Powered by Smartsupp

Start rekrutacji!

więcej

Drzwi otwarte

więcej

Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Kierunek studiów – Jak wybrać dobrze?

« wróć

Wybór odpowiedniego dla nas kierunku studiów to nie jest prosta sprawa. Trudno w wieku 18-19 lat podjąć decyzję, która może zaważyć na całym naszym życiu, zwłaszcza jeśli do tego wszyscy wokół wiedzą, co dla nas najlepsze i nie omieszkają nas o tym głośno informować. Jeśli i Wy stoicie w tym momencie przed decyzją, jaki kierunek wybrać, to lektura dzisiejszego artykułu z pewnością pomoże Wam dokonać słusznego wyboru.

Mnogość kierunków studiów dostępnych na polskich uczelniach nie ułatwia podjęcia decyzji. Do tego dochodzi opinia kolegów i koleżanek ze szkoły, rodziców i nauczycieli. By wybór był trafny, warto jednak przede wszystkim posłuchać siebie. Oczywiście, można się wesprzeć opinią najbliższych, ale pamiętaj, że to Ty spędzisz minimum 3 lata na zgłębianiu jakiejś dziedziny wiedzy, czy to kosmetologii, pedagogiki, robotyki, czy może architektury. Warto więc, by było to coś, co Cię naprawdę pociąga. Ale to nie wszystko, dobrze wziąć jeszcze kilka praktycznych aspektów wyboru studiów pod uwagę. Oto one.

Poznaj swoje mocne i słabe strony

Znajomość swoich zalet i wad to klucz do sukcesu w życiu. Dzięki tej wiedzy nie wpychamy się na siłę w miejsca, w których czujemy się niespełnieni lub sfrustrowani. Na początek warto zdać sobie sprawę z własnych umiejętności, wypisać je wszystkie na kartce, nawet te najdrobniejsze. Zastanów się również nad swoimi słabymi stronami, które mogłyby wykluczać pewne kierunki. Nie każdy przecież będzie się dobrze czuł na studiach z zarządzania, dietetyki czy medycyny.

Jaki jest Twój cel?

Zastanów się przez chwilę nad swoim celem długoterminowym. Niektórzy całe życie wiedzą, co będą robić w przyszłości, inni nawet przystępując do matury, nie mają jeszcze pojęcia. Jeśli ciężko Ci jasno określić jedną ścieżkę kariery, zastanów się w takim razie, co lubisz robić w czasie wolnym, jakie przedmioty w szkole budzą Twoje zainteresowanie i w jakich warunkach chciałbyś w przyszłości pracować. Czy preferujesz przebywanie z ludźmi, a może bardziej pociągają Cię prace manualne lub analizowanie danych, czytanie książek? Wszystko to pozwoli Ci precyzyjniej określić, w jakim zawodzie sprawdzisz się w przyszłości.

Poczytaj program różnych kierunków

Na tym etapie masz już pewnie kilka pomysłów na docelowy kierunek studiów. Warto poszukać o każdym z nich szczegółowych informacji w Internecie. Kluczowy będzie program studiów, który przybliży Ci, czego możesz się po danym kierunku spodziewać. Pozwoli Ci to dokonać bardziej świadomej decyzji.

Zastanów się, czy warto

Zainteresowania oraz mocne strony to istotne elementy, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze studiów. Ale to nie wszystko. Zastanów się również nad perspektywicznością przyszłego kierunku. Cóż bowiem z tego, że będzie fascynujący, jeśli znalezienie po nim pracy będzie graniczyło z cudem.

Uczelnia uczelni nie równa

Liczy się nie tylko to, co studiujmy, ale też, gdzie. Różne uczelnie dają różne możliwości. Warto więc sprawdzić rankingi, porównać programy studiów. W dzisiejszych czasach warto stawiać na te szkoły wyższe, które oferują sporo zajęć praktycznych, pomagają w znalezieniu praktyk lub staży. To znacznie ułatwi Ci zawodowy start.

Postaw na elastyczność

Dzisiejsze czasy zmieniają się tak szybko, że trudno za tym pędem nadążyć. Może się zdarzyć tak, że po zakończeniu studiów rynek pracy będzie wyglądał już zupełnie inaczej niż w momencie ich rozpoczęcia. Miej to na uwadze i nastaw się na ciągłe kształcenie, rozwijanie kompetencji oraz elastyczne podejście. Traktuj studia jako punkt wyjścia, a nie gwarant przyszłej kariery. Umiejętność dopasowania się do szybko zmieniających się warunków to dziś jedna z bardziej cenionych umiejętności.

Podejmij decyzję samodzielnie

Bez względu na to, jaki kierunek wybierzesz, ważne byś miał poczucie, że to Twoja autonomiczna decyzja. Oczywiście można zapytać o zdanie najbliższych, jednak ostateczną decyzję powinieneś podjąć Ty sam. Nikt przecież za Ciebie na te studia nie pójdzie i nikt nie będzie za Ciebie po nich szukać pracy. Zastanów się więc dobrze, weź pod uwagę wyżej wymienione aspekty, a decyzja powinna przyjść do Ciebie sama.

created by: Strony Internetowe Łódź