezultaty.

Jak myć włosy?

Włosy myjemy tak często, jak tego potrzebują. U niektórych jest to codziennie, a inni mogą pozwolić sobie na kilkudniowe przerwy. Bez względu na częstotliwość, warto poznać właściwą technikę mycia.

Pamiętajmy, by szampon dobierać nie do rodzaju włosów, ale skóry głowy. To ją bowiem ma on przede wszystkim oczyścić. Środek nakładamy na skórę delikatnie, myjemy opuszkami palców i nie trzemy włosów. Kosmyki wystarczy przeciągnąć pianą z szamponu, nie wymagają dokładniejszego mycia, które powoduje nadmierne tarcie i niszczenie.

Dobrze jest myć głowę dwukrotnie. Pamiętajmy też o stosowaniu letniej wody. Ani zbyt ciepła, ani za zimna nie działa najlepiej na włosy.

Odżywka

Odżywka ma za zadanie zadbać przede wszystkim o nasze kosmyki. Nie nakładamy jej na skórę głowy, bo może wywoływać nadmierne przetłuszczanie. Jeśli włosy są długie, wystarczy, że rozprowadzimy ją na 2/3 jej długości. Specyfik trzymamy według instrukcji na opakowaniu, a następnie dokładnie spłukujemy.

Ostrożnie z suszeniem i prostowaniem

Poddawanie włosów zbyt wysokim temperaturom nie służy ich kondycji. Dlatego ostrożnie stosujmy zarówno suszarkę, jak i prostownicę. Podczas suszenia trzymajmy suszarkę 20 cm od głowy, stosujmy jak najniższą temperaturę podmuchu i suszmy włosy od nasady po końcówki.

Warto rozważyć stosowanie kosmetyków termochłonnych zarówno podczas suszenia, jaki i stosowania prostownicy czy lokówki. Ochroni to włosy przed nadmierną temperaturą. Pamiętajmy też, że lokówkę i prostownicę używamy wyłącznie na suche kosmyki.

Podcinanie

Zwieńczeniem regularnej pielęgnacji jest okresowe podcinanie włosów, by usunąć rozdwajające się końcówki. Nie wyglądają one estetycznie, a ponadto z czasem, uszkadzają włos na całej długości.

Jeśli mimo zastosowania odpowiedniej diety, zmiany stylu życia na zdrowszy i przestrzegania reguł prawidłowej pielęgnacji Twoje włosy pozostawiają wiele do życzenia, warto udać się do specjalisty, czyli trychologa. Zajmuje się on oceną stanu zdrowia na podstawie kondycji kosmyków. Dzięki odpowiednim badaniom stwierdzi czego brakuje naszemu organizmowi i zaleci postępowanie, które przywróci blask nie tylko naszym włosom, ale i całemu ciału.

24
01.2018

Każdy, kto choć raz próbował zrzucić zbędne kilogramy wie, że nie jest to łatwy proces. Wymaga bowiem dyscypliny, wytrwałości, cierpliwości i oczywiście sporej motywacji. A i tak często trudno o zadowalające efekty lub są one krótkofalowe. Jak więc schudnąć raz na zawsze? Oto kilka wskazówek, które pomogą osiągnąć upragniony cel.

Realny cel

Na wstępie zastanów się, ile chcesz schudnąć i w jakim czasie. Weź pod uwagę możliwości swoje i swojego organizmu. Najzdrowiej jest chudnąć do jednego kilograma tygodniowo. Nie zakładaj więc wyższego wyniku. Jeśli planujesz pozbyć się dużej nadwagi, rozbij jej gubienie na mniejsze etapy. Dzięki temu łatwiej będzie Ci utrzymać motywację przez dłuższy czas.

Strategia to podstawa

Zastanów się, co jest przyczyną twojej nadwagi i jakie kroki musisz podjąć, by się jej pozbyć. Czy będzie to zmiana diety, ograniczenie ilości spożywanego jedzenia czy może większa ilość ruchu? Zastawów się, co będzie najlepsze dla Ciebie. Etap tworzenia strategii to też dobry moment na wizytę u dietetyka, który pomoże wprowadzić nam odpowiednie zmiany w jadłospisie i dostosuje działania do naszego stylu życia tak, by proces odchudzania był dla nas jak najłagodniejszy.

