Powered by Smartsupp

Start rekrutacji!

więcej

Drzwi otwarte

więcej

Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Jak radzić sobie ze stresem w czasach epidemii?

« wróć

Szerzenie się pandemii COVID-19 może być bardzo stresujące dla wielu osób. Strach i obawy przed chorobą przytłaczają zarówno dorosłych, jak i dla dzieci. Jak poradzić sobie w tej sytuacji zapytaliśmy psychologa, wykładowcę WSBiNoZ Dorotę Piskorską.

 

Czy jest jeden, uniwersalny sposób radzenia sobie ze stresem w tej sytuacji?

Niestety nie ma jednej metody, złotego środka. Każdy z nas przeżywa stres i niepokój inaczej. Dlatego na początek powinniśmy, zapytać siebie „co pomaga mi w zmniejszeniu lęku i strachu, co sprawi, że poczuję się lepiej w okresie kwarantanny”. Dobrze też porozmawiać z bliską osobą, koleżanką, kolegą, znajomymi (oczywiście telefonicznie bądź online), podzielić się swoimi trudnościami, podpytać, jak oni radzą sobie w tej sytuacji. Wzajemne wsparcie jest teraz bardzo potrzebne. W naszym dotychczasowym, codziennym funkcjonowaniu, zaszła nagła zmiana, a każda zmiana potrzebuje czasu. Dlatego dajmy sobie ten czas, spróbujmy zaakceptować nową rzeczywistość. Nie zamartwiajmy się tym, na co nie mamy wpływu, jednocześnie robiąc wszystko to, na co mamy wpływ, czyli dbajmy o codzienną higienę, unikajmy bezpośrednich kontaktów towarzyskich, wysypiajmy się, jedzmy zdrowo. Zadbanie o siebie i bliskich da nam poczucie bezpieczeństwa i wyciszy emocje.

 

Jak radzić sobie z długotrwałą izolacją?

Przede wszystkim wraz z domownikami powinniśmy uświadomić sobie, że wszyscy znaleźliśmy się tej samej sytuacji i „jedziemy na jednym wózku”. W związku z czym piętrzenie problemów, czy wywoływanie dodatkowych napięć niczemu ani nikomu nie służy. Jak spędzimy ten czas izolacji i w jakiej atmosferze, zależy od nas. Pomóc może wypracowanie  harmonogramu dnia, ustalenie czasu na pracę, odpoczynek, wspólne posiłki. Gorąco zachęcam właśnie do czerpania przyjemności z tego czasu w domu i z bliskimi. Uczyńmy z tego wartość. Co jeszcze? Nadróbmy zaległości. Zazwyczaj brakuje nam czasu na oglądanie filmów, czytanie książek… Zróbmy to teraz. Drobne przyjemności poprawią nam humor i samopoczucie. A może odkryjemy jakieś nowe pasje i zainteresowania? Przedłużająca izolacja może powodować frustrację, przygnębienie, stan irytacji, czy zniecierpliwienia. To naturalne. Nowe pasje, rozmowa z bliskimi, wspólne spędzanie czasu  pomogą przetrwać ten okres. 

 

Jak stres przeżywają dzieci i jak im pomóc?

Dzieci przeżywają to różnie i zmiennie, podobnie zresztą jak my, dorośli. Dlatego potrzebują w miarę spokojnych osób wokół siebie, którzy będą z nimi rozmawiać i wyjaśniać wszystko, co się obecnie dzieje, ale nie straszyć. Zachęcam rodziców do zadbania najpierw o swoje samopoczucie i spokój, a następnie do towarzyszenia w tej trudnej sytuacji dziecku. Z najmłodszymi dobrze jest rozmawiać szczerze i otwarcie, uważnie wysłuchać, przytulić, zapytać co możemy razem zrobić, żeby umilić sobie czas kwarantanny, a następnie ten pomysł wspólnie zrealizować. Warto też podkreślić w rozmowie z dzieckiem, co robimy, aby uniknąć zagrożeń, jak minimalizujemy ryzyko zachorowania. Zdecydowanie obniży to lęk dziecka i skieruje jego uwagę na konkretne działania profilaktyczne. 

 

Czy należy cały czas śledzić informacje, oglądać wiadomości, czy raczej tego unikać?  

Przede wszystkim dobrze weryfikować kanały, z których czerpiemy informację, pod kątem rzetelności i formy przekazu. Po to, aby niepotrzebnie nie „nakręcać się”, nie podnosić poziomu lęku. Moim zdaniem warto ograniczyć śledzenie informacji do minimum i skupić się bardziej na tym, na co mam wpływ i jak mogę zadbać o siebie i innych w tej sytuacji. Ja sama na początku bardzo intensywnie śledziłam informacje, ale nie wpływało to na mnie dobrze, wręcz powodowało większy niepokój i napięcie. Warto więc zastanowić się, co pogarsza mój stan i po prostu to wyeliminować. 

  

Dziękujemy za rozmowę i życzymy zdrowia i spokoju!

created by: Strony Internetowe Łódź