Powered by Smartsupp

Start rekrutacji!

więcej

Drzwi otwarte

więcej

Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Perspektywy zawodowe po prawie

« wróć

Każdego roku prawo jest jednym z najbardziej obleganych kierunków na polskich uczelniach. Nic dziwnego, bowiem wielu kandydatom kojarzy się on z wysokim prestiżem oraz atrakcyjnymi zarobkami. Nie wszyscy jednak w momencie wybierania kierunku studiów zadają sobie pytanie, co zamierzają robić po ich ukończeniu. A warto wiedzieć, że prawo oferuje przynajmniej kilka ścieżek kariery, w zależności od tego, w jakim obszarze prawa chcemy się kształcić – np. medycznym, podatkowym, finansowo-gospodarczym czy sądowym. Jakie zatem są perspektywy zawodowe po prawie?

Aplikacja, czyli co zrobić, by zacząć pracę w kancelarii lub sądzie?

Dla wielu osób studiujących prawo, studia magisterskie są tylko jednym etapów na drodze do zdobycia wymarzonego zawodu, którym jest praca w kancelarii, sądzie lub prokuraturze. Aby to osiągnąć, nie wystarczy jednak samo ukończone prawo. Studia magisterskie należy oczywiście ukończyć z jak najlepszym wynikiem, później jednak trzeba ukończyć aplikację, która poprzedzana jest wymagającym, odbywającym się raz w roku egzaminem.

Po pozytywnym rozwiązaniu egzaminu aplikacyjnego kandydat ma dwa lata na zapisanie się na aplikację, której czas trwania zależy od wybrania ścieżki zawodowej. Aplikacje adwokackie i prokuratorskie trwają na przykład trzy lata, ale już legislacyjna – tylko rok. Aplikacja kończy się kolejnym egzaminem, po którym następuje wpis do odpowiedniego rejestru,

Aplikację muszą ukończyć i zaliczyć osoby, które chcą pracować między innymi jako sędzia, prokurator, adwokat, notariusz, radca prawny czy komornik sądowy. Mimo wysiłku, który trzeba włożyć w ukończenie prawa jednolitego magisterskiego i aplikacji, walk się opłaca, bowiem zarobki w najbardziej prestiżowych zawodach prawniczych są bardzo atrakcyjne.

Prawo – studia: doradca prawny

Osoby, które po ukończeniu prawa jednolitego magisterskiego nie planują kończyć żadnej z aplikacji, mogą pracować jako doradca prawny. W przeciwieństwie do radcy prawnego, zawód ten nie należy do zawodów regulowanych, dlatego aplikacja nie jest w tym przypadku wymagana. Do kompetencji doradcy prawnego należy przede wszystkim sporządzanie pism oraz udzielanie porad prawnych, w niektórych sprawach może on również reprezentować swojego klienta w sądzie.

Prawo: studia a praca w firmie lub korporacji

Osoby, które kończą studia prawnicze, często decydują się również na rozpoczęcie kariery zawodowej w firmie lub korporacji. Duże firmy często zatrudniają absolwentów prawa, by ci pełnili w przedsiębiorstwie funkcję radcy prawnego, rozwiązywali wewnętrzne konflikty oraz nadzorowali negocjacje z kontrahentami.

Osoby, które ukończyły prawo jednolite magisterskie i decydują się na pracę w dużej firmie, mogą liczyć na atrakcyjne zarobki w wysokości około 5000 zł brutto miesięcznie. Warto pamiętać, że wynagrodzenie takie wzrasta wraz ze stażem pracy i doświadczeniem.

Prawo – studia w Łodzi

Chcesz zapisać się na prawo? Studia na Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi to szansa na zdobycie wiedzy i kompetencji w różnych obszarach prawa. Oferujemy kształcenie w zakresie prawa medycznego, sądowego oraz finansowo-gospodarczego z elementami prawa podatkowego.

created by: Strony Internetowe Łódź