Znajdź przyczynę

Ten etap wymaga szczerej rozmowy ze sobą. Zastanów się, jakie popełniasz błędy w codziennym żywieniu i ogólnym stylu życia. Może za mało się ruszasz, masz słabość do słodyczy, gazowanych napojów, zbyt dużych porcji czy fast foodów? Wszystkie niezdrowe nawyki wypisz na kartce. Je także warto przedstawić dietetykowi, który obmyśli plan, jak w ich miejsce wprowadzić prozdrowotne działania.

Wsparcie

Wsparcie innych to jeden z najsilniejszych motywatorów. Powiedz więc o swoim planie najbliższym osobom i poproś, by dopingowały Cię w działaniach na drodze do sukcesu. Możesz też poszukać kompanów na portalach społecznościowych czy na forach. Kontakt z ludźmi, którzy zmagają się z tym samym problemem działa niezwykle motywująco.

Bądź cierpliwy i wytrwały

Nie łudź się, że schudniesz tydzień. Długo pracowałeś na te nadprogramowe kilogramy, więc nie ma co się oszukiwać, że pozbędziesz ich się w mgnieniu oka. Każdy organizm na zmiany żywieniowe i nową dawkę ruchu reaguje inaczej. Jedni zaczynają ekspresowo chudnąć, inni potrzebują czasu, by ciało zareagowało na podjęte działania. Jedno jest pewne, o ile będziesz systematyczny i nie zboczysz z raz obranej ścieżki, efekt nadejdzie wcześniej lub później. Nie zniechęcaj się i pracuj rzetelnie.

Wiedz, po co to robisz

Spisz na kartce wszystkie powody, dla których chcesz zrzucić wagę i czytaj ją sobie w momentach zwątpienia. To pozwoli utrzymać motywację i uchroni Cię przed potknięciami.

Nie zniechęcaj się

Jeśli już jednak zdarzy Ci się wpadka np. odpuścisz trening, zjesz ciastko czy skusisz się na pizzę, nie załamuj się i przede wszystkim nie wywołuj u siebie poczucia winy. Trudności się zdarzają, a nauka nowych nawyków to niełatwa sprawa. Najważniejsze to po każdej porażce zebrać się jak najszybciej i ruszać dalej w kierunku celu.

Może problem tkwi głębiej

Jeśli próbujesz schudnąć po raz enty w życiu, bardzo możliwe, że przyczyna twojej nadwagi może tkwić głębiej. Nadmiernym jedzeniem zjadamy problemy, z których często nie zdajemy sobie sprawy. W takiej sytuacji, warto porozmawiać ze specjalistą. Najlepszym wyborem będzie wizyta u psychodietetyka, osoby, która nie tylko pomoże ustalić odpowiednią dietę, ale też udzieli niezbędnego wsparcia psychicznego i lepiej zdiagnozuje przyczynę otyłości. Pomoże też zmienić schematy myślowe, które nakłaniają Cię do niekontrolowanego jedzenia.

30
11.2017

Zawód dietetyka cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, a to ze względu na rosnący trend zdrowego stylu życia. Większość osób stara się obecnie dbać o swoje zdrowie, stosując odpowiednią dietę i wykonując ćwiczenia fizyczne. Wiele z nich sięga po rady profesjonalistów, by móc uzyskać jak najlepsze wyniki. Jeśli ty też zastanawiasz się, czy warto wybrać się do dietetyka, to w dzisiejszym artykule przybliżymy Ci, czego możesz spodziewać się po tego typu konsultacji.

Dietetyk, choć lekarzem nie jest, często jest podobnie postrzegany. Jemu również trzeba opowiedzieć o swoich ewentualnych problemach żywieniowych i być przygotowanym na ich analizę. Ze względu na ten strach przed oceną lub opowiadaniem o swoich słabościach, wiele osób może odczuwać opór przed wizytą u dietetyka. Zupełnie bezpodstawnie. Należy pamiętać, że ekspert od żywienia podobnie jak lekarz, nie ma prawa nas oceniać. Jego zadaniem jest zrozumieć nasz problem i pomóc go nam rozwiązać.

