Powered by Smartsupp

Start rekrutacji!

więcej

Drzwi otwarte

więcej

Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Praktyki zawodowe – najważniejsze informacje

« wróć

Praktyki to najlepszy sposób na poznanie pracy w zawodzie „od kuchni”. W zależności od kierunku kształcenia praktykanci mogą mieć różne obowiązki, zawsze jednak mają szansę zaznajomić się z funkcjonowaniem firmy i rolą stanowiska, w jakim mają się w przyszłości specjalizować.

Choć ta forma zatrudnienia przeznaczona jest głównie dla studentów, może z niej korzystać każdy, kto chce spróbować pracy w danym zawodzie. Odbycie praktyk nie tylko pozwala zdobyć konkretne umiejętności, ale także stanowi cenne doświadczenie, przydatne w przyszłej rekrutacji zwłaszcza dla tych, którzy dotychczas nie byli nigdzie zatrudnieni.

 

Jak znaleźć praktyki?

Praktyki może odbyć każdy, kto w dniu ich rozpoczęcia nie ma ukończonego 30. roku życia. Ci, którzy mają upatrzone firmy i organizacje, w których chętnie odbyliby praktyki, odwiedzają te miejsca osobiście z dokumentami lub wysyłają CV z prośbą o taką szansę. To, czy przedsiębiorca lub osoba zarządzająca np. instytucją wyrazi zgodę, zależy wyłącznie od nich.

Oczywiście pomoc w znalezieniu praktyk dla studentów często udzielana jest przez uczelniane biura karier. Te jednostki współpracują z pracodawcami, którzy zgłaszają chęć przyjęcia osoby na praktykę, dzięki czemu studenci mają możliwość wyboru najciekawszych propozycji. Po studiach można natomiast starać się o zdobycie praktyk (lub stażu) poprzez urząd pracy. Zdarza się także, że firmy publikują ogłoszenia o wolnych miejscach na praktyki na różnych stronach internetowych. Z tego względu warto także przeglądać portale pracy i lokalne portale i śledzić pojawiające się tam oferty pracy i praktyk z Łodzi.

Pierwsze kroki w zawodzie za granicą

Warto pamiętać, że studenci i nie tylko mogą odbyć praktyki nie tylko w polskich firmach. Choć te w zagranicznych przedsiębiorstwach są znacznie trudniejsze do załatwienia, jest to możliwe i warte zachodu. Dlaczego? Po pierwsze, przy okazji można podszlifować język obcy. Po drugie, ponieważ zagraniczne staże i praktyki wiążą się z podróżą i zakwaterowaniem, częściej praktykant otrzymuje za nie dodatek finansowy, który umożliwia pokrycie podstawowych kosztów. Przy odpowiednim rozporządzaniu tym budżetem można odbyć cenne praktyki, a zarazem zobaczyć więcej świata, nie ponosząc żadnych kosztów.

Praktyki bez kokosów

Praktyki mają na celu przede wszystkim zdobycie doświadczenia i realnych umiejętności w naturalnym środowisku przedsiębiorstwa. Dla młodych osób to zwykle bardzo pomocny okres, w którym można wiele się nauczyć i jest to główna wartość tego rodzaju zatrudnienia. Ponieważ każdy praktykant dopiero się uczy pracy w zawodzie, praktyki w przeważającej większości są bezpłatne. Zdarzają się niekiedy pracodawcy oferujący niewielkie wynagrodzenie, trzeba jednak mieć świadomość, że jest to rzadkość. Jeśli jednak mamy czas i energię, można poszukać płatnych praktyk – być może w naszym mieście da się takie znaleźć. Więcej o warunkach finansowych w kontekście praktyk w artykule: Praktyki płatne czy bezpłatne?

created by: Strony Internetowe Łódź