Powered by Smartsupp

Start rekrutacji!

więcej

Drzwi otwarte

więcej

Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

W jaki sposób automatyzacja może zmienić rynek pracy?

« wróć

Automatyzacja bezpośrednio wpływa na rynek pracy. Nowoczesne technologie mogą doprowadzić do powolnego zanikania niektórych zawodów – przede wszystkim tych, w których pracownicy stale wykonują przewidywalne czynności.

 

Automatyzacja a zawody związane z aktywnością fizyczną

Profesje, które polegają na realizowaniu przewidywalnych czynności fizycznych, stosunkowo szybko mogą zostać objęte pełną automatyzacją. Jest to widoczne między innymi na przykładzie branży gastronomicznej. Dzięki nowoczesnym technologiom znacząco będzie można ograniczyć liczbę pracowników zatrudnianych do przygotowywania i sprzedawania fast foodów czy mycia naczyń. Szczególnie podatne na automatyzację są profesje, w których pracownicy zajmują się obsługą maszyn. Warto podkreślić, że dotyczy to nie tylko zawodów związanych z dużymi fabrykami produkcyjnymi, ale także mniejszych przedsiębiorstw.

 

Komputery w służbie gromadzenia danych

 

Już teraz można dostrzec coraz częstsze wykorzystywanie nowych technologii w obsłudze baz danych. Nowoczesne programy komputerowe doskonale radzą sobie z przetwarzaniem informacji, co w efekcie może skutkować redukcją etatów. Przykładowo, w księgowości stosowane mogą być nowatorskie technologie, nad których poprawnym działaniem czuwają specjaliści od IT. Oprócz księgowości komputery coraz częściej będą także wykorzystywane w bankowości.

 

Które zawody nie zostaną objęte automatyzacją?

W niektórych profesjach czynnik ludzki jest najważniejszym elementem, dlatego pełna automatyzacja nie będzie możliwa. Do tego grona można zaliczyć zawody związane z opieką nad chorymi lub osobami starszymi, a także specjalistów zajmujących się naprawianiem różnych instalacji, np. hydraulicznych lub gazowych. Czynnik ludzki okaże się także niezastąpiony w profesjach, w których liczy się kreatywność.

 

Na koniec warto podkreślić, że w niektórych zawodach automatyzacja będzie jedynie ułatwieniem w wykonywaniu codziennych obowiązków, na przykład pomagając bardziej efektywnie zarządzać czasem i danymi.

Sprawdź także:

porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/zwolnienie-chorobowe-wszystko-co-warto-wiedziec

created by: Strony Internetowe Łódź