Wybór specjalisty

Zanim udamy się na wizytę, znajdźmy odpowiedniego specjalistę. W dobie Internetu sprawdzenie jego kompetencji jest dość proste. Możemy też podpytać znajomych, którzy korzystają z sług dietetyka. Wizyta u eksperta od żywienia zazwyczaj jest prywatna. Na refundację mogą liczyć osoby ze zdiagnozowaną otyłością, chorobami wymagającymi specjalistycznego żywienia lub zaburzeniami żywieniowymi. Standardowa konsultacja trawa od 40 do 60 minut.

Co trzeba ze sobą zabrać?

Przed wizytą warto przygotować kilka ważnych informacji na swój temat, dzięki którym dietetyk sprawniej wykona swoje zadanie. Po pierwsze, należy sporządzić 3-dniowy dzienniczek żywienia, w którym zanotujemy wszystko, co zjedliśmy i wypiliśmy przez ten czas. Należy uwzględnić gramatury lub posłużyć się inną, czytelną miarą. Najlepiej zanotować sposób odżywiania z dwóch dni roboczych i jednego wolnego.

Po drugie, należy zabrać ze sobą wszelkie wyniki badań, jakich dokonywaliśmy na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy. Obejmuje to badania krwi, moczu, hormonalne, specjalistyczne itd. Trzeba też sporządzić listę leków i suplementów, jakie przyjmujemy łącznie z ich dawkami.

Po trzecie, spiszmy sobie ewentualne pytania, które chcielibyśmy zadać specjaliście, by ich nie zapomnieć.

Przebieg wizyty

Na wstępie dietetyk przeprowadzi z nimi wnikliwy wywiad żywieniowy, by poznać cel wizyty i nasze motywacje do zmiany stylu życia. Ponadto zada pytania dotyczące sposobu jedzenia, stylu życia, ilości aktywności fizycznej, pracy, organizacji żywienia w domu, naszych nawyków żywieniowych, preferencji smakowych czy stosowanych diet.

Następnie specjalista przeanalizuje dane, które przynieśliśmy ze sobą. Później dokona pomiarów. Zostaniemy zważeni, zmierzeni w obwodach, a specjalistyczne urządzenie dokona procentowych pomiarów składu naszego ciała (zawartości tkanki tłuszczowej, mięśniowej i wody).

Końcowym elementem jest ustalenie strategii dietetycznej, łącznie z jadłospisem, sposobem odżywiania i zalecaną ilością aktywności fizycznej. Na tym etapie jest też miejsce na pytania pacjenta. Na koniec ustala się termin kolejnej wizyty kontrolnej i ewentualnie korygującej dotychczasowe poczynania.

31
10.2017

W dzisiejszych czasach kontrolowanie swojej diety i codziennych nawyków żywieniowych stało się normą. Moda na szczupłą sylwetkę nie przemija, a do tego dochodzi promowanie zdrowego stylu życia przejawiającego się racjonalnym odżywieniem oraz aktywnością fizyczną. I nie ma w tym nic złego. Wiadomo przecież, że odpowiednie pokarmy i ruch wpływają korzystnie na nasze samopoczucie, dodają energii i są źródłem witalności. Nie wszyscy jednak potrafią racjonalnie podchodzić do jedzenia. Coraz częściej mamy do czynienia z osobami, które są tak skupione na tym aspekcie życia, że wszystko inne przestaje mieć znaczenie. Pojawiają się zaburzenia odżywiania, które potrafią być katastrofalne w skutkach. Oto najważniejsze ich rodzaje.

Anoreksja

Anoreksja zwana jest także jadłowstrętem psychicznym. Polega na drastycznym ograniczeniu codziennej porcji żywnościowej. W skrajnych przypadkach anorektyczki w ogóle przestają jeść. Chora pragnie przede wszystkim schudnąć, ale nawet kiedy osiągnie upragnioną wagę, nie potrafi wrócić do normalnego jedzenia. Paraliżuje ją ciągły strach przed przytyciem. Na rozwój anoreksji wpływają zarówno czynniki środowiskowe, psychiczne, jak i społeczne oraz kulturowe.

Bulimia

To zaburzenie charakteryzuje się napadami kompulsywnego objadania się, w trakcie których osoba chora zjada ponadprzeciętną ilość jedzenia aż do momentu, kiedy nie jest w stanie nic więcej w siebie zmieścić. Po takim epizodzie następuje oczyszczenie, polegające na łykaniu tabletek przeczyszczających, wymiotowaniu bądź w mniej skrajnych przypadkach intensywnej aktywności fizycznej, by spalić nadmiar pochłoniętych kalorii.

