Start rekrutacji!

więcej

Drzwi otwarte

więcej

Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Cechy dobrego pedagoga

« wróć

Oczywiście pierwszą i niezaprzeczalną podstawą wykonywania zawodu pedagoga jest odpowiednie wykształcenie. Przyszły kandydat na to stanowisko musi ukończyć studia z pedagogiki i otrzymać uprawnienia pedagogiczne.

Wybierając się na ten kierunek, mamy do wyboru liczne specjalności. Znajdują się wśród nich pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, pracy czy resocjalizacyjna, a także pedagogika nauczycielska.

Bez względu na to, jaką specjalność wybierzemy, dobrze się jest wcześniej zastanowić czy posiadamy niezbędne dla tego zwodu cechy. W byciu pedagogiem bowiem nie liczy się wyłącznie wiedza, ale przede wszystkim umiejętności miękkie ułatwiające pracę z ludźmi, która stanowi istotę tego zawodu. Osobom zastanawiającym się nad podjęciem tych studiów, przedstawiamy więc najważniejsze cechy dobrego pedagoga, a takim przecież każdy student chciałby w przyszłości być.

Umiejętność refleksji i abstrakcyjnego myślenia

Te cechy przydają się przede wszystkim w pracy z dziećmi. Gwarantują nieustająco twórcze podejście oraz trafną analizę własnych działań, ich przyczyn oraz skutków.

Empatia

Bez niej nie ma mowy o pracy z ludźmi. Umiejętność wczuwania się w cudze położenie oraz współodczuwanie są niezbędne w owocnym kontakcie z drugą osobą.

Cierpliwość i wytrwałość

Potrzebne, by nie zniechęcać się, gdy nasze działania nie przynoszą szybkich efektów. Pomagają także w pracy z dziećmi, osobami starszymi i niepełnosprawnymi.

Kreatywność

Wbrew pozorom zawód pedagoga jest bardzo kreatywny. Osoba na tym stanowisku musi nieustannie poszukiwać nowych inspiracji, organizować nieszablonowe zajęcia dla swoich podopiecznych i znajdować alternatywne rozwiązania problemów.

Autentyczność

To cecha, bez której pedagog się nie obędzie. Zwłaszcza praca z dziećmi jej wymaga, gdyż najmłodsi szybko wyczuwają fałsz i manipulacyjne do nich podejście. Bardzo ważne jest więc, by w kontakcie z nimi pedagog był jak najbardziej sobą.

Odporność psychiczna

Nie ma co kryć, że zawód pedagoga to obciążająca profesja, która grozi szybkim wypaleniem zawodowym. Trzeba więc nauczyć się zminimalizować emocjonalne zaangażowanie w problemy innych, a przede wszystkim utrzymywać równowagę między życiem prywatnym a zawodowym.

Dojrzałość emocjonalna

Pozwala na niebranie do siebie reakcji podopiecznych oraz umożliwia odpowiednie podejście do ludzi, które wspiera ich rozwój, a nie jest przerzucaniem na nich swoich własnych problemów.

Wśród pozostałych cech warto wymienić także poczucie sprawiedliwości, umiejętność aktywnego słuchania, samoświadomość, zdolności przywódcze (szczególnie gdy pracujemy z grupami) oraz akceptacja siebie i innych.

created by: Strony Internetowe Łódź