Powered by Smartsupp

Start rekrutacji!

więcej

Drzwi otwarte

więcej

Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Jak przetrwać I rok studiów?

« wróć

Stało się. Dostałeś się na wymarzone studia. Bez względu na to, jaki kierunek wybrałeś, pierwszy rok może okazać się wyzwaniem. Czeka Cię bowiem zupełnie nowa rzeczywistość, która diametralnie różni się od warunków panujących w liceum. Nie wspominając już o tym, że studiowanie często wiąże się z przeprowadzką do innego miasta. Jak przetrwać ten wymagający okres? Dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Studia to dla wielu młodych ludzi pierwszy krok w dorosłość. Zmiana miejsca zamieszkania, nowi ludzie i nowe obowiązki pozwalają nam poczuć, że jesteśmy panami własnego losu i wszystko od nas zależy. Jednak taka doza wolności potrafi przyprawić niektórych o zawrót głowy. W ferworze zbierania nowych doświadczeń, nie zapomnij więc, jaki jest cel tego wszystkiego. Nasz dzisiejszy poradnik Ci w tym pomoże.

Pilnuj terminów

Terminy to słowo klucz na wszystkich uczelniach. Bez względu na to czy studiujesz kosmetologiępedagogikę czy bezpieczeństwo wewnętrzne, trzymanie się wyznaczonych dat, pozwoli Ci przetrwać każdą sesję. Pierwsze wyzwanie pojawia się już na samym początku. Są nim zapisy na poszczególne przedmioty w ramach Twojego kierunku. Zazwyczaj mają miejsce przed rozpoczęciem roku akademickiego, miej się więc na baczności i regularnie sprawdzaj uczelnianą stronę. Przegapienie zapisów bowiem powoduje, że miejsca w bardziej atrakcyjnych grupach będą już zajęte, a Ty będziesz musiał zadowolić się tym, co pozostanie.

Biblioteka

Jak najszybciej zapisz się do biblioteki i wypożycz książki niezbędne do egzaminów z najważniejszych przedmiotów. Tu również panuje zasada, kto pierwszy ten lepszy. Warto więc nie zostawiać tego na ostatni moment. Jeśli masz taką możliwość, poradź się wyższych roczników, co koniecznie trzeba wypożyczyć i zrób to na samym początku roku akademickiego.

Chodź na wykłady

Na pierwszym roku warto chodzić na wykłady, choć wielu będzie Ci to odradzało. Dobrze jednak na własnej skórze przekonać się, na których zajęciach obecność jest konieczna, a na których można ją sobie odpuścić. Często zdarza się tak, że uczestniczenie w wykładach zaowocuje automatycznym zaliczeniem przedmiotu, warto więc się poświęcić i wstać rano.

Notuj

Jeśli już jesteś na wykładach, notuj. To zaoszczędzi Ci dużo pracy później. Notowanie pozwala nam wstępnie przyswoić wiedzę, dzięki czemu później będziemy mogli uczyć się mniej. Ponadto, mając własne notatki, nie będziesz musiał kombinować, skąd je zdobyć. A nawet kiedy jakaś dobra dusza udostępni Ci swoje zapiski do skserowania, może się okazać, że nie będziesz w stanie ich odszyfrować. W tej kwestii najlepiej więc stawiać na siebie.

Nie bój się pytać

Kto pyta nie błądzi. Tak mówi przysłowie. Na studiach świetnie się ono sprawdza. Jeśli więc czegoś nie wiesz, masz jakieś wątpliwości, pytaj. Na egzaminie nie będzie już takiej możliwości. Warto także chodzić na konsultacje do prowadzących zajęcia. Nie tylko otrzymasz wyjaśnienia nurtujących Cię kwestii, ale też dasz się zapamiętać, co może być pomocne np. w przypadku egzaminów ustnych.

Daj z siebie więcej

Dobra uczelnia zazwyczaj daje szerokie możliwości rozwoju swoim studentom. Koła naukowe, konferencje, sympozja to tylko niektóre z uczelnianych aktywności, które można podjąć. W ten sposób poszerzysz swoje horyzonty, zdobędziesz dodatkową wiedzę i umiejętności, a przy tym wybijesz się ponad przeciętność. Pamiętaj, że wszelkie Twoje zaangażowanie podczas studiów, zrobi pozytywne wrażenie na późniejszym pracodawcy i pomoże Ci znaleźć wymarzoną posadę.

Zadbaj o work - life balance

Wiadomo, że nie samymi studiami żyje student. On także potrzebuje odpoczynku i innych aktywności, które zrównoważą mu wysiłek poświęcony na naukę. Nie stroń więc od spotkań towarzyskich czy realizacji swoich prywatnych zainteresowań. Nic bowiem tak nie podcina skrzydeł, jak poczucie ciągłego wypełniania obowiązków. Nie daj więc sobie wmówić, że to jedyny sens Twojej egzystencji i korzystaj z całego spektrum studenckiego życia.

created by: Strony Internetowe Łódź