Powered by Smartsupp

Start rekrutacji!

więcej

Drzwi otwarte

więcej

Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Co każdy student psychologii usłyszał lub usłyszy o swoim kierunku?

« wróć

Studia z psychologii fascynują wiele osób. Większość z nas chciałby poznać tajemnice ludzkiej psychiki i zrozumieć motywy postępowania swoich najbliższych. Niewiele jednak osób faktycznie zdaje sobie sprawę z tego, czym właściwie są studia psychologiczne, co jest źródłem tworzenia się wielu mitów na temat tego kierunku studiów. W dzisiejszym artykule rozprawiamy się z tymi najczęściej spotykanymi.

Osoby, które studiują psychologię z pewnością mają problemy ze sobą

To chyba najbardziej popularny mit o studentach psychologii. Większość z nas uważa, że na tego typu studia idą Ci, którzy sami nie są w stanie rozwiązać swoich problemów emocjonalnych. To nieprawda. Fakt, że interesują Cię zagadnienia związane z funkcjonowaniem ludzkiej psychiki, jeszcze nie oznacza, że sobie ze sobą nie radzisz. W większości przypadków głównym motywatorem podjęcia studiów z psychologii jest naturalna chęć pomocy innym.

Studenci psychologii wszystkich analizują i diagnozują

W tym micie jest ziarnko prawdy. Kiedy już wiesz, jak funkcjonuje człowiek, poznasz pewne mechanizmy jego postępowania i dowiesz się więcej o typach osobowości, to siłą rzeczy zaczynasz przykładać do tych opisów nie tylko siebie, ale także swoich najbliższych. Ma to swoje wady i zalety. Z jednej strony w ten sposób wiedza psychologiczna łatwiej układa Ci się w głowie, z drugiej natomiast może być uciążliwe, jeśli zaczniesz się na tym za bardzo skupiać.

Tego typu zachowania można zaobserwować u początkujących studentów, którzy dopiero weszli w świat wiedzy psychologicznej i próbują odnieść nowe informacje do otaczającej ich rzeczywistość. Z czasem jednak zauważą, że nie ma sensu tak kategoryzować ani siebie, ani innych. Poza tym kontakty międzyludzkie są tak złożone, a my jesteśmy pod wpływem tak wielu mechanizmów podczas ich zawierania, że nawet będąc psychologiem nie da się nad tym zapanować.

Podsumowując, studenci psychologii analizują, ale tylko trochę. Na pewno nie są w stanie stawiać diagnoz i czytać w myślach nowo poznanym osobom oraz swoim znajomym.

Studiując psychologię, będziesz  mieć idealne relacje z innymi

Niestety, to kolejny mit. Student psychologii czy później psycholog to człowiek jak każdy inny. To, że wie nieco więcej o pewnych dynamikach funkcjonowania relacji międzyludzkich, nie sprawi wcale, że związki czy przyjaźnie układają mu się idealnie. Tak samo jak wszyscy przeżywa w tych kwestiach wzloty i upadki.

Studenci psychologii mogą pomóc swoim bliskim rozwiązać ich problemy

Jeśli wybierasz się na studia z psychologii, licząc na to, że dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom pomożesz sowim najbliższym, no to możesz się zawieźć. Przede wszystkim jako osoba zaangażowana w relację nigdy nie będziesz obiektywny, a w grę zawsze będą wchodzić emocje, dlatego mając nawet najszczersze chęci, nie pomożesz swoim bliskim. Ponadto takie próby mogą być wręcz zagrażające dobrostanowi samego psychologa. Ratowanie najbliższych nigdy nie będzie dobrym pomysłem i na pewno nie skończy się dobrze ani dla pomagającego, ani dla osoby ratowanej.

created by: Strony Internetowe Łódź