Powered by Smartsupp

Start rekrutacji!

więcej

Drzwi otwarte

więcej

Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Studia podyplomowe - czym są i dlaczego warto?

« wróć

Studia podyplomowe cieszą się coraz większą popularnością wśród absolwentów szkół wyższych. Nic dziwnego, jest to bowiem świetny sposób na podniesienie swoich kwalifikacji i zwiększenie szans na rynku pracy. Jak dokładnie wyglądają tego typu studia i co przemawia za tym, by je podjąć? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Czym są studia podyplomowe?

Studia podyplomowe stanowią kolejny etap w rozwoju ścieżki zawodowej. Dedykowane są osobom, które ukończyły jakikolwiek kierunek na poziomie licencjata, magistra lub inżyniera. Te tytuły otwierają drogę do poszerzania swojej wiedzy i umiejętności właśnie na studiach podyplomowych.

Ten typ kształcenia dostępny jest dla osób w każdym wieku. Czasem nawet pracownicy z kilkunastoletnim stażem zawodowym podejmują wyzwanie rozpoczęcia studiów podyplomowych, by podnieść swoje kwalifikacje i np. móc ubiegać się o awans. Tutaj nie ma reguł, zwłaszcza że w dzisiejszym świecie nieustanne kształcenie oraz poszerzanie wiedzy i umiejętności zawodowych to właściwie podstawa funkcjonowania na rynku pracy. Warto więc rozważyć tego typu sposób podnoszenia kwalifikacji.

Koszt studiów podyplomowych

Na początku należy zaznaczyć, że studia podyplomowe to studia płatne. Ich cena zależy od długości ich trwania, od uczelni, która je oferuje oraz od samej oferty kształcenia. Na szczęście, wszystkie uczelnie oferujące ten rodzaj kształcenia zapewniają również możliwość rozłożenia opłat na raty.

Studia podyplomowe - jak to wygląda?

Studia podyplomowe są tak zaplanowane, by ich oferta była przystępna dla osób aktywnych zawodowo. Zjazdy odbywają się więc w weekendy. Główną różnicą między tradycyjnymi studiami jest fakt, że podyplomówki nie kończą się uzyskaniem żadnego tytułu. Otrzymujemy jedynie dyplom ukończenia takiej formy kształcenia. Ponadto studia podyplomowe obejmują wąską specjalizację z danej dziedziny mającej na celu pogłębienie wiedzy i umiejętności w danym temacie. Nie ma więc tutaj miejsca na przedmioty ogólne czy wprowadzające. Istotą tego typu studiów jest rozwój we wcześniej obranej ścieżce kariery, a nie nauka od podstaw.

Studia podyplomowe - dla kogo?

Studia podyplomowe są częstą formą doszkalania się wybieraną przez pedagogów czy nauczycieli. Można bowiem dzięki nim zdobyć dodatkowe uprawnienia, a co za tym idzie, podnieść wysokość swojej pensji lub uzyskać awans. W toku studiów podyplomowych pedagodzy mogą uzyskać kwalifikacje nauczycielskie do uczenia konkretnych przedmiotów lub zdobyć uprawnienia do pracy np. z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną lub różnego rodzaju innymi ograniczeniami.

Studia podyplomowe poleca się także osobom pracującym w branży marketingowej lub na stanowiskach managerskich. Obszary te są bowiem nastawione na nieustanny rozwój, a pozostanie w tyle grozi utratą pracy. Pracownicy muszą więc być na bieżąco, zwłaszcza z wszelkimi nowinkami technologicznymi, które powoli stają się codziennością w każdej szanującej się firmie.

Studia podyplomowe to również szansa na przekwalifikowanie się dla osób, które są znudzone obecną pracą i pragną nowych wyzwań. Dzięki podyplomówce nie muszą zaczynać całego procesu edukacji od postaw.

created by: Strony Internetowe Łódź