Powered by Smartsupp

Start rekrutacji!

więcej

Drzwi otwarte

więcej

Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Psychodietetyka i związki między jedzeniem a psychiką

« wróć

Związków między odżywianiem się a psychiką jest mnóstwo. Zatem choć jedzenie znajduje się wśród najbardziej podstawowych potrzeb życiowych człowieka – potrzeb fizjologicznych, na wielu polach ta potrzeba bardzo zbliża się do potrzeb wyższych, jak choćby poczucie bezpieczeństwa, uznania czy samorealizacji. Każdy dietetyk przyzna też, że w większości skutecznie poprowadzonych przez nich kuracji odchudzających sukces zależał od siły psychicznej pacjentów. I choć związki między dietetyką a psychologią znane są od dawna, dyscyplinę łączącą wiedzę obu wyodrębniono dopiero niedawno. Oto czym zajmuje się psychodietetyka i dlaczego warto ją studiować.

Nie tylko psychika wpływa na nasz sposób odżywiania się, ale również sposób odżywiania wpływa na psychikę. Aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na takie choroby dotykające równocześnie i ciała, i umysłu, jak anoreksja i bulimia. Oczywistą chorobą wynikającą ze słabej jakości diety jest też choćby depresja oraz inne zaburzenia nastroju. Gdy w organizmie brakuje kluczowych substancji odżywczych, dochodzi do problemów z koncentracją, pamięcią, pojawia się apatia, zniechęcenie.

Związkami między odżywianiem a psychiką zajmuje się właśnie psychodietetyka. To dziedzina, która bada rolę czynników psychologicznych w kształtowaniu i utrwalaniu się nawyków żywieniowych i w możliwościach ich zmiany. Psychodietetyka jest specjalnością w ramach studiów na kierunku dietetyka i pozwala poszerzyć m.in. wiedzę o zaburzeniach odżywiania. Dzięki zajęciom w jej ramach student uczy się całościowo oceniać przyczyny nieprawidłowości związanych z odżywianiem oraz skuteczniej pomagać osobom chorym na różnorodne schorzenia dietozależne (cukrzyca, insulinooporność, miażdżyca, choroby serca).

Psychodietetyka uczy, że nadwaga i inne problemy związane z jedzeniem nie wynikają jedynie z niskiej świadomości żywieniowej czy predyspozycji genetycznych, ale także z niskiego poczucia własnej wartości, rozmaitych lęków, nadmiaru stresu, trudności w radzeniu sobie z problemami. Dietetyk wykształcony w tym kierunku potrafi nie tylko ocenić stan zdrowia pacjenta i ułożyć dla niego właściwą dietę, ale także odpowiednio zmotywować do zmian. Jego kompetencją jest wprowadzanie zmian w jadłospisie pacjenta oraz tworzenie programu modyfikacji niewłaściwych zachowań i nawyków żywieniowych. Z takim przygotowaniem zawodowym można pracować nie tylko z pacjentem indywidualnym, ale również z różnorodnymi grupami społecznymi, prowadząc dla nich szkolenia i akcje profilaktyczne.

created by: Strony Internetowe Łódź