Powered by Smartsupp

Start rekrutacji!

więcej

Drzwi otwarte

więcej

Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Dietetyk pomoże Ci nie tylko w odchudzaniu

« wróć

W społeczeństwie panuje mylne przeświadczenie, że do dietetyka udają się tylko osoby mające problemy z nadwagą i otyłością. Jest to bardzo ograniczający pogląd. Dietetyk oczywiście pomoże w zgubieniu zbędnych kilogramów, ale jego wsparcie przyda się również w wielu innych sytuacjach. Nie wiesz jakich? Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się, kiedy jeszcze warto wybrać się po poradę dietetyka.

Choroby dietozależne

Złe odżywianie i niewiedza na temat dobrze zbilansowanej diety mogą prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Wśród schorzeń dietozależnych wyróżnia się cukrzycę, nadciśnienie, miażdżycę, osteoporozę, anemię. W nich wszystkich dieta odgrywa niebagatelne znaczenie i w zależności od jej rodzaju może nasilać lub łagodzić objawy schorzeń. Często też zastosowanie odpowiednich restrykcji pozwala na całkowity powrót do zdrowia. Dlatego osoby chorujące na schorzenia przewlekłe powinny konsultować się z doświadczonymi dietetykami.

Nowotwory

Również nowotwory należą do tej grupy schorzeń, których leczenie wymaga odpowiednio dobranego jadłospisu. Prawidłowy bilans substancji odżywczych wesprze leczenie oraz pomoże lepiej znieść radio- czy chemioterapię. W niektórych przypadkach zastosowanie odpowiedniego jadłospisu potrafi zdziałać cuda w leczeniu nowotworów, jednak wymaga to specjalistycznej wiedzy i dużego doświadczenia, by dobrać skuteczną dietę.

Alergie i nietolerancje pokarmowe

Osoby uczulone na niektóre składniki pokarmowe, a także nietolerujące laktozy, kazeiny bądź glutenu potrzebują odpowiednio zbilansowanej diety, która ułatwi codzienne funkcjonowanie i złagodzi objawy schorzeń. Tutaj pomoc doświadczonego dietetyka jest nieodzowna. Nie tylko dobierze on dietę, ale też udzieli nam szerokiej informacji na temat tego co możemy, a czego nie możemy jeść.

Niedowaga

Także osoby cierpiące na niedowagę mogą szukać pomocy w gabinecie dietetycznym. Zbyt niska waga zagraża bowiem zdrowiu, powodując niedobory ważnych składników odżywczych. Specjalista natomiast tak ułoży nasz jadłospis, by uzupełnić go w niezbędne witaminy i minerały, i jednocześnie pomóc przybrać na wadze w zdrowy sposób.

Sportowcy

Kolejną grupą, która chętnie korzysta z pomocy dietetyka są sportowcy. W zależności od rodzaju uprawianej aktywności i potrzebna jest inna dieta. Inaczej powinni odżywiać się wytrzymałościowcy, a inaczej osoby, którym zależy na przybraniu masy mięśniowej. Pamiętajmy też, że intensywne treningi wymagają dostarczania odpowiedniej ilości kalorii, co dietetyk również weźmie pod uwagę, układając plan żywieniowy dla sportowca.

Kobiety w ciąży i karmiące piersią

Okres ciąży i karmienia piersią to szczególny czas dl każdej kobiety. Panuje mylne przekonanie, że kobieta powinna jeść w tedy z dwoje, a to nieprawda. Nie wystarczy więc jeść dwa razy więcej, trzeba przede wszystkim odżywiać się mądrze, stawiając nie tylko na kaloryczność posiłków, ale też ich wartość odżywczą.

Zaburzenia odżywiania

Anoreksja, bulimia czy kompulsywne jedzenie to choroby, w których stosunek do jedzenia jest zaburzony. W ich leczeniu potrzebna jest więc nie tylko dobrze dobrana dieta, ale również terapia psychologiczna. Emocje i jedzenie są tu bowiem nierozerwalnie połączone. Jeśli zauważamy u siebie objawy zaburzeń odżywiania, warto więc wybrać się do psychodietetyka, który udzieli nam kompleksowego wsparcia. Nie tylko ułoży jadłospis, ale też pomoże znaleźć przyczyny problemu i wesprze w ich leczeniu.

created by: Strony Internetowe Łódź