Ortoreksja

Jest to zaburzenie polegające na nakładaniu sobie coraz większych restrykcji żywieniowych, co w konsekwencji znacznie zawęża pulę „bezpiecznych” produktów. Osoby zmagające się z tą chorobą wnikliwie czytają etykiety, decydują się na bardzo mało urozmaicone diety, które mogą prowadzić do niedoborów odżywczych, a także nadmiernej utraty wagi.

Jedzenie kompulsywne

W opozycji do anoreksji, bulimii i ortoreksji występuje inna gama zaburzeń, polegająca na nadmiernym objadaniu się, ale nie towarzyszą temu zachowania kompensacyjne, jak to ma miejsce np. w bulimii. Tego typu zaburzenia często określa się mianem uzależnienia od jedzenia, gdyż osoby na nie chorujące spożywają zbyt duże ilości pokarmów wątpliwej jakości. Przyczyną objadania się są często problemy emocjonalne lub niepowodzenia życiowe. Osoba dzięki jedzeniu łagodzi swoje wewnętrzne napięcie i zaspokaja głód emocjonalny. Konsekwencją jedzenia kompulsywnego najczęściej jest nadwaga, a nawet otyłość.

Jak sobie radzić z zaburzeniami odżywiania?

Zaburzenia odżywiania to bardzo złożone dolegliwości, które wymagają kompleksowego leczenia. Wszystkie one wynikają z problemów psychicznych i emocjonalnych, dlatego by się z nimi uporać, należy podjąć leczenie psychologiczne, a często również psychiatryczne. Dobrym pomysłem w przypadku podejrzenia problemów z jedzeniem jest wizyta u psychodietetyka, który specjalizuje się w diagnozowaniu dolegliwości i przeciwdziałaniu zaburzeniom odżywiania. Osoba ta w profesjonalny sposób oceni problem pacjenta oraz skieruje go na odpowiednie leczenie. Pomoże także wypracować nowe nawyki żywieniowe oraz zaproponuje zdrowe sposoby radzenia sobie ze stresem, napięciem i problemami emocjonalnymi.

29
09.2017

Diagnoza stanu zdrowia organizmu człowieka zatacza coraz szersze kręgi. Obecnie już nie tylko możemy dowiedzieć się czy coś nam dolega czy nie na podstawie standardowej wizyty u lekarza i badań morfologicznych, ale także obserwując stan naszej skóry, paznokci czy nawet włosów. Nauka zajmująca się analizą zdrowia na podstawie kondycji włosów i skóry głowy to trychologia. Dziedzina ta cieszy się coraz większym uznaniem, a zapotrzebowanie na trychologów rośnie.

Okazuje się, że nasze włosy to dla wprawionego eksperta otwarta księga, z której można wyczytać różne dolegliwości i problemy zdrowotne. By tego dokonać, używa się specjalnego narzędzia, trychoskopu, który powiększa obraz włosa od 60 do nawet 1000 razy. Po tak dogłębnej obserwacji stan naszego zdrowia nie będzie dla trychologa żadną tajemnicą.

Co można wyczytać z włosa?

Badanie trychologiczne polega na obserwacji łuski włosa oraz jego rdzenia, a także skóry głowy. Trycholog ocenia stan zarówno starych włosów, jak i nowych. Sprawdza też, czy długość poszczególnych faz życia włosa jest odpowiednia. Na tej podstawie może stwierdzić różnego typu schorzenia.

Pierwsza grupa dolegliwości, jaką można wyróżnić dotyczy przypadłości wynikających z zaburzenia równowagi procesów zachodzących w organizmie. Są to między innymi problemy z tarczycą, zachwiania hormonalne, problemy z jelitami i trawieniem, cukrzyca, anemia oraz niedobory odżywcze spowodowane zła dietą.

Druga kategoria to schorzenia dotyczące bezpośrednio skóry głowy np. łupież, łuszczyca, łokotowe zapalenie skóry.

Ponadto trycholog wykonuje analizę rdzenia włosa oraz analizę pierwiastkową, na podstawie, której może stwierdzić stopień wysycenia włosa niezbędnymi składnikami odżywczymi. Dzięki tym informacjom jest w stanie zalecić nam zmiany dietetyczne, które wesprą funkcjonowanie organizmu oraz zapewnią zdrowy i piękny wygląd naszej czuprynie.

