Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Pedagogika – dlaczego warto studiować ten kierunek?

« wróć

Wybór kierunku studiów to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W końcu to od niej zależeć będzie rozwój kariery zawodowej przyszłego absolwenta. Obecnie funkcjonuje wiele niepochlebnych opinii na temat kierunków humanistycznych. Wynikają one bowiem z przekonania, że po ukończeniu wyżej wspomnianych nie można liczyć na zatrudnienie, które gwarantowałoby uzyskanie wysokich zarobków. W tym artykule postanowiliśmy obalić powyższe mity i omówić możliwości jakie daje ukończenie jednego z humanistycznych kierunków, którym jest pedagogika. Zachęcamy do lektury.

Studia pedagogiczne – czego można się po nich spodziewać?

Aby ukończyć dany kierunek studiów, koniecznym jest zrealizowanie określonego programu nauczania. To pozwala jego absolwentom zyskać solidne podstawy do wykonywania w przyszłości konkretnego zawodu. Osoby, które zdecydują się studiować pedagogikę przedszkolną oraz wczesnoszkolną  będą musiały zdobyć wiedzę i umiejętności, które umożliwią im pracę z przedszkolakami, a także uczniami szkół podstawowych. Jeżeli jednak zdecydują się na wybór specjalności jaką jest pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z resocjalizacją, to w tym przypadku zdobędą oni szersze umiejętności z zakresu socjologii, filozofii oraz psychologii. Z taką wiedzą będą mogli podjąć zatrudnienie w roli pedagogów lub wychowawców w placówkach opiekuńczo- wychowawczych, ośrodkach diagnostyczno- konsultacyjnych czy w świetlicach socjoterapeutycznych.

Co jeszcze możesz zyskać studiując pedagogikę?

Podczas studiowania pedagogiki nie tylko zyskuje się wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy w szkole czy wyżej wymienionych ośrodkach. To również szansa na rozwój umiejętności miękkich, które okazują się być niezwykle przydatne w profesjach związanych z zarządzaniem ludźmi, ich rekrutacją, a także wielu innych branżach. W trakcie studiowania na kierunku pedagogika zyskuje się również szeroką wiedzę z zakresu psychologii człowieka, a także rozwija umiejętności interpersonalne. Osoby, które ukończyły pedagogikę, często posiadają wysoko rozwiniętą zdolność komunikowania się, co niewątpliwie daje im przewagę w lepszym rozumieniu ludzi, a także ich potrzeb. Takie cechy z całą pewnością zostaną docenione choćby w zawodzie handlowca.

Gdzie i w jakim trybie studiować pedagogikę?

Warto pamiętać o tym, że samo ukończenie studiów pedagogicznych i obrona pracy dyplomowej nie daje gwarancji odniesienia w przyszłości sukcesu. Na ten ostatni absolwent musi zapracować sobie zaangażowaniem w wykonywane obowiązki i stałym podnoszeniem swoich kwalifikacji. Aby ułatwić sobie start w przyszłość warto wybrać uczelnię, która stawia nie tylko na teoretyczne przygotowanie do zawodu, ale również stwarza swoim studentom możliwości praktykowania. Mowa tu między innymi o wyjazdach na stypendia dla najlepszych studentów czy oferowaniu pomocy w poszukiwaniu praktyk oraz staży zawodowych. Warto pamiętać także o jeszcze jednej istotnej kwestii. Zarówno studenci studiów dziennych, jak i ci uczący się w trybie weekendowym mogą odnieść sukces zawodowy. Wszystko uzależnione jest bowiem od motywacji, chęci oraz zaangażowania.

created by: Strony Internetowe Łódź