Powered by Smartsupp

Start rekrutacji!

więcej

Drzwi otwarte

więcej

Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Jak zacząć karierę zawodową w czasie studiów?

« wróć

Młode osoby, które zaczynają studia, liczą na to, że kilkuletnia, przypieczętowana dyplomem edukacja, przygotuje je do pracy w wymarzonym zawodzie. Faktycznie, w większości branż tytuł licencjata lub magistra jest potwierdzeniem wiedzy i pewnych umiejętności oraz daje przewagę nad innymi kandydatami podczas walki o stanowisko. Warto jednak mieć na uwadze, że rekruterzy i właściciele firm jeszcze przychylniejszym okiem spoglądają w stronę osób, które już na studiach zaczęły karierę zawodową.

W tym momencie pojawiają się jednak pytania. Jak pogodzić edukację z pracą? Jak zdobyć pracę bez doświadczenia? Gdzie w ogóle szukać pracy, gdy niemal każdy dzień spędzamy na uczelni? W tym artykule podpowiadamy jak zacząć karierę zawodową w czasie studiów.

Po pierwsze – im wcześniej zaczniesz, tym lepiej

Oczywiście, łatwiej powiedzieć, niż zrobić. Zwłaszcza jeśli Twój plan zajęć jest wypełniony zajęciami i na uczelni nierzadko musisz siedzieć do wieczora. Niemniej, zmotywowane osoby z pewnością znajdą sposób na to, by pracę zacząć już w czasie studiów. Pamiętaj, że nikt nie każe Ci aspirować od początku na główne stanowisko.

Wystarczy, że zaczniesz od pracy na stanowisku sprzedawcy lub kelnera. Na takich posadach studenci są często mile widziani, a to oznacza, że możesz liczyć na wyrozumiałość ze strony pracodawcy podczas uzgadniania cotygodniowego grafiku. Nie przejmuj się tym, że nie jest to praca związana z Twoim kierunkiem studiów – podczas pracy w sklepie czy restauracji nie tylko nauczysz się terminowości, radzenia sobie ze stresem i pracy z klientem, ale też możesz rozwinąć umiejętność porozumiewania się w języku angielskim. Uwierz nam – są to zdolności, które doceni każdy pracodawca, na przykład jeśli aspirujesz do zawodu dietetyka czy kosmetologa.

A może studenckie praktyki?

Do odbycia praktyk studenckich jest zobowiązana każda osoba podejmująca edukację na uczelni wyższej, jest się zatem nijako zmuszonym do wejścia na ścieżkę zawodową. Praktyki mogą być jednak naprawdę dużą szansą na rozpoczęcie kariery.

Staże dla studentów i praktyki często kojarzą nam się z bezcelowym siedzeniem w biurze czy gabinecie. Rzeczywiście, takie praktyki nie zapewnią Ci wielu wartościowych doświadczeń zawodowych, dlatego warto postarać się o dobre miejsce na odbycie praktyk. Dokładnie przejrzyj oferty na portalach z ogłoszeniami pracodawców lub po prostu szukaj firm, które Ci się podobają i wysyłaj zapytania o możliwość odbycia stażu. Praktyki są kluczem do rozpoczęcia kariery w takich dziedzinach jak pedagogika, kosmetologia czy dietetyka.

Praktyki są co prawda często darmowe, ale i tak warto się przyłożyć. Wiele firm po 3-miesięcznym okresie praktyk oferuje zatrudnienie jeśli praktykant profesjonalnie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Ponadto, w znalezieniu praktyk może Ci pomóc uczelnia, bowiem wiele szkół współpracuje w tym zakresie z różnymi firmami.

Działalność na uczelni

Organizowanie wydarzeń i konferencji, udział w wyjazdach naukowych, uczestnictwo w kołach studenckich lub praca w studenckim radiu – uczelnie oferują wiele możliwości na zdobycie nowych kompetencji i doświadczeń zawodowych. Zapewniamy, że taka działalność również jest doceniana przez wielu rekruterów. Opcji na rozpoczęcie kariery zawodowej w czasie studiów jest zatem całkiem sporo, więc bez problemu powinieneś poradzić sobie z tym zadaniem!

created by: Strony Internetowe Łódź