Powered by Smartsupp

Start rekrutacji!

więcej

Drzwi otwarte

więcej

Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Jakie kierunki studiów były najpopularniejsze w 2020 roku?

« wróć

Kilka dni temu dobiegł końca rok 2020, który z oczywistych powodów był dość niezwykły. Pandemia koronawirusa wywróciła nasze życia do góry nogami i sfera edukacji nie jest w tym względzie wyjątkiem. Wiele uczelni w pewnym momencie musiało z dnia na dzień zawiesić zajęcia stacjonarne w roku akademickim 2019/20, a inne momentalnie przestawiły się na tryb nauczania zdalnego. Kolejny rok akademicki rozpoczął się podobnie – uczelnie podzieliły się na te, które wprowadziły nauczanie hybrydowe, i te, które całkowicie przeszły na tryb nauczania online.

Z oczywistych względów Covid-19 wprowadził również niemałe zamieszanie wśród kandydatów na studia. Latem 2020 roku wiele osób było na tyle niepewnych sytuacji, że odłożyło decyzję o podjęciu studiów na kolejny rok. Poskutkowało to tym, że wiele uczelni publicznych i prywatnych w całej Polsce zrezygnowało z licznych kierunków na studiach niestacjonarnych czy podyplomowych. Były jednak kierunki, które nieprzychylnej sytuacji cieszyły się dużym powodzeniem. Co najchętniej studiowano w 2020 roku?

Informatyka i psychologia – studia zawsze popularne

Pierwsze miejsce nikogo nie może dziwić. Najpopularniejszym kierunkiem studiów w 2020 roku była informatyka, która od kilku lat znajduje się w czołówce najchętniej studiowanych kierunków w naszym kraju. Dynamicznie rozwijająca się branża, łatwość w znalezieniu pracy i atrakcyjne zarobki sprawiły, że studia informatyczne były bardzo oblegane. Na informatykę w zeszłym roku kandydowało niemal 35 000 osób.

Na drugim miejscu uplasowała się psychologia. Studia psychologiczne w powszechnej opinii uchodzą za niezbyt ciekawe i mało perspektywiczne, ale prawie 30 000 kandydatów zdaje się zadawać kłam tej opinii. Trzeba bowiem zaznaczyć, że wśród najbardziej rozwijających się kierunków znajduje się także psychologia – studia te, dzięki różnym specjalizacjom, takim jak psychologia biznesu, psychologia kliniczna czy psychologia społeczno-wychowawcza, zapewniają bardzo różnorodne perspektywy zawodowe.

Zarządzanie, medycyna i prawo – studia przyszłościowe

Na ostatnim stopniu podium znalazło się zarządzanie, które wybrało nieco ponad 25 000 osób. A prawo? Studia prawnicze w 2020 roku zebrały prawie 20 000 kandydatów. Prawo co roku znajduje się w czołówce i krąży między czwartą, a piątą lokatą, więc wygląda na to, że pandemia koronawirusa i nauka wymagających przedmiotów w trybie zdalnym nie zniechęciła przyszłych adwokatów i prawników.

Ostatnią piątkę zamykają kierunki lekarskie. Medycyna, tak samo jak prawo, psychologia czy informatyka, co roku cieszy się dużą popularnością, a zakończony niedawno rok jeszcze dobitniej pokazał nam, jak ważne jest profesjonalne szkolnictwo medyczne i zatroszczenie się o wykwalifikowaną kadrę szpitali i przychodni lekarskich.

Czy koronawirus zatrzymał edukację?

Czy trwająca pandemia zastopowała edukację w Polsce? Z pewnością koronawirus wpłynął na formę nauczania i sprawił, że wykładowcy i studenci napotkali na nieznane wcześniej przeszkody, jednak powyższe wyniki jasno wskazują, że młode osoby nie chcą tracić czasu. Informatyka, psychologia, prawo czy medycyna cieszyły się podobną popularnością jak w poprzednich latach i wiele wskazuje na to, że tym roku będzie podobnie.

created by: Strony Internetowe Łódź