Powered by Smartsupp

Start rekrutacji!

więcej

Drzwi otwarte

więcej

Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Technologia VR w edukacji wyższej – nowy wymiar kształcenia

« wróć

Wirtualna rzeczywistość to technologia, która od lat fascynuje ludzi swoimi możliwościami. Choć początkowo kojarzona była głównie z grami komputerowymi i rozrywką, obecnie coraz częściej wykorzystywana jest również w edukacji wyższej. Zastanawiasz się, dlaczego metoda VR to nowy wymiar kształcenia? Czytaj dalej i sprawdź, jakie zalety niesie za sobą kształcenie z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości.

Zalety metody VR w edukacji wyższej

Jedną z głównych zalet metody kształcenia VR jest możliwość przeniesienia się w zupełnie inne środowisko. Dzięki specjalnym okularom, kontrolerom ruchu czy sensorom student może poczuć się jakby naprawdę był w danym miejscu. To pozwala na lepsze zrozumienie tematu i przyswajanie wiedzy w przystępny oraz ciekawy sposób. Ponadto wirtualna rzeczywistość umożliwia aktywne uczestnictwo w zajęciach. Słuchacze mogą manipulować obiektami, eksperymentować i wchodzić w interakcje ze środowiskiem w sposób niemożliwy w tradycyjnych metodach nauczania. Kształcenie za pomocą VR może być realizowane praktycznie wszędzie niezależnie od lokalizacji czy infrastruktury.

Wirtualna rzeczywistość pozwala na przeprowadzanie eksperymentów i symulacji w bezpiecznym środowisku. To szczególnie ważne w naukach ścisłych i medycznych, gdzie błędy mogą mieć poważne konsekwencje. Co więcej, kształcenie za pomocą metody VR zwiększa motywację u studentów, ponieważ stanowi innowacyjne i niezwykle atrakcyjne narzędzie naukowe.

Jakie uczelnie kształcą za pomocą metody VR?

Jedną z nielicznych uczelni w Polsce, która kształci za pomocą metody wirtualnej rzeczywistości, jest Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. Dla naszych studentów kierunków prawo i kryminologia stworzyliśmy specjalną pracownię VR wyposażoną w wysokiej klasy sprzęt. To przestrzeń dydaktyczna, która wykorzystuje potencjał technologii wirtualnej rzeczywistości, aby stworzyć realistyczne i angażujące symulacje z zakresu kryminalistyki i postępowania sądowego. Dzięki zastosowaniu gogli VR studenci mogą:

 

  • przenieść się na miejsce zbrodni, dokonać oględzin i zabezpieczyć ślady;
  • wziąć udział w symulacji rozprawy sądowej, wcielając się w rolę sędziego, prokuratora lub obrońcy.

 

Zajęcia z wykorzystaniem technologii VR pozwalają na zdobycie praktycznych umiejętności w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku, co jest nieocenionym atutem w kształceniu przyszłych prawników i kryminologów.

Podsumowanie

Wirtualna rzeczywistość może bez wątpienia zmienić oblicze edukacji wyższej, uczynić ją nie tylko dostępniejszą, ale także atrakcyjniejszą, efektywniejszą i skuteczniejszą. Wiele uczelni dostrzega korzyści płynące z wykorzystania technologii VR i coraz chętniej sięga po takie metody kształcenia, aby ulepszyć swoje programy nauczania i przygotować studentów do wyzwań, jakie stawia przed nimi przyszłość. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pracowni VR w WSBiNoZ w Łodzi, zapraszamy do zapoznania się z informacjami umieszczonymi na stronie https://www.wsbinoz.edu.pl/vr/#vr.  

 

created by: Strony Internetowe Łódź