Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

5 sposobów, jak radzić sobie ze stresem w pracy

« wróć

Presja czasu, nadmiar obowiązków i uwagi szefa to czynniki wywołujące zdenerwowanie w miejscu zatrudnienia. Wysoki poziom stresu może występować m.in. w zawodach związanych z ratowaniem ludzkiego życia i dbaniem o zdrowie. Dobrym sposobem radzenia sobie z napięciem jest np. regularne uprawianie sportu.

Sposób 1: Zweryfikuj źródło stresu

Na początku warto zastanowić się, co konkretnie powoduje ciągłe spięcia w pracy. Czy są to relacje z innymi pracownikami, trudny projekt, a może współpraca z klientem? Gdy znamy już źródło stresu, możemy zacząć aktywnie działać, czyli np. porozmawiać z przełożonym i wspólnie ustalić rozwiązanie problemu.

Sposób 2: Znajdź czas na wysiłek fizyczny

Po ciężkim dniu w firmie dobrze będzie rozładować wszystkie nagromadzone emocje – doskonale pomoże w tym uprawianie sportu, najlepiej na świeżym powietrzu. Już pół godziny codziennej aktywności fizycznej pozwoli poczuć się znacznie lepiej. Trzeba tylko wybrać formę ruchu, która sprawia przyjemność.

Sposób 3: Zdobywaj wiedzę

Sięganie do badań naukowych, specjalistycznych artykułów i publikacji książkowych ułatwi zrozumienie specyfiki stresu, dzięki czemu będzie można wdrożyć konkretne rozwiązania, zmienić nawyki itd. Dobrym źródłem wiedzy jest książka „Porozumienie bez przemocy. O języku życia” autorstwa Marshalla B. Rosenberga.

Sposób 4: Rozmawiaj z bliskimi

Czasami wystarczy szczera rozmowa z przyjacielem lub członkiem rodziny, aby poczuć się zdecydowanie lepiej. Opowiadanie o przebiegu dnia w pracy i sytuacjach, które miały miejsce, pozwoli przepracować emocje.

Sposób 5: Słuchaj muzyki relaksacyjnej

Po wielu stresujących wydarzeniach w pracy należy się wyciszyć, co nie jest prostym zadaniem. W ukojeniu skołatanych nerwów pomocna będzie spokojna muzyka relaksacyjna, słuchana tuż przed zaśnięciem. Rano obudzimy się zdecydowanie bardziej wypoczęci i pełni energii.

Przeczytaj również: porady.pracuj.pl/z-zycia-pracownika/jak-napisac-wypowiedzenie-umowy-o-prace

created by: Strony Internetowe Łódź