Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Wykorzystywanie ziół w kosmetologii

« wróć

Historia używania ziół do pielęgnacji skóry sięga zapewne starożytności i aż do XIX wieku kosmetyki były przede wszystkim wytwarzane z surowców roślinnych. Dopiero rozwój przemysłu chemicznego zmienił to na rzecz ich wytwarzania z substancji syntetycznych, dzięki czemu produkcja preparatów kosmetycznych mogła stać się masowa.  Jednak po początkowym zachłyśnięciu się wyrobami chemicznymi w drugiej połowie XX wieku znów zaczęto powracać do surowców roślinnych, które okazały się bezpieczniejsze dla skóry i dużo rzadziej wywołujące działania niepożądane.

 

Kosmetyki z wyciągami roślinnymi znajdują zastosowanie w kosmetologii przede wszystkim dlatego, że są dobrze tolerowane i przyswajane przez naszą skórę oraz zawierają niezwykle wartościowe substancje czynne. Wśród nich najcenniejszymi są:

 

Flawonoidy, które odgrywają istotną rolę w usuwaniu wolnych rodników, działają na skórę przeciwzapalnie i przeciwalergicznie, uszczelniają naczynia krwionośne i zwiększają ich elastyczność. Są więc szczególnie istotne dla cery naczynkowej, ponieważ zapobiegają rozszerzaniu się i pękaniu naczynek.

 

Saponiny, które wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Poprawiają także ukrwienie tkanek, dotleniają je, co wpływa na poprawę kolorytu skóry. Jednak ich najczęściej wykorzystywana właściwość dotyczy zmniejszania napięcia powierzchniowego wody, dzięki czemu mogą pienić się w wodzie jak mydło. Dlatego też często wykorzystuje się je w szamponach, żelach pod prysznic czy płynach do mycia twarzy.

 

Garbniki, które wykazują działanie ściągające, przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Hamują przenikanie toksyn do głębszych tkanek, zmniejszają również krwawienia i obrzęki.

 

Olejki eteryczne, które przyspieszają procesy regeneracyjne i polepszają ukrwienie skóry. Wyróżniają je także właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Istotne są również ich zapachy, które wykorzystuje przemysł perfumeryjny.

 

Fitohormony, które stały się niedawnym odkryciem. Opóźniają one procesy starzenia się skóry, zwiększają jej nawilżenie, ukrwienie i odżywienie. Działają również łagodząco i przeciwzapalnie.

created by: Strony Internetowe Łódź