Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Czy pedagog jest zawodem przyszłości?

« wróć

Stojąc przed wyborem zawodowej ścieżki, większość z nas pragnie, aby w pracy nie tylko dobrze zarabiać, ale i spełniać się życiowo. Pedagogika jest jednym ze specjalnych kierunków, łączących możliwość zdobycia należytego wynagrodzenia z poczuciem satysfakcji z wykonywanych obowiązków. Jednak czy są to studia dla każdego? Gdzie można znaleźć pracę po tym kierunku i czy jest ona związana wyłącznie ze szkołą? Przekonajmy się.

Jaka praca po pedagogice?

„Czy pedagog to nauczyciel?” – to pytanie często mogą usłyszeć studenci tego kierunku. Wiele osób dostrzega tylko możliwość pracy w szkole po pedagogice. Należy jednak pamiętać, że to całkowicie błędne przeświadczenie. Pedagogika studia pozwalają zdobyć kompetencje, które sprawdzą się w:

– domach pomocy społecznej,

– placówkach oświatowo-wychowawczych,

– poradniach specjalistycznych,

– ośrodkach dla osób uzależnionych,

– schroniskach dla nieletnich,

– stowarzyszeniach edukacyjnych.

Możliwości zatem jest naprawdę wiele. Nie należy zapominać także o licznych profilach rozwijających, które mogą wybrać studenci pedagogiki. Sprawi to, że zostaną specjalistami, mogącymi pracować zarówno z dziećmi, młodzieżą, jak i z dorosłymi, potrzebującymi wsparcia i resocjalizacji.

Pedagogika a studia podyplomowe – dlaczego warto stale stawiać na własny rozwój?

Każdy student, który zdecyduje się na ten kierunek, zobowiązany będzie do wybrania specjalizacji. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby ograniczać się wyłącznie do jednej! Ponadto nigdy nie wolno zaniedbywać swojego rozwoju. Studia podyplomowe Łódź pozwolą na rozwinięcie swojej wiedzy i zdobycie nowych kompetencji. Dzięki czemu podjęcie etatu w nowej placówce, gdzie pomożesz szerokiej grupie potrzebujących, będzie banalnie proste.

Najpopularniejsze – i zarazem najczęściej otwierane – specjalizacje na pedagogice, to:

– pedagogika przedszkolna, nazywana także wczesnoszkolną,

– pedagogika resocjalizacyjna,

– pedagogika z elementami logopedii,

– animacja kultury,

– gerontopedagogika,

– pedagogika specjalna,

– pedagogika społeczna.

Szeroki wybór specjalizacji sprawia, że każda osoba, zainteresowana kierunkiem, znajdzie niszę dla siebie.

Dla kogo jest pedagogika?

Choć szerokie zainteresowanie kierunkiem sprawia, że na pedagogikę dostaje się wiele osób, tak nie każdy odnajduje się na tych studiach. Dzieje się tak dlatego, nie wszyscy spełniają personalne kryteria. Należy pamiętać o tym, że pedagogika jest nie tylko kierunkiem humanistycznym, ale i społecznym. Założona jest konieczność bliskiego kontaktu z ludźmi oraz posiadanie sporej dawki empatii i inteligencji emocjonalnej. W przeciwnym razie wykonywanie tak odpowiedzialnej pracy – a także ukończenie samych praktyk i studiów – będzie wyjątkowo problematyczne. Ponadto osoby źle czujące się przy kontaktach z nieznajomymi będą miały szczególnie utrudnione zadanie. W takich sytuacjach warto postawić na kierunki, w których rozwinięte zostaną indywidualne kryteria, zgodne także z temperamentem czy nastawieniem społecznym.

 

created by: Strony Internetowe Łódź