Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Perspektywy zawodowe po prawie

« wróć

Każdego roku prawo jest jednym z najbardziej obleganych kierunków na polskich uczelniach. Nic dziwnego, bowiem wielu kandydatom kojarzy się on z wysokim prestiżem oraz atrakcyjnymi zarobkami. Nie wszyscy jednak w momencie wybierania kierunku studiów zadają sobie pytanie, co zamierzają robić po ich ukończeniu. A warto wiedzieć, że prawo oferuje przynajmniej kilka ścieżek kariery, w zależności od tego, w jakim obszarze prawa chcemy się kształcić – np. medycznym, podatkowym, finansowo-gospodarczym czy sądowym. Jakie zatem są perspektywy zawodowe po prawie?

Aplikacja, czyli co zrobić, by zacząć pracę w kancelarii lub sądzie?

Dla wielu osób studiujących prawo, studia magisterskie są tylko jednym etapów na drodze do zdobycia wymarzonego zawodu, którym jest praca w kancelarii, sądzie lub prokuraturze. Aby to osiągnąć, nie wystarczy jednak samo ukończone prawo. Studia magisterskie należy oczywiście ukończyć z jak najlepszym wynikiem, później jednak trzeba ukończyć aplikację, która poprzedzana jest wymagającym, odbywającym się raz w roku egzaminem.

Po pozytywnym rozwiązaniu egzaminu aplikacyjnego kandydat ma dwa lata na zapisanie się na aplikację, której czas trwania zależy od wybrania ścieżki zawodowej. Aplikacje adwokackie i prokuratorskie trwają na przykład trzy lata, ale już legislacyjna – tylko rok. Aplikacja kończy się kolejnym egzaminem, po którym następuje wpis do odpowiedniego rejestru,

Aplikację muszą ukończyć i zaliczyć osoby, które chcą pracować między innymi jako sędzia, prokurator, adwokat, notariusz, radca prawny czy komornik sądowy. Mimo wysiłku, który trzeba włożyć w ukończenie prawa jednolitego magisterskiego i aplikacji, walk się opłaca, bowiem zarobki w najbardziej prestiżowych zawodach prawniczych są bardzo atrakcyjne.

Prawo – studia: doradca prawny

Osoby, które po ukończeniu prawa jednolitego magisterskiego nie planują kończyć żadnej z aplikacji, mogą pracować jako doradca prawny. W przeciwieństwie do radcy prawnego, zawód ten nie należy do zawodów regulowanych, dlatego aplikacja nie jest w tym przypadku wymagana. Do kompetencji doradcy prawnego należy przede wszystkim sporządzanie pism oraz udzielanie porad prawnych, w niektórych sprawach może on również reprezentować swojego klienta w sądzie.

Prawo: studia a praca w firmie lub korporacji

Osoby, które kończą studia prawnicze, często decydują się również na rozpoczęcie kariery zawodowej w firmie lub korporacji. Duże firmy często zatrudniają absolwentów prawa, by ci pełnili w przedsiębiorstwie funkcję radcy prawnego, rozwiązywali wewnętrzne konflikty oraz nadzorowali negocjacje z kontrahentami.

Osoby, które ukończyły prawo jednolite magisterskie i decydują się na pracę w dużej firmie, mogą liczyć na atrakcyjne zarobki w wysokości około 5000 zł brutto miesięcznie. Warto pamiętać, że wynagrodzenie takie wzrasta wraz ze stażem pracy i doświadczeniem.

Prawo – studia w Łodzi

Chcesz zapisać się na prawo? Studia na Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi to szansa na zdobycie wiedzy i kompetencji w różnych obszarach prawa. Oferujemy kształcenie w zakresie prawa medycznego, sądowego oraz finansowo-gospodarczego z elementami prawa podatkowego.

created by: Strony Internetowe Łódź