Powered by Smartsupp

Start rekrutacji!

więcej

Drzwi otwarte

więcej

Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Studia stacjonarne czy niestacjonarne – jakie wybrać?

« wróć

Już za chwilę obecni maturzyści staną przed jednym z najważniejszych wyborów w swoim życiu, czyli decyzji o podjęciu studiów. Jeśli zdecydowaliście się już na konkrety kierunek, pozostaje Wam jeszcze wybrać tryb studiowania. Obecnie na większości uczelni zarówno prywatnych, jak i państwowych możliwe jest studiowanie w dwóch trybach: stacjonarnym i niestacjonarnym. Jakie są wady i zalety każdego z nich? O tym w dzisiejszym artykule.

Różnice między studiami stacjonarnymi a niestacjonarnymi

Podstawową różnicą między studiami stacjonarnymi a niestacjonarnymi jest fakt, że te pierwsze odbywają się od poniedziałku do piątku, a drugie w weekendy w formie najczęściej co dwutygodniowych zjazdów.

Jeśli chodzi o kwestię płatności, to wszystko zależy od rodzaju uczelni. Decydując się na uczelnię państwową, wówczas mamy zagwarantowane darmowe studiowanie w trybie stacjonarnym, za studia niestacjonarne trzeba będzie jednak zapłacić. W przypadku szkół prywatnych zarówno forma stacjonarna, jak i niestacjonarna jest płatna.

Inną różnicą, na która warto zwrócić uwagę jest charakter studiowania. Studia stacjonarne cechują się większą systematycznością, są bardziej rozciągnięte w czasie, a co za tym idzie, studenci mają więcej możliwości na pogłębianie swojej wiedzy na bieżąco. Z kolei studia niestacjonarne wymagają pewnego rodzaju samodyscypliny. Zajęcia bowiem odbywają się zazwyczaj co dwa tygodnie przez dwa dni. To powoduje, że wiele pracy trzeba wykonać samodzielnie w domu.

Które wybrać?

Zarówno studia stacjonarne, jak i niestacjonarne posiadają plusy i minusy. Ich wybór powinien zależeć przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Tryb stacjonarny dedykowany jest głównie do osób, dla których nauka jest najważniejsza. Studiując w ten sposób, będą oni mieć dużo czasu na pogłębianie swojej wiedzy i poznawanie najbardziej interesujących ich zagadnień. Mówi się również, że ten tryb studiowania pozwoli najpełniej poznać życie studenckie – mieszkanie w akademiku, liczne imprezy i spotkania integracyjne, angażowanie się w dodatkowe projekty naukowe – na to wszystko jest czas podczas stacjonarnego studiowania.

Z kolei tryb niestacjonarny to propozycja dla osób, które na pierwszym miejscu stawiają na rozwój zawodowy, a studia są dla nich dodatkową aktywnością. To również idealna wersja dla osób zdyscyplinowanych, które wolą samodzielnie zgłębiać wiedzę i nie potrzebują nadmiernego prowadzenia. Na studia w trybie niestacjonarnym wybierają się również często starsze osoby, które pragną podnieść swoje kwalifikacje zawodowe lub chcą się zupełnie przebranżowić.

Jak widać, wybór trybu studiów zależy od indywidualnych potrzeb każdej osoby. Medyk oferuje swoim studentom zarówno studia stacjonarne, jak i niestacjonarne. Wszystkie nasze kierunki prowadzone są w tych dwóch trybach. Wybierz teraz najlepszą formę dla Ciebie!

created by: Strony Internetowe Łódź