Powered by Smartsupp

Start rekrutacji!

więcej

Drzwi otwarte

więcej

Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra – Poznaj różnice!

« wróć

Wielu z nas, słysząc określenie psycholog, widzi osobę siedzącą w gabinecie i wysłuchującą problemów innych. To nie do końca jest prawda i tego często nie wiedzą nawet osoby chcące studiować psychologię. Jakie są zatem różnice między popularnymi profesjami takimi jak psycholog, psychiatra czy psychoterapeuta? O tym w dzisiejszym artykule.

Jest jeden wspólny mianownik dla wszystkich tych zawodów. Osoby je wykonujące zajmują się szeroko pojętą psychiką człowieka. Każdy jednak z nieco odmiennej perspektywy, za czym idą odrębne obowiązki zawodowe. Ale do rzeczy.

Kim jest psycholog?

Przede wszystkim, by nazywać siebie psychologiem, trzeba skończyć 5-letnie magisterskie studia z psychologii. Co można robić po takich studiach? Można pracować w wielu miejscach. Często psychologowie znajdują zatrudnienie w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, szpitalach, placówkach państwowych np. wojsku lub policji, ale również w działach HR różnych firm czy agencjach reklamy i marketingu. Spektrum pracy jest naprawdę szerokie i zależy od tego, jaką specjalność w ciągu studiów wybierzemy. Do najpopularniejszych należą psychologia wychowawcza, społeczna, pracy lub biznesu oraz kliniczna.

Ukończenie studiów z psychologii daje absolwentom dodatkowe uprawnienia. Mogą oni wykonywać testy psychologiczne, wydawać zaświadczenia i orzeczenia np. w sądzie lub poradni. Stawiają również diagnozy psychologiczne. Tych czynności nie może wykonywać ani psychiatra ani psychoterapeuta, chyba że ukończyli studia psychologiczne.

Trzeba z kolei pamiętać że ukończenie psychologii nie uprawnia do prowadzenia terapii. To może robić tylko psychoterapeuta, a by nim się stać, konieczne jest ukończenie 4-letniego szkolenia w wybranym nurcie. Absolwent psychologii może natomiast udzielać poradnictwa psychologicznego. Warto również podkreślić, że psycholog nie jest lekarzem, nie może więc przepisywać leków.

Kim jest psychiatra?

Psychiatra to lekarz, który ukończył studia medyczne ze specjalizacją w dziedzinie psychiatrii. Pracuje w szpitalu lub może prowadzić własną praktykę. Zajmuje się leczeniem chorób psychicznych takich jak schizofrenia, depresja, nerwice, choroba afektywna – dwubiegunowa. Robi to zazwyczaj przy pomocy farmakologii, przepisuje zatem leki. Nie prowadzi terapii, chyba że ma do tego stosowne uprawnienia. W wielu przypadkach natomiast psychiatrzy współpracują z psychoterapeutami. Połączenie bowiem leczenia farmakologicznego i terapii, może przynieść o niebo lepszy efekt niż samo podawanie leków.

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która prowadzi terapię. Skończyła również 4-letnie szkolenie psychoterapeutyczne w wybranej szkole psychoterapii. Na psychoterapeutę może szkolić się osoba po studiach wyższych, ale niekoniecznie muszą być to studia psychologiczne czy medyczne. Na zostanie psychoterapeutą decydują się również osoby po kierunkach pedagogicznych czy humanistycznych.

Praca psychoterapeuty polega ona prowadzeniu terapii krótko- lub długoterminowej. Zazwyczaj polega to na cotygodniowych spotkaniach z pacjentem przez określony czas. Psychoterapeuta nie przepisuje leków, nie wystawia diagnoz, orzeczeń czy innych zaświadczeń. Celem jego pracy jest pomoc klientowi w uporaniu się z różnorakimi trudnościami życiowymi, które go nękają.

Teraz kiedy już wiecie, jakie są różnice między psychologiem, psychoterapeutą a psychiatrą, z pewnością łatwiej będzie Wam wybrać najodpowiedniejszy dla Was kierunek studiów.

created by: Strony Internetowe Łódź