Powered by Smartsupp

Start rekrutacji!

więcej

Drzwi otwarte

więcej

Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Zajęcia z technikiem kryminalistyki

« wróć

Zajęcia z technikiem kryminalistyki

W minioną sobotę, podczas zajęć psychologii kryminalnej w Filii WSBiNoZ w Szczawnie-Zdroju, studenci naszej Uczelni mieli możliwość poznania technika kryminalistyki Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

Spotkanie było wyjątkowe i fascynujące, ponieważ aspirant sztabowy Piotr Gos - policjant pracujący
w cywilnym ubraniu, z pasją, lecz konkretnie opowiedział na czym tak naprawdę polega praca technika kryminalistyki. Prezentację Swojego zawodu uzupełnił przedstawieniem zawartości tajemniczej, metalowej walizki, która – oprócz bardzo dobrego aparatu fotograficznego,  jest także nierozłącznym narzędziem pracy technika.

 

Studenci mieli okazję poznać zastosowanie przyrządów służących do ujawnienia i zabezpieczenia śladów, w tym różnego rodzaju odczynników, pędzli, zestawów do pobierania odcisków palców
i materiału genetycznego. Przy pomocy tych akcesoriów technik kryminalistyki zabezpiecza ślady traseologiczne, daktyloskopijne, biologiczne, zapachowe oraz przedmioty mogące mieć związek ze zdarzeniem.

 

Pojawia się on zatem na miejscu wypadku drogowego, włamania, uprowadzenia, a także samobójstwa i zabójstwa. Poza dokonywaniem oględzin, udziałem w zbieraniu materiału dowodowego, technik kryminalistyki uczestniczy również w wizjach lokalnych, eksperymentach procesowych czy w sądowo-lekarskich sekcjach zwłok.

 

Nasz gość specjalny przekazał, że technik kryminalistyki powinien wykazywać się dokładnością, spostrzegawczością, cierpliwością, dobrą pamięcią, wiedzą z wielu, różnorodnych dziedzin, m.in. chemii, fizyki, biologii, matematyki. Koniecznością jest duża odporność psychiczna, ponieważ często zbiera on dowody bezpośrednio na miejscu tragicznych wypadków oraz fotografuje i pobiera ślady z ciał ofiar, które mogą być w stanie posuniętego rozkładu, zmaltretowane lub fragmentaryczne (np. po potrąceniu przez pociąg). Dlatego w związku z wykonywanym zawodem, technikiem nie może zostać osoba wysoce wrażliwa, bardzo empatyczna, nadwrażliwa na zapachy, widok krwi czy zwłok. Powinna umieć zachować spokój, opanowanie, obiektywizm i profesjonalizm.

 

Bez wątpienia praca technika kryminalistyki jest niestandardowa, zróżnicowana, angażująca i dająca ogromną satysfakcję.

Serdeczne podziękowania za „mocne” spotkanie dla Komendanta Miejskiej Policji w Wałbrzychu
podinsp. Krzysztofa Lewandowskiego, aspiranta sztabowego Piotra Gos technika kryminalistyki Zespołu Techniki Kryminalistycznej Wydziału Dochodzeniowo Śledczego oraz aspiranta Pawła Głębockiego, który jest przyjacielem naszej Uczelni.

created by: Strony Internetowe Łódź