Jak wybrać dobrego trychologa?

By wizyta przyniosła jak najwięcej korzyści, warto postawić na sprawdzonego specjalistę. Zanim się więc do niego wybierzemy, dobrze jest popytać znajomych o opinie czy sprawdzić daną osobę w Internecie. Sprawdźmy czy posiada odpowiednie wykształcenie, czyli skończone studia z trychologii oraz bogate doświadczenie. Ważne są również specjalistyczne certyfikaty sprzętu, którym specjalista się posługuje. Jeśli wszystkie te elementy się zgadzają, możemy być pewni, że trafiliśmy na profesjonalnego specjalistę.

27
09.2017

Oczywiście pierwszą i niezaprzeczalną podstawą wykonywania zawodu pedagoga jest odpowiednie wykształcenie. Przyszły kandydat na to stanowisko musi ukończyć studia z pedagogiki i otrzymać uprawnienia pedagogiczne.

Wybierając się na ten kierunek, mamy do wyboru liczne specjalności. Znajdują się wśród nich pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, pracy czy resocjalizacyjna, a także pedagogika nauczycielska.

Bez względu na to, jaką specjalność wybierzemy, dobrze się jest wcześniej zastanowić czy posiadamy niezbędne dla tego zwodu cechy. W byciu pedagogiem bowiem nie liczy się wyłącznie wiedza, ale przede wszystkim umiejętności miękkie ułatwiające pracę z ludźmi, która stanowi istotę tego zawodu. Osobom zastanawiającym się nad podjęciem tych studiów, przedstawiamy więc najważniejsze cechy dobrego pedagoga, a takim przecież każdy student chciałby w przyszłości być.

Umiejętność refleksji i abstrakcyjnego myślenia

Te cechy przydają się przede wszystkim w pracy z dziećmi. Gwarantują nieustająco twórcze podejście oraz trafną analizę własnych działań, ich przyczyn oraz skutków.

Empatia

Bez niej nie ma mowy o pracy z ludźmi. Umiejętność wczuwania się w cudze położenie oraz współodczuwanie są niezbędne w owocnym kontakcie z drugą osobą.

Cierpliwość i wytrwałość

Potrzebne, by nie zniechęcać się, gdy nasze działania nie przynoszą szybkich efektów. Pomagają także w pracy z dziećmi, osobami starszymi i niepełnosprawnymi.

Kreatywność

Wbrew pozorom zawód pedagoga jest bardzo kreatywny. Osoba na tym stanowisku musi nieustannie poszukiwać nowych inspiracji, organizować nieszablonowe zajęcia dla swoich podopiecznych i znajdować alternatywne rozwiązania problemów.

Autentyczność

To cecha, bez której pedagog się nie obędzie. Zwłaszcza praca z dziećmi jej wymaga, gdyż najmłodsi szybko wyczuwają fałsz i manipulacyjne do nich podejście. Bardzo ważne jest więc, by w kontakcie z nimi pedagog był jak najbardziej sobą.

Odporność psychiczna

Nie ma co kryć, że zawód pedagoga to obciążająca profesja, która grozi szybkim wypaleniem zawodowym. Trzeba więc nauczyć się zminimalizować emocjonalne zaangażowanie w problemy innych, a przede wszystkim utrzymywać równowagę między życiem prywatnym a zawodowym.

Dojrzałość emocjonalna

Pozwala na niebranie do siebie reakcji podopiecznych oraz umożliwia odpowiednie podejście do ludzi, które wspiera ich rozwój, a nie jest przerzucaniem na nich swoich własnych problemów.

Wśród pozostałych cech warto wymienić także poczucie sprawiedliwości, umiejętność aktywnego słuchania, samoświadomość, zdolności przywódcze (szczególnie gdy pracujemy z grupami) oraz akceptacja siebie i innych.

28
07.2017

W czasach, gdy studia wyższe kończy coraz więcej młodych ludzi, samym tytułem magistra coraz trudniej wyróżnić się na rynku pracy. Co bardziej przedsiębiorczy studenci inwestują więc w kursy doszkalające, zdobywają certyfikaty potwierdzające ich umiejętności praktyczne i zatrudniają się w firmach na co najmniej kilka praktyk oraz staży. Jedną z coraz częściej wybieranych możliwości są także studia podyplomowe. Dlaczego warto więc iść na studia podyplomowe? Kiedy najlepiej się na nie zdecydować?

Studia podyplomowe to oferta kształcenia przeznaczona dla osób posiadających już kwalifikacje pierwszego stopnia, a więc ukończone przynajmniej studia pierwszego stopnia. Zwykle młodzi ludzie decydują się na nie po uzyskaniu tytułu magistra, jednak rozpoczęcie ich tuż po zakończeniu licencjatu (albo równorzędnych studiów inżynierskich) to także wcale nie tak rzadka praktyka.

Powód? Po to, by pogłębiać wiedzę specjalistyczną. Studia podyplomowe istnieją po to, by zgłębiać wybrany aspekt dziedziny będącej przedmiotem zainteresowania na studiach wyższych. Można zatem ukończyć polonistykę i zdobyć uprawnienia do nauczania języka polskiego w szkole, a następnie ukończyć podyplomówkę z logopedii, by pracować z dziećmi przy leczeniu wad wymowy. Logopedia jest bowiem bardziej specjalistycznym zagadnieniem, które jednak w znacznej mierze opiera się na wiedzy z zakresu językoznawstwa, głównego działu wiedzy polonistycznej. Podobnie rzecz ma się np. z pedagogiką. Studia z pedagogiki można rozszerzyć o studia podyplomowe np. z doradztwa i poradnictwa zawodowego z metodyką przedsiębiorczości. Oferta takich studiów kierowana jest do absolwentów, którzy swoją przyszłość widzą w pracy z młodymi ludźmi wkraczającymi na rynek pracy albo z bezrobotnymi wymagającymi aktywizacji zawodowej. Mowa o zawodzie doradcy zawodowego.

Dlaczego jeszcze warto podjąć studia podyplomowe? Dlatego, że wiele zawodów wymaga ciągłego doszkalania i aktualizowania wiedzy. Raz zdobyte informacje podczas studiów nie wystarczają na kilkadziesiąt lat pracy w zawodzie. Zmieniają się realia wokół nas, zmienia się prawo, zmieniają się pokolenia, a wraz z nimi mentalność, podejście do życia. I tu ponownie możemy posłużyć się przykładem pedagoga. To, czego uczono na studiach 30 lat temu na pewno nie da się już zastosować do współczesnej młodzieży. Pedagodzy muszą więc stale aktualizować swoją wiedzę, a studia podyplomowe dają im tę możliwość.

Poza tym studia podyplomowe mogą być sposobem na zmianę dotychczasowych kwalifikacji zawodowych. Dzisiejszy rynek pracy wymaga ogromnej elastyczności. Badania pokazują, że młodzi ludzie rozpoczynający obecnie karierę zawodową w ciągu całego swojego życia będą musieli zmieniać swoje kwalifikacje co najmniej 2-3 razy. Studia podyplomowe pozwalają zdobyć nowe umiejętności i uprawnienia w krótkim czasie (np. w rok), a jednocześnie kształcą w sposób kompleksowy, o wiele szerzej niż kilkudniowe kursy i szkolenia.

21
07.2017

Pedagogika jako kierunek studiów osobie niewtajemniczonej kojarzy się przede wszystkim z wychowywaniem i nauczaniem dzieci. Owszem, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna to wśród kandydatów na studia bardzo często wybierany kierunek. Warto jednak wiedzieć, że pedagogika to o wiele rozleglejsza dziedzina. Spośród dostępnych specjalizacji możemy wybrać np. pedagogikę resocjalizacyjną – kierunek tyleż fascynujący, co wymagający i pełny wyzwań. Na czym polegają tego typu studia? Kto nadaje się na pedagoga zajmującego się resocjalizacją?

Pedagogika resocjalizacyjna jest dziedziną pochodną wobec pedagogiki specjalnej. Mówiąc w skrócie, zajmuje się nauczaniem oraz wychowywaniem osób niedostosowanych społecznie, o zaburzonych, odbiegających od normy zachowaniach. Narodziny tej dyscypliny są wyrazem postępu, jaki poczyniły współczesne społeczeństwa w podejściu do jednostek nieprzystosowanych. Pedagogika specjalna sama w sobie zakładała, że takie osoby należy izolować. Dopiero wykształcenie się nurtu pedagogiki integracyjnej pozwoliło nam dostrzec, że izolacja nie jest jedynym właściwym rozwiązaniem. Wielu ludzi można bowiem przywrócić do życia w społeczeństwie.

Czego uczy się student pedagogiki resocjalizacyjnej? Przede wszystkim diagnozowania przyczyn zaburzeń funkcjonowania społecznego człowieka oraz opracowywania adekwatnych metod postępowania z taką osobą. Uczy się pracy z wychowankiem w różnych środowiskach: ośrodkach penitencjarnych, profilaktyki oraz w środowisku otwartym. Student może więc znaleźć zatrudnienie w szkołach, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, zakładach specjalnych dla społecznie niedostosowanych i zakładach karnych i poprawczych, ośrodkach pomocy społecznej, policji, aresztach śledczych i zakładach karnych.

W procesie resocjalizacji zadaniem pedagoga nie jest przywrócenie jednostki do takiego stanu zdrowia psychicznego, społecznego i moralnego, jaki reprezentował przed „zejściem na złą drogę”. Z technicznego punktu widzenia nie jest to możliwe – osobność człowieka przecież stale się rozwija. Postawy, poglądy i wzorce zachowań wykształcają się u człowieka przez wiele lat, duże znaczenie mają przeżycia z dzieciństwa. Pewnych braków z tego okresu życia nie sposób uzupełnić w późniejszym czasie. Celem pracy z osobą niedostosowaną jest przywrócenie jej do normalnego funkcjonowania w sposób najlepszy z możliwych, ale bez presji na pełne przywrócenie. To dlatego praca pedagoga resocjalizującego jest naprawdę wielkim wyzwaniem.

Kto nadaje się na pedagoga pracującego z ludźmi wymagającymi resocjalizacji? Osoby, dla których praca to misja. Pedagogiem tego rodzaju może zostać tylko osoba otwarta na drugiego człowieka, umiejąca słuchać i rozmawiać, cierpliwa, opanowana i stanowcza jednocześnie.

29
05.2017

Związków między odżywianiem się a psychiką jest mnóstwo.

20
04.2017

Polskie społeczeństwo się starzeje, więc wzrasta zapotrzebowanie na gerontologów.

20
03.2017

Dietetyk to zawód przyszłości, który rozwija się już teraz. Co to oznacza?

16
02.2017

Olejek arganowy jest nazywany marokańskim złotem, a także płynnym złotem.

20
01.2017

Jeszcze do niedawna na hasło podolog, Polacy pytali ze zdziwieniem, co to takiego?

11
10.2016

Historia używania ziół do pielęgnacji skóry sięga zapewne starożytności

03
11.2016

Komórki macierzyste występują we wszystkich organizmach roślin i zwierząt

07
09.2016

Analityk pracy to osoba, której zadania polegają głównie na...

31
08.2016

Rynek pracy jest bardzo zmienny, jedne zawody znikają, a inne powstają

11
05.2016

Coaching to przede wszystkim narzędzie przydatne w rozwoju osobistym i zawodowym

05
04.2017

Podolog potrafi udzielić kompetentnych wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry stóp

23
03.2016

Na świecie jest już ponad 2,1 miliarda osób zmagających się z nadwagą i otyłością

03
03.2016

Wizażystka to osoba zajmująca się profesjonalną aranżacją twarzy

10
02.2016

Trycholog to osoba, która dba, by Twoje włosy były grube i zdrowe

03
12.2015

Terapeuta środowiskowy pracuje z osobami z zaburzeniami psychicznym

15
11.2015

Mediator to osoba zajmująca się rozwiązywaniem sporów pomiędzy zwaśnionymi stronami

10
10.2015

Pojęcie prewencja kryminalna oznacza zapobieganie przestępstwom

05
10.2015

Kosmetolog jest osobą, która w hierarchii zawodów zajmuje miejsce pomiędzy kosmetyczką a lekarzem specjalistą

30
09.2015

Szanowny Internauto, jest nam szalenie miło, że odwiedziłeś nasz blog.

27
09.2016

Najprościej mówiąc dietetyka to nauka, która dba o Twoje zdrowie

created by: Strony Internetowe Łódź