Powered by Smartsupp

Start rekrutacji!

więcej

Drzwi otwarte

więcej

Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

BHP w kosmetologii

« wróć

Zasady higieny i bezpieczeństwa w gabinecie kosmetologicznym były tematem szkolenia zorganizowanego przez Wyższą Szkołę Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi w ramach międzynarodowego projektu HEALTH.

Potrzeba higieny i zachowanie zasad bezpieczeństwa są niezbędnym i koniecznym elementem prawidłowej pracy w salonie kosmetycznym. Tylko odpowiednio dobrane artykuły jednorazowe i konsekwentnie realizowany proces dekontaminacji narzędzi wielokrotnego użytku gwarantują bezpieczne wykonanie usługi i eliminują ryzyko zakażenia, zarówno bezpośredniego na linii personel-klient jak i pośredniego pomiędzy klientami.

 

Uczestnicy szkolenia zorganizowanego w WSBiNoZ  mogli dowiedzieć się między innymi: jak prawidłowo sterylizować i dezynfekować narzędzia, zachować higienę rąk, przygotować personel do wykonywania zabiegów czy utylizować odpady.


- Zachowanie zasad higieniczno-sanitarnych to najważniejsze kryterium jakie musi spełniać salon kosmetyczny. Należy traktować to miejsce jak typowy gabinet zabiegowy, w którym bardzo często wykonuje się zabiegi związane z naruszeniem ciągłości tkanek – mówi dr n.med. Aleksandra Słodka, mikrobiolog i wykładowca WSBiNoZ, która przygotowała i przeprowadziła szkolenie. – Dbanie o higienę w gabinecie kosmetologicznym powinno być nawykiem, a nie męczącą procedurą  - dodaje.

 

Środki ostrożności i szczególny reżim sanitarny w gabinetach kosmetologicznych minimalizuje ryzyko zakażeń krwiopochodnych, w tym zakażeń wirusem HIV, czy wirusami zapalenia wątroby typu B i C. Z uwagi na to, że nawet do 90% osób zakażonych tymi wirusami jest nieświadoma swojej choroby, każdy klient powinien być traktowany jako potencjalne źródło zakażenia. Do zakażeń tymi groźnymi patogenami może dojść podczas używania niesterylnych narzędzi np. nożyczek, cążek, igieł, które miały kontakt ze skażoną krwią. Dlatego tak ważne jest dbanie o czystość zarówno sprzętu, narzędzi, jak i pomieszczeń. Odpowiednia higiena rąk i używanie jednorazowych rękawiczek ochronnych to podstawa bezpiecznej praktyki personelu. Maseczki i okulary ochronne stanowią dodatkowe zabezpieczenie w przypadku zabiegów szczególnie ryzykownych, np. zabiegu pedicure.

 

Korzystanie z usług gabinetów kosmetologicznych ma być przyjemne i relaksujące. Natomiast profesjonalny i świadomy kosmetolog musi zadbać jeszcze o to, aby wizyta w salonie piękności była przede wszystkim bezpieczna.

 

 

 10 dobrych praktyk w gabinecie kosmetycznym:

 

  1. myj i dezynfekuj ręce każdorazowo przed i po wykonaniu zabiegu
  2. używaj rękawiczek ochronnych podczas zabiegów
  3. dezynfekuj skórę Klienta przed przystąpieniem do ryzykownego zabiegu
  4. noś odzież ochronną
  5. narzędzia jednokrotnego użytku stosuj tylko raz dla jednego klienta
  6. narzędzia wielokrotnego użytku myj, dezynfekuj i sterylizuj
  7. dbaj o prawidłowe przechowywanie sterylnych narzędzi
  8. pamiętaj o punktach kontroli procesu sterylizacji i odpowiedniej dokumentacji
  9. prawidłowo postępuj z odpadami pozabiegowymi
  10. dbaj o czystość i porządek w miejscu pracy

 

 

Szkolenie zostało zorganizowane w ramach projektu: „HEALTH An Applicable Curriculum on Occupational Health and Safety for Occupational Health and Safety Professionals”

Numer projektu: 2017-1-TR01-KA202-045736

Program: Erasmus + KA202 – partnerstwo strategiczne w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego
Koordynator: University of Gaziantep (Turcja)
Czas trwania projektu: 01.09.2017 – 31.08.2019
Strona projektu: www.mepohs.com

created by: Strony Internetowe Łódź