Powered by Smartsupp

Start rekrutacji!

więcej

Drzwi otwarte

więcej

Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Jak przygotować się na pierwsze zajęcia na studiach?

« wróć

Dla studentów pierwszego roku październik jest szczególnie stresującym miesiącem. Zapoznawanie się z uczelnią, poszukiwanie sal wykładowych, zawieranie znajomości z nieznajomymi i odnajdowanie się w akademickim środowisku jest niezwykle wymagające. Jak zatem nie pogubić się w tym świecie i nie żałować „zmarnowanego czasu”? Doradzamy.

Mądrze wykorzystuj czas „okienek” między zajęciami

Często plany zajęć tak są ułożone, że między jednymi wykładami a drugimi jest nawet kilkugodzinna luka, tak zwane „okienko”. Czasami jest ono niezbędne, aby studenci przemieścili się z jednego budynku uczelnianego do drugiego – niekiedy nawet na końcu miasta. Jednak gdy nie musisz się przemieszczać, a czasu jest za mało, aby wrócić do domu – jak warto go wykorzystać?

Przede wszystkim: nie siedź bezczynnie przed salą wykładową. Idź do biblioteki, pobliskiej kawiarni lub pubu. Nawet zagadnięcie znajomej osoby z grupy o to, czy ma jakieś plany i czy możesz iść z nią, będzie definitywnie lepszą decyzją. W zależności od wyboru pouczysz się, poczytasz książki o interesującej Cię tematyce lub rozwiniesz kompetencje społeczne i nawiążesz nowe znajomości. Wszystko jednak jest lepsze niż bezczynność. Bez względu na to, czy bliska jest Ci pedagogika, dietetyka czy jeszcze inny kierunek; nie marnuj na nim czasu.

Zawczasu sprawdź miejsca dojazdu

W szczególności gdy rozpoczynasz studia w nieznanym Ci miejscu. Zawczasu sprawdź najlepsze drogi przejazdowe, kup bilety na komunikację miejską i wygospodaruj kilkanaście minut więcej, aby dotrzeć na pierwsze zajęcia. Spóźnianie się i dramatyczny bieg do sali wykładowej nie będą niczym miłym ani nie wzbudzą powszechnej sympatii studentów oraz profesorów.

Przygotuj długopisy i notatniki

Jeden zeszyt do wszystkiego? Dlaczego nie – pamiętaj jednak, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że wypomnisz sobie niechlujstwo z początku roku akademickiego i dramatycznie będziesz pragnął pożyczyć notatki z zajęć od kogokolwiek. Lepiej zawczasu podejść do nauki poważnie. W końcu samodzielnie wybrałeś interesujący Cię kierunek i chcesz jak najlepiej spędzić czas, wykorzystując każdą szansę i okazję do rozwijania się jako osoba. Warto pamiętać także o tym, że niejedna znajomość na całe życie zaczęła się od zwrotu „masz pożyczyć długopis?”. Dlatego noś przy sobie kilka – kto wie, kogo poratujesz w potrzebie.

Studia to nie tylko zakuwanie

 

Choć każdy idzie na studia z perspektywą zdobycia wyższego wykształcenia, tak często ta motywacja to zdecydowanie za mało. Dlatego staraj się brać aktywny udział w różnorodnych zajęciach, które oferuje uczelnia. Od klasycznych integracji grupowych po zapisanie się do koła naukowego, wyjazdy konferencyjne, uczestnictwo w dodatkowych zajęciach i wykładach ogólnouniwersyteckich. Nie bój się brać także udziału w programach typu MOST+ lub Erasmus. Mogą pomóc Ci w opanowaniu języka obcego, zdobyciu szerszych kompetencji społecznych, a także będą wspaniałą przygodą, o której będziesz w stanie wspominać przez długie lata.

 

created by: Strony Internetowe Łódź