Powered by Smartsupp

Start rekrutacji!

więcej

Drzwi otwarte

więcej

Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Wykorzystywanie ziół w kosmetologii

« wróć

Historia używania ziół do pielęgnacji skóry sięga zapewne starożytności i aż do XIX wieku kosmetyki były przede wszystkim wytwarzane z surowców roślinnych. Dopiero rozwój przemysłu chemicznego zmienił to na rzecz ich wytwarzania z substancji syntetycznych, dzięki czemu produkcja preparatów kosmetycznych mogła stać się masowa.  Jednak po początkowym zachłyśnięciu się wyrobami chemicznymi w drugiej połowie XX wieku znów zaczęto powracać do surowców roślinnych, które okazały się bezpieczniejsze dla skóry i dużo rzadziej wywołujące działania niepożądane.

 

Kosmetyki z wyciągami roślinnymi znajdują zastosowanie w kosmetologii przede wszystkim dlatego, że są dobrze tolerowane i przyswajane przez naszą skórę oraz zawierają niezwykle wartościowe substancje czynne. Wśród nich najcenniejszymi są:

 

Flawonoidy, które odgrywają istotną rolę w usuwaniu wolnych rodników, działają na skórę przeciwzapalnie i przeciwalergicznie, uszczelniają naczynia krwionośne i zwiększają ich elastyczność. Są więc szczególnie istotne dla cery naczynkowej, ponieważ zapobiegają rozszerzaniu się i pękaniu naczynek.

 

Saponiny, które wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Poprawiają także ukrwienie tkanek, dotleniają je, co wpływa na poprawę kolorytu skóry. Jednak ich najczęściej wykorzystywana właściwość dotyczy zmniejszania napięcia powierzchniowego wody, dzięki czemu mogą pienić się w wodzie jak mydło. Dlatego też często wykorzystuje się je w szamponach, żelach pod prysznic czy płynach do mycia twarzy.

 

Garbniki, które wykazują działanie ściągające, przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Hamują przenikanie toksyn do głębszych tkanek, zmniejszają również krwawienia i obrzęki.

 

Olejki eteryczne, które przyspieszają procesy regeneracyjne i polepszają ukrwienie skóry. Wyróżniają je także właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Istotne są również ich zapachy, które wykorzystuje przemysł perfumeryjny.

 

Fitohormony, które stały się niedawnym odkryciem. Opóźniają one procesy starzenia się skóry, zwiększają jej nawilżenie, ukrwienie i odżywienie. Działają również łagodząco i przeciwzapalnie.

created by: Strony Internetowe Łódź