Powered by Smartsupp

Start rekrutacji!

więcej

Drzwi otwarte

więcej

Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Dietetyka sportowa – kilka podstawowych informacji

« wróć

Dietetyka sportowa jest gałęzią dietetyki, która ma na celu za pomocą odpowiedniej diety uzyskanie jak najlepszych wyników sportowych u pacjenta, przy zachowaniu możliwie najlepszego jego stanu zdrowia. Jest to wprost wymarzony zawód dla osób interesujących się nie tylko sportem, ale także naukami z pogranicza medycyny i biologii. Usługi tego doradcy mogą być nie tylko pożyteczne dla profesjonalistów wyczynowych, ale dla wszystkich, którzy pragną zwiększyć poziom swojej codziennej efektywności za pomocą diety i zacząć prowadzić zdrowy tryb życia. W niniejszym artykule nie tylko dowiemy się czegoś więcej o tym zawodzie, ale także poznamy podstawowe zasady odżywiania się, przy wzmożonym wysiłku sportowym.

Jak żywność wpływa na zdrowie?

Nie bez powodu powstało stwierdzenie, że jesteśmy tym, co jemy. Ten, kto zinterpretuje je w znaczeniu dosłownym, właściwie się nie pomyli. To właśnie żywność, którą jemy, buduje nam nasze włosy, skórę, paznokcie, mięśnie i każdy inny element ciała. Pobierany przez nas pokarm nie tylko odpowiada za wygląd naszego ciała, ale też za to, jak to ciało funkcjonuje i czy jest zdrowe. Im mniej przetworzony jest dany produkt, tym lepiej. Ludzie wydają wiele pieniędzy, na odpowiednie kosmetyki, suplementacje, lekarstwa, gdy tymczasem wieloletnie, poprawne odżywianie rozwiązuje większość ich problemów.

Dieta, a efektywność w sporcie i życiu

Dobre wyniki w sporcie osiąga się nie tylko dzięki intensywnym treningom fizycznym, ale także, a może nawet przede wszystkim za pomocą odpowiednio zbilansowanej diety. Inne produkty spożywa się przed ćwiczeniami siłowymi i inne przed ćwiczeniami wydolnościowymi. Tak czy inaczej, podstawą diety każdego sportowca są węglowodany. To one są podstawowym źródłem energii, a także glikogenu, który w razie wzmożonego wysiłku, może być szybko rozkładany w mięśniach. Co ciekawe, osoba intensywnie uprawiająca sport zużywa dwa razy więcej węglowodanów od osoby z przeciętną aktywnością fizyczną. Dietetycy sportowi zalecają ponadto spożywanie produktów o raczej niskim indeksie glikemicznym przed treningiem, by poziom glukozy we krwi był względnie duży. Po treningu preferowany jest natomiast wysoki indeks glikemiczny, by odbudować wykorzystane rezerwy w mięśniach.

Dietetyk sportowy — studia

Regulacje dotyczące otrzymywania uprawnień do wykonywania zawodu dietetyka w Polsce, są niestety nieuporządkowane. Jest tak, ponieważ teoretycznie ten zawód mogą wykonywać osoby zarówno po studiach wyższych, jak i studiach policealnych. Zakres merytoryczny nauki w tych dwóch szkołach znacznie różni się między sobą, w związku z czym, przed umówieniem na wizytę warto zapoznać się z wykształceniem lekarza. Oczywiście, może zdarzyć się też tak, że osoba po szkole średniej również będzie wykonywała swój zawód dobrze, nie mniej jednak warto zwracać uwagę na ten aspekt.

Gdzie może pracować dietetyk sportowy?

To pytanie zadaje sobie pewnie wiele osób, które stoi przed wyborem odpowiedniego dla nich kierunku studiów. Otóż dietetyk sportowy może pracować ze wszystkimi osobami, które zwrócą się do niego o pomoc. Dobrym pomysłem w tym przypadku mogłoby być założenie bloga tematycznego, nie tylko, by dzielić się wartościową wiedzą i dawać zdrowie innym, ale także by zyskać zaufanie potencjalnych klientów. Dietetycy sportowi mogą także pracować dla placówek takich jak siłownie i kluby sportowe oraz dla grup ludzi.

created by: Strony Internetowe Łódź