Powered by Smartsupp

Start rekrutacji!

więcej

Drzwi otwarte

więcej

Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Jak dobrze wybrać kierunek studiów? Podpowiadamy!

« wróć

Aby dobrze wybrać kierunek studiów warto rozważyć kilka aspektów, które sprawią, że unikniemy późniejszych rozczarowań i pozwolą na dopasowanie drogi kształcenia do naszych zainteresowań, zdolności oraz wrodzonych predyspozycji. Szczegółowa analiza naszych zdolności pozwoli na odpowiedni dobór kierunku, który umożliwi zdobycie wymarzonego zawodu zgodnego z naszymi predyspozycjami.

Dietetyka, kosmetologia, a może pedagogika?

Przy wyborze studiów warto kierować się wrodzonymi predyspozycjami. Jeżeli nasza mocną stroną są humanistyczne przedmioty - starajmy się o przyjęcie na studia zgodne z naszymi zdolnościami. W niektórych przypadkach warto skorzystać z porad i obserwacji naszego rodzeństwa lub rodziny, która pomoże rozwiać wątpliwości jeśli nie mamy pewności jaki kierunek studiów wybrać. Kobiece kierunki, które są obecnie popularne to m.in dietetykakosmetologia oraz pedagogika. Wymienione studia uszczęśliwią młode kobiety lubiące pracą z ludźmi.

Prawo czy psychologia?

Oba kierunki są prestiżowe i od lat cieszą się dużą popularnością. Wybór jednego z nich sprawi, że w przyszłości zyskamy możliwość podjęcia dobrze płatnej pracy, zgodnej z naszymi zainteresowaniami. Przed podjęciem studiów warto porozmawiać z człowiekiem, który już od jakiegoś czasu wykonuje interesujący nas zawód. Pozwoli nam to zdobyć prawdziwe i praktyczne informacje o tym jak w rzeczywistości wygląda praca, która nas interesuje.

Jak przygotować się do wymarzonych studiów?

W przypadku kiedy od dłuższego czasu wiemy jaki kierunek studiów wybierzemy - warto rozwijać się właśnie w tym kierunku. Wybierając się na kierunki humanistyczne - zapiszmy się do koła humanistycznego lub czytajmy literaturę w zaciszu własnego domu. W przypadku gdy staramy się o przyjęcie na studia o profilu ścisłym - poświęcajmy swój czas na rozwój potrzebnych umiejętności.

Jak zatem wybrać studia?

Z pewnością powinna być to przemyślana decyzja. Warto skorzystać z:

  • Testów kompetencji, które pokażą nam nasze mocne strony
  • Porady nauczycieli, którzy obserwowali nasze poczynania i zdolności przez kilka lat
  • Opinii rodziny lub przyjaciół
  • Samodzielnych obserwacji oraz rozmów ze studentami interesujących nas kierunków

Przy wyborze kierunku weźmy pod uwagę porady innych jednak wybierzmy kierunek, który nas naprawdę interesuje. Dokonywanie wyboru wyłącznie na podstawie porad innych osób może skutkować niedopasowaniem studiów  do predyspozycji oraz późniejszymi trudnościami.

Powodzenia!

created by: Strony Internetowe Łódź