Aplikacja po studiach prawniczych – jaką wybrać?

Studia prawnicze nieustannie od wielu lat cieszą się olbrzymią popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego – jednych kusi prestiż tego kierunku i perspektywa atrakcyjnej finansowo pracy, innych z kolei motywuje autentyczna misja. Niezależnie jednak od motywacji, w życie każdego studenta prawa przychodzi moment, w którym musi on zdecydować, co dalej? Ukończenie prawa jest co prawda godne podziwu, ale często nie wystarcza do zrobienia prawdziwej kariery w zawodzie. Dlatego wielu absolwentów decyduje się na aplikację.

Prawo – studia i aplikacja: ile trwają?

Ile lat studiuje się prawo? Studia, tak jak w przypadku wielu innych kierunków, podzielone są na studia pierwszego i drugiego stopnia. Pierwsze trzy lata kończą się obroną pracy licencjackiej, natomiast dwuletni stopień drugi zwieńczony jest obroną magisterki. Dyplom magistra jest niezbędny do podjęcia aplikacji. Prawo trwa zatem pięć lat – niezależnie od tego czy decydujesz się na podjęcie studiów na uczelniach publicznych, czy prywatnych, takich jak Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.

Po ukończeniu prawa można podjąć wybraną aplikację, między innymi adwokacką, sędziowską, radcowską, prokuratorską czy notarialną. Między innymi od wybranej aplikacji zależy czas jej trwania. Przykładowo, aplikacje radcowskie, prokuratorskie, sędziowskie czy adwokackie trwają trzy lata, a komornicza – dwa.

Prawo – aplikacje po studiach

Do najchętniej wybieranych aplikacji w Polsce należą przede wszystkim aplikacja adwokacka, radcowska, notarialna oraz komornicza. Egzaminy na nie przeprowadzane są przez Ministerstwo Sprawiedliwości. A jaka aplikacja będzie odpowiednia dla Ciebie?

• Adwokacka: aplikacja ta przygotowuje od strony teoretycznej i praktycznej do wykonywania zawodu adwokata i uczy przede wszystkim postępowania z poszanowaniem zasad sprawiedliwości i etyki;
  • Radcowska: podczas wykładów i ćwiczeń aplikant przygotowywany jest do wykonywania zawodu radcy prawnego. Chodzi tu przede wszystkim o zasady wykonywania zawodu oraz zdobycie kwalifikacji w obrębie zastępstwa procesowego i sporządzania różnego rodzaju dokumentów i pism;
  • Notarialna: przeznaczona jest dla osób, chcących podjąć pracę w zawodzie notariusza. Aplikant zdobywa wiedzę na temat czynności przeprowadzanych przez notariusza oraz zapoznaje się z kompetencjami sądów w sprawach gospodarczych i cywilnych;
  • Komornicza: ta aplikacja przygotowuje do zawodu komornika. Aplikanci zdobywają wiedzę z zakresu prawa cywilnego, materialnego i procesowego oraz wybranych elementów m.in. prawa rodzinnego czy prawa

Aplikacje – o czym warto pamiętać?

O czym warto pamiętać studiując prawo? Studia, choć są bardzo intensywne i wymagające pod względem nauki, powinny być także czasem, w którym podejmujemy decyzję o swojej przyszłości. To już wtedy powinniśmy zastanowić się nad ścieżką, którą chcemy wybrać – i odpowiednio się do niej przygotować. Warto też pamiętać, że aplikacja to tylko jedna z opcji – po zdobyciu magistra można kontynuować karierę naukową lub podjąć pracę w banku, doradztwie podatkowym czy organizacjach pozarządowych.