Powered by Smartsupp

Start rekrutacji!

więcej

Drzwi otwarte

więcej

Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Zaburzenia odżywiania i ich rodzaje

« wróć

Zaburzenia odżywiania i ich rodzaje

W dzisiejszych czasach kontrolowanie swojej diety i codziennych nawyków żywieniowych stało się normą. Moda na szczupłą sylwetkę nie przemija, a do tego dochodzi promowanie zdrowego stylu życia przejawiającego się racjonalnym odżywieniem oraz aktywnością fizyczną. I nie ma w tym nic złego. Wiadomo przecież, że odpowiednie pokarmy i ruch wpływają korzystnie na nasze samopoczucie, dodają energii i są źródłem witalności. Nie wszyscy jednak potrafią racjonalnie podchodzić do jedzenia. Coraz częściej mamy do czynienia z osobami, które są tak skupione na tym aspekcie życia, że wszystko inne przestaje mieć znaczenie. Pojawiają się zaburzenia odżywiania, które potrafią być katastrofalne w skutkach. Oto najważniejsze ich rodzaje.

Anoreksja

Anoreksja zwana jest także jadłowstrętem psychicznym. Polega na drastycznym ograniczeniu codziennej porcji żywnościowej. W skrajnych przypadkach anorektyczki w ogóle przestają jeść. Chora pragnie przede wszystkim schudnąć, ale nawet kiedy osiągnie upragnioną wagę, nie potrafi wrócić do normalnego jedzenia. Paraliżuje ją ciągły strach przed przytyciem. Na rozwój anoreksji wpływają zarówno czynniki środowiskowe, psychiczne, jak i społeczne oraz kulturowe.

Bulimia

To zaburzenie charakteryzuje się napadami kompulsywnego objadania się, w trakcie których osoba chora zjada ponadprzeciętną ilość jedzenia aż do momentu, kiedy nie jest w stanie nic więcej w siebie zmieścić. Po takim epizodzie następuje oczyszczenie, polegające na łykaniu tabletek przeczyszczających, wymiotowaniu bądź w mniej skrajnych przypadkach intensywnej aktywności fizycznej, by spalić nadmiar pochłoniętych kalorii.

Ortoreksja

Jest to zaburzenie polegające na nakładaniu sobie coraz większych restrykcji żywieniowych, co w konsekwencji znacznie zawęża pulę „bezpiecznych” produktów. Osoby zmagające się z tą chorobą wnikliwie czytają etykiety, decydują się na bardzo mało urozmaicone diety, które mogą prowadzić do niedoborów odżywczych, a także nadmiernej utraty wagi.

Jedzenie kompulsywne

W opozycji do anoreksji, bulimii i ortoreksji występuje inna gama zaburzeń, polegająca na nadmiernym objadaniu się, ale nie towarzyszą temu zachowania kompensacyjne, jak to ma miejsce np. w bulimii. Tego typu zaburzenia często określa się mianem uzależnienia od jedzenia, gdyż osoby na nie chorujące spożywają zbyt duże ilości pokarmów wątpliwej jakości. Przyczyną objadania się są często problemy emocjonalne lub niepowodzenia życiowe. Osoba dzięki jedzeniu łagodzi swoje wewnętrzne napięcie i zaspokaja głód emocjonalny. Konsekwencją jedzenia kompulsywnego najczęściej jest nadwaga, a nawet otyłość.

Jak sobie radzić z zaburzeniami odżywiania?

Zaburzenia odżywiania to bardzo złożone dolegliwości, które wymagają kompleksowego leczenia. Wszystkie one wynikają z problemów psychicznych i emocjonalnych, dlatego by się z nimi uporać, należy podjąć leczenie psychologiczne, a często również psychiatryczne. Dobrym pomysłem w przypadku podejrzenia problemów z jedzeniem jest wizyta u psychodietetyka, który specjalizuje się w diagnozowaniu dolegliwości i przeciwdziałaniu zaburzeniom odżywiania. Osoba ta w profesjonalny sposób oceni problem pacjenta oraz skieruje go na odpowiednie leczenie. Pomoże także wypracować nowe nawyki żywieniowe oraz zaproponuje zdrowe sposoby radzenia sobie ze stresem, napięciem i problemami emocjonalnymi.

created by: Strony Internetowe Łódź