Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Jakie kierunki studiów były najpopularniejsze w 2020 roku?

« wróć

Kilka dni temu dobiegł końca rok 2020, który z oczywistych powodów był dość niezwykły. Pandemia koronawirusa wywróciła nasze życia do góry nogami i sfera edukacji nie jest w tym względzie wyjątkiem. Wiele uczelni w pewnym momencie musiało z dnia na dzień zawiesić zajęcia stacjonarne w roku akademickim 2019/20, a inne momentalnie przestawiły się na tryb nauczania zdalnego. Kolejny rok akademicki rozpoczął się podobnie – uczelnie podzieliły się na te, które wprowadziły nauczanie hybrydowe, i te, które całkowicie przeszły na tryb nauczania online.

Z oczywistych względów Covid-19 wprowadził również niemałe zamieszanie wśród kandydatów na studia. Latem 2020 roku wiele osób było na tyle niepewnych sytuacji, że odłożyło decyzję o podjęciu studiów na kolejny rok. Poskutkowało to tym, że wiele uczelni publicznych i prywatnych w całej Polsce zrezygnowało z licznych kierunków na studiach niestacjonarnych czy podyplomowych. Były jednak kierunki, które nieprzychylnej sytuacji cieszyły się dużym powodzeniem. Co najchętniej studiowano w 2020 roku?

Informatyka i psychologia – studia zawsze popularne

Pierwsze miejsce nikogo nie może dziwić. Najpopularniejszym kierunkiem studiów w 2020 roku była informatyka, która od kilku lat znajduje się w czołówce najchętniej studiowanych kierunków w naszym kraju. Dynamicznie rozwijająca się branża, łatwość w znalezieniu pracy i atrakcyjne zarobki sprawiły, że studia informatyczne były bardzo oblegane. Na informatykę w zeszłym roku kandydowało niemal 35 000 osób.

Na drugim miejscu uplasowała się psychologia. Studia psychologiczne w powszechnej opinii uchodzą za niezbyt ciekawe i mało perspektywiczne, ale prawie 30 000 kandydatów zdaje się zadawać kłam tej opinii. Trzeba bowiem zaznaczyć, że wśród najbardziej rozwijających się kierunków znajduje się także psychologia – studia te, dzięki różnym specjalizacjom, takim jak psychologia biznesu, psychologia kliniczna czy psychologia społeczno-wychowawcza, zapewniają bardzo różnorodne perspektywy zawodowe.

Zarządzanie, medycyna i prawo – studia przyszłościowe

Na ostatnim stopniu podium znalazło się zarządzanie, które wybrało nieco ponad 25 000 osób. A prawo? Studia prawnicze w 2020 roku zebrały prawie 20 000 kandydatów. Prawo co roku znajduje się w czołówce i krąży między czwartą, a piątą lokatą, więc wygląda na to, że pandemia koronawirusa i nauka wymagających przedmiotów w trybie zdalnym nie zniechęciła przyszłych adwokatów i prawników.

Ostatnią piątkę zamykają kierunki lekarskie. Medycyna, tak samo jak prawo, psychologia czy informatyka, co roku cieszy się dużą popularnością, a zakończony niedawno rok jeszcze dobitniej pokazał nam, jak ważne jest profesjonalne szkolnictwo medyczne i zatroszczenie się o wykwalifikowaną kadrę szpitali i przychodni lekarskich.

Czy koronawirus zatrzymał edukację?

Czy trwająca pandemia zastopowała edukację w Polsce? Z pewnością koronawirus wpłynął na formę nauczania i sprawił, że wykładowcy i studenci napotkali na nieznane wcześniej przeszkody, jednak powyższe wyniki jasno wskazują, że młode osoby nie chcą tracić czasu. Informatyka, psychologia, prawo czy medycyna cieszyły się podobną popularnością jak w poprzednich latach i wiele wskazuje na to, że tym roku będzie podobnie.

created by: Strony Internetowe Łódź