Powered by Smartsupp

Start rekrutacji!

więcej

Drzwi otwarte

więcej

Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Jak wygląda wizyta u dietetyka?

« wróć

Jak wygląda wizyta u dietetyka?

Zawód dietetyka cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, a to ze względu na rosnący trend zdrowego stylu życia. Większość osób stara się obecnie dbać o swoje zdrowie, stosując odpowiednią dietę i wykonując ćwiczenia fizyczne. Wiele z nich sięga po rady profesjonalistów, by móc uzyskać jak najlepsze wyniki. Jeśli ty też zastanawiasz się, czy warto wybrać się do dietetyka, to w dzisiejszym artykule przybliżymy Ci, czego możesz spodziewać się po tego typu konsultacji.

Dietetyk, choć lekarzem nie jest, często jest podobnie postrzegany. Jemu również trzeba opowiedzieć o swoich ewentualnych problemach żywieniowych i być przygotowanym na ich analizę. Ze względu na ten strach przed oceną lub opowiadaniem o swoich słabościach, wiele osób może odczuwać opór przed wizytą u dietetyka. Zupełnie bezpodstawnie. Należy pamiętać, że ekspert od żywienia podobnie jak lekarz, nie ma prawa nas oceniać. Jego zadaniem jest zrozumieć nasz problem i pomóc go nam rozwiązać.

Wybór specjalisty

Zanim udamy się na wizytę, znajdźmy odpowiedniego specjalistę. W dobie Internetu sprawdzenie jego kompetencji jest dość proste. Możemy też podpytać znajomych, którzy korzystają z sług dietetyka. Wizyta u eksperta od żywienia zazwyczaj jest prywatna. Na refundację mogą liczyć osoby ze zdiagnozowaną otyłością, chorobami wymagającymi specjalistycznego żywienia lub zaburzeniami żywieniowymi. Standardowa konsultacja trawa od 40 do 60 minut.

Co trzeba ze sobą zabrać?

Przed wizytą warto przygotować kilka ważnych informacji na swój temat, dzięki którym dietetyk sprawniej wykona swoje zadanie. Po pierwsze, należy sporządzić 3-dniowy dzienniczek żywienia, w którym zanotujemy wszystko, co zjedliśmy i wypiliśmy przez ten czas. Należy uwzględnić gramatury lub posłużyć się inną, czytelną miarą. Najlepiej zanotować sposób odżywiania z dwóch dni roboczych i jednego wolnego.

Po drugie, należy zabrać ze sobą wszelkie wyniki badań, jakich dokonywaliśmy na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy. Obejmuje to badania krwi, moczu, hormonalne, specjalistyczne itd. Trzeba też sporządzić listę leków i suplementów, jakie przyjmujemy łącznie z ich dawkami.

Po trzecie, spiszmy sobie ewentualne pytania, które chcielibyśmy zadać specjaliście, by ich nie zapomnieć.

Przebieg wizyty

Na wstępie dietetyk przeprowadzi z nimi wnikliwy wywiad żywieniowy, by poznać cel wizyty i nasze motywacje do zmiany stylu życia. Ponadto zada pytania dotyczące sposobu jedzenia, stylu życia, ilości aktywności fizycznej, pracy, organizacji żywienia w domu, naszych nawyków żywieniowych, preferencji smakowych czy stosowanych diet.

Następnie specjalista przeanalizuje dane, które przynieśliśmy ze sobą. Później dokona pomiarów. Zostaniemy zważeni, zmierzeni w obwodach, a specjalistyczne urządzenie dokona procentowych pomiarów składu naszego ciała (zawartości tkanki tłuszczowej, mięśniowej i wody).

Końcowym elementem jest ustalenie strategii dietetycznej, łącznie z jadłospisem, sposobem odżywiania i zalecaną ilością aktywności fizycznej. Na tym etapie jest też miejsce na pytania pacjenta. Na koniec ustala się termin kolejnej wizyty kontrolnej i ewentualnie korygującej dotychczasowe poczynania.

created by: Strony Internetowe Łódź