Powered by Smartsupp

Start rekrutacji!

więcej

Drzwi otwarte

więcej

Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Czym zajmuje się dietetyk sportowy?

« wróć

Dietetyk to zawód przyszłości, która dzieje się już teraz. Co to oznacza? Że zapotrzebowanie na osoby wykształcone w tym kierunku jest znaczne, a będzie jeszcze większe. Nie oznacza to jednak, że na studia z dietetyki można wybrać się bez żadnego pomysłu na siebie po studiach. Aby nie wykształcić się na dietetyka „od wszystkiego, czyli od niczego”, warto postawić na odpowiednią specjalizację. Jaką? Np. taką, jak dietetyka sportowa.

 

Rolą dietetyka sportowego jest ocena potrzeb żywieniowych i praktyk dietetycznych pod kątem możliwości ich wykorzystania w przypadku sportowców. Dietetyk analizuje, ile energii, składników odżywczych i płynów potrzebuje konkretny sportowiec podczas codziennych treningów, na poszczególnych etapach przygotowywania się do zawodów, bezpośrednio przed startem oraz poza sezonem.

 

Żywienie sportowca jest naprawdę wymagającym zajęciem, więc praca dietetyka sportowego może być bardzo fascynująca, pełna wyzwań. Osobisty dietetyk sportowca albo drużyny musi dbać o utrzymanie właściwej wagi podopiecznych oraz układać szczegółowy plan posiłków, który pozwoli im zwiększać efekty treningów. Dietetyk sportowy w swojej pracy może stykać się z tak nietypowymi zagadnieniami, jak potrzeby żywieniowe sportowca w skrajnych warunkach środowiskowych (np. narciarzy, czyli w bardzo niskich temperaturach i na dużych wysokościach). Na co dzień dotyka też obszaru suplementacji, jej wpływu, bezpieczeństwa i miejsca w diecie sportowca.

Opierając się na szacowanych wydatkach energetycznych zawodnika, dietetyk opracowuje strategie żywieniowe nakierowane na różne cele: poprawę ogólnego stanu zdrowia, poprawę wydolności organizmu, siły mięśni, zmiany proporcji w składzie ciała, zniwelowania zaburzeń odżywiania czy redukcji stresu oksydacyjnego. Elementem pracy dietetyka sportowego jest też analiza wyników badań lekarskich, dzięki czemu dietę można dopasować nie tylko do potrzeb sportowych, ale i potrzeb zdrowotnych.

 

Bardzo ciekawym doświadczeniem może być dodatkowa specjalizacja w ramach dietetyki sportowej, np. żywienie sportowców z chorobami takimi jak cukrzyca, alergie pokarmowe, astma.

 

Poza tym wszystkim warto wskazać na fakt, że dietetyk musi towarzyszyć sportowcowi niemal zawsze – także w podróży i wyjazdów na zawody. Praca dietetyka sportowego wiąże się więc z licznymi podróżami!

created by: Strony Internetowe Łódź