Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Studia online – jak efektywnie uczyć się w domu?

« wróć

Epidemia koronawirusa wywróciła do góry nogami nasze życie na wielu płaszczyznach – także w sferze edukacji. Co prawda uczelnie poradziły sobie z organizacją nauczania zdalnego. Nasza Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi uruchomiła specjalne platformy e-learningowe i dostosowała program zajęć i wykładów tak, by możliwe stało się przyswajanie wiedzy przed ekranem komputera w domu. Teoretycznie zatem wszystko jest w jak największym porządku. Jak to jednak w nauce często bywa: teoria to jedno, a praktyka – zupełnie coś innego…

W obecnych warunkach niemal wszystkie kierunki skutecznie można studiować zdalnie, niezależnie od tego czy chodzi o psychologię, dietetykę czy prawo. Studia online mają wiele korzyści – wiążą się z oszczędnością czasu i pieniędzy, a także większym bezpieczeństwem w warunkach epidemicznych. A jak wygląda sprawa z nauką w domowych czterech ścianach? Sale wykładowe oraz uczelniane biblioteki i czytelnie sprzyjają skupieniu i koncentracji. W warunkach domowych czasami często je utrzymać. Jak skutecznie uczyć się w domu, by studia online były efektywne? Oto nasze rady!

Po pierwsze: ważna jest psychologia – studia online to nie odpoczynek!

Wylegiwanie się w łóżku do ostatniej chwili i przesiedzenie całego dnia w dresach wydaje się bardzo kuszące, ale niekorzystnie wpływa na efektywność i koncentrację. Z punktu widzenia psychologicznego warto przygotować się na „normalny” dzień na uczelni – ubierz się swobodnie, ale wyjściowo, wstań odpowiednio wcześnie, weź prysznic i zjedz śniadanie. W ten sposób odpowiednio przygotujesz ciało i umysł do nauki.

Po drugie: czasem do nauki musisz się zmusić

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że łatwiej powiedzieć niż zrobić – zwłaszcza, że wielu wykładowców z uwagi na obecną – i w dalszym ciągu niezbyt komfortową – sytuację jest nieco bardziej pobłażliwych. Warto samemu narzucać sobie dyscyplinę i zmuszać się do nauki. Przecież w normalnych warunkach nie odpuszczałbyś nauki tak łatwo, prawda?

Po trzecie: zlikwiduj rozpraszacze!

To bardzo ważny, a zarazem bardzo trudny krok na drodze do efektywnej nauki na studiach online. O ile wyłączenie telewizora i odłożenie na bok smartfonu może być proste, o tyle komputer może być dużym wyzwaniem. Przede wszystkim dlatego, że prywatny laptop jest jednocześnie narzędziem do nauki i relaksu. Komputer prywatny podświadomie często kojarzy nam się z rozrywką, ale rozwiązaniem może być założenie na nim drugiego konta, na którym oddajemy się tylko czynnościom związanym ze studiami.

Po czwarte: uporządkowane stanowisko do nauki to podstawa

Przede wszystkim – zapomnij o nauce w łóżku, które kojarzy się z odpoczynkiem i rozleniwieniem. Zamiast tego usiądź przy uporządkowanym biurku, na którym masz dużo miejsca na notatki, zeszyty i podręczniki. Podczas wielogodzinnej nauki przydadzą Ci się też akcesoria, takie jak stolik pod laptop.

Po piąte: Kosmetologia, psychologia, prawo – studia online to wiele przedmiotów!

Kosmetologia, prawo czy psychologia – studia online to – tak samo jak nauczanie stacjonarne – wiele przedmiotów. Zadbaj zatem o brak monotonni podczas nauki w domu. Przygotuj sobie plan na cały dzień, zadbaj o regularne przerwy i każdego dnia poświęcaj czas kilku przedmiotom. Wkuwanie jednego przedmiotu przez cały dzień osłabi Twoją koncentrację i efektywność!

created by: Strony Internetowe Łódź