Powered by Smartsupp

Start rekrutacji!

więcej

Drzwi otwarte

więcej

Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Zdrowe dziecko - zdrowy dorosły. Stop otyłości

« wróć

W Pabianicach oraz w Woli Zaradzyńskiej odbyły się plenerowe pikniki rodzinne, podczas których podsumowano projekt 

"Zdrowe dziecko - zdrowy dorosły. Stop otyłości" - wspólny program Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi oraz Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i DM w Pabianicach.

 

Patronat nad programem objęli: Starosta Pabianicki pan Arkadiusz Jaksa, Prezydent Miasta Pabianic pan Grzegorz Mackiewicz oraz Wójt Gminy Ksawerów pan Piotr Chałupka.

 

W wydarzeniach, które obfitowały w szereg atrakcji (gry, zabawy, konkursy, dmuchańce) wzięli udział najmłodsi, rodzice, nauczyciele, pracownicy przedszkoli oraz przedstawiciele lokalnych władz: Starosta Pabianicki Pan Arkadiusz Jaksa, Wicestarosta Pani Gabriela Wenne-Błażyńska, Wójt Gminy Ksawerów Pan Piotr Chałupka oraz zastępca Wójta Pan Konrad Szumigaj.

 

Podczas pikników dr Natalia Wittek-Smorąg (koordynator projektu), Dyrektor Instytutu Dietetyki prof. WSBiNoZ dr Agnieszka Gutowska, Dyrektor Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i DM w Pabianicach Małgorzata Biegajło oraz Rektor prof. WSBiNoZ dr Leszek Kuras wręczyli certyfikaty dla uczestników projektu: Przedszkola Miejskiego nr 4 im. Misia Uszatka w Pabianicach oraz dla Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. Igora Sikiryckiego w Woli Zaradzyńskiej.
 
 
Na zorganizowanych eventach nie mogło zabraknąć zdrowych przekąsek, można było także skorzystać z porad z zakresu dietetyki w punktach konsultacyjnych przygotowanych przez wykładowców naszej Uczelni.
 
W trakcie pikników została zaprezentowana oferta kształcenia WSBiNoZ w tym studiów podyplomowych. 
 
 
O PROJEKCIE

Autorski projekt realizowany był przez wykładowców Instytutu Dietetyki: dr Natalię Wittek Smorąg (koordynator projektu), dr Agnieszkę Caban oraz dr Adriana Kwaśnego. Partnerem projektu był Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i DM w Pabianicach.

 

Program „Zdrowe dziecko - zdrowy dorosły. Aktywność ruchowa i zmiana nawyków żywieniowych – stop z otyłością” powstał we współpracy Powiatowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego w Pabianicach z Wyższą Szkołą Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.

Jest to autorski program pracowników tych placówek, który skierowany jest z jednej strony do pracowników przedszkola : nie tylko do nauczycieli, ale również do intendentów i kucharzy, a z drugiej strony do rodziców i dziadków dzieci uczęszczających do danego przedszkola.

 

Celem programu było zwiększenie świadomości wśród nauczycieli, dzieci, rodziców i dziadków na temat zdrowego żywienia oraz zapoznanie z zasadami zdrowego żywienia, jak i zmiana nawyków żywieniowych u dzieci i ich rodzin.

Ponad to w ramach programu 

  • Ocenialiśmy aktualny sposób żywienia w przedszkolu/ oddziale przedszkolnym i wprowadzaliśmy korekty
  • Wdrożyliśmy zmiany w żywieniu dzieci w kierunku zdrowego żywienia
  • Wspieraliśmy nauczycieli w podejmowaniu inicjatyw/działań w zakresie zachęcania i wspierania dzieci do rozwijania ich aktywności fizycznej

 

Realizacja programu odbywała się w dwóch etapach:

W pierwszym, to pracownicy WSBiNoZ i PODN przeprowadzali szkolenia, warsztaty dla nauczycieli, intendentów i kucharzy, a w drugim etapie pracownicy wdrażali pozyskaną wiedzę w praktyce. Czyli nauczyciele przeprowadzali zajęcia na temat zdrowego żywienia według podanych im wcześniej scenariuszy oraz sami przygotowywali autorskie zajęcia na ten temat. Intendenci i kucharze zmieniali sposób układania jadłospisu oraz przygotowywania posiłków.

 

Wspólna współpraca wszystkich zainteresowanych przez cały rok szkolny, zaowocowała wspaniałymi inicjatywami realizowanymi w przedszkolach oraz pozwoliła na wprowadzenie zmian żywieniowych w placówkach przyczyniając się do walki z nadwagą i otyłością u dzieci.

 

REALIZATORZY PROGRAMU:
Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Metodycznego w Pabianicach

Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi

Autorzy i realizatorzy Programu:

koordynator merytoryczny: dr n. med. Natalia Wittek-Smorąg – adiunkt w WSBiNoZ w Łodzi, opiekun koła naukowego ”Młodych dietetyków”,

koordynator organizacyjny: mgr Małgorzata Biegajło – dyrektor i nauczyciel konsultant ds. nauczania biologii w PODNIDM w Pabianicach

dr Paulina Konrad – dietetyk, ekspert ds. badań klinicznych w Rządowej Agencji Badań Medycznych, wykładowca w WSBiNoZ w Łodzi

dr Agnieszka Caban – dietetyk Paulina Konrad – dietetyk, wykładowca w  WSBiNoZ w Łodzi

dr  Adrian Kwaśny – dietetyk, wykładowca w  WSBiNoZ w Łodzi

Komisja naukowa:

prof. WSBiNoZ  dr Agnieszka Gutowska-Wyka  - Dyrektor Instytutu Dietetyki WSBiNoZ w Łodzi

 W MEDIACH:

https://www.ugminy.ksawerow.com/index.php/blog/zdrowe-dziecko-zdrowy-dorosly-aktywnosc-ruchowa-i-zmiana-nawykow-zywieniowych-stop-otylosci

https://www.nowezyciepabianic.pl/2024/05/24/piknik-rodzinny-i-prozdrowotny-u-misia-uszatka/

 

http://promok.pl/player/?id=5240

 

 

 

created by: Strony Internetowe Łódź