Powered by Smartsupp

Start rekrutacji!

więcej

Drzwi otwarte

więcej

Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

SeniorApp - raport 2022

« wróć

23 listopada Rektor WSBiNoZ prof. dr hab. Wojciech Welskop oraz Wicenkanclerz Uczelni Aleksandra Mysiakowska wzięli udział w konferencji, podczas której przedstawiono drugą edycję raportu SeniorApp: "Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce”.

 

Wydarzenie odbyło się pod patronem honorowym Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. 

 

Grupa Seniorów z roku na rok rośnie a wraz z nią potrzeba zmiany i zaangażowania całego społeczeństwa. Jako Uczelnia wyższa, która kształci swoich studentów z zakresu psychologii, pedagogiki czy prawa, nie możemy pozostać obojętni na potrzeby tej grupy społecznej.

 

Jak wynika z raportu Polacy są od lat społeczeństwem starzejącym się, a potrzeby seniorów, ich stan zdrowia i ogólna sytuacja życiowa stają się przedmiotem licznych analiz i badań. Według raportu SeniorApp już co 4. potrzebujący z grupy wiekowej 60+ nie otrzymuje żadnego wsparcia, a z coraz większymi problemami finansowymi zmagają się ci, których sytuacja już wcześniej była zła. Coraz częściej, wśród problemów dotykających najstarszych, wskazywany jest też brak bliskości i towarzystwa, czyli jednym słowem – samotność.

 

Pomoc, której potrzebują seniorzy – podobnie jak ta grupa społeczna – jest zróżnicowana. Wśród najczęściej wymienianych i oczekiwanych form wsparcia znajdują się: zdrