Powered by Smartsupp

Start rekrutacji!

więcej

Drzwi otwarte

więcej

Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Psychodietetyka – dziedzina przyszłości

« wróć

Z dietetyką wszyscy zdążyliśmy się oswoić. W każdym mieście znajdują się poradnie i nie dziwi nas już to, gdy ktoś korzysta z pomocy tego specjalisty. Dlatego warto kształcić się w tym zakresie. Dobrym wyborem na studia może okazać się psychodietetyka. Stanowi ona pewnie mniej popularną dziedzinę, ale z całą pewnością będzie ona z czasem coraz bardziej doceniana. Dlaczego?  Dowiedz się z poniższego artykułu.

Psychodietetyka – czym jest

Psychodietetyka, jak sama nazwa wskazuje, łączy wiedzę z zakresu psychologii oraz dietetyki.

Specjalista w tej dziedzinie, tak jak każdy dietetyk, jest w stanie stworzyć odpowiedni program diety, który będzie zgodny z potrzebami danego organizmu. Ponadto rozpoznaje problemy np. w zakresie niskiej samooceny, czy narastającego stresu, które mogą mieć wpływ na zaburzenia odżywiania. Zadaniem specjalisty jest wykrycie problemu, łagodzenie go i pomoc w realizacji określonego planu.

Psychika a odżywianie

Chyba każdy jest świadomy tego, że stan psychiczny wpływa na naszą dietę. Najłatwiej dostrzec to na przykładzie stresu. Niektórzy z nas podczas trudnych sytuacji zajadają strach i stres, inni wręcz przeciwnie, nie są w stanie nic przełknąć. Zarówno to pierwsze, jak i to drugie zachowanie, jest przykładem zaburzeń odżywiania, z którymi psychodietetyk może sobie poradzić.

Poważne problemy

Poważne zaburzenie takie jak anoreksja czy bulimia, a także otyłość związana z nadmiernym objadaniem, często ma związek z niską samooceną czy poczuciem lęku. Psychodietetyk może pomóc załagodzić te zaburzenia, jednak jeżeli są one bardzo zaawansowane, niezbędna będzie pomoc psychiatry. Bardzo dużo osób jednak, szczególnie młodych dziewcząt, ma problemy z odżywianiem, ale nie są one na tyle poważne by zgłaszać się do psychiatry (przynajmniej według nich samych). Jedzą one normalnie, lub tylko trochę mniej czy więcej od koleżanek, jednak np. cały czas obsesyjnie myślą o posiłku, jego kaloryczności itd. Właśnie w takich przypadkach psychodietetyk będzie najbardziej pomocny. Łatwiej przecież wybrać się do dietetyka niż do psychiatry.

Studia dla ciebie

Jeżeli uważasz, że twój wymarzony kierunek na studia to dietetyka, ponieważ zawsze chciałeś pomagać ludziom to powinieneś rozważyć specjalność psychodietetyka. Szczególnie, jeżeli zawsze interesowała cię psychologia. Dzięki zdobytej wiedzy ułatwisz innym zdobycie wymarzonego ciała oraz spokojnego umysłu.

 

created by: Strony Internetowe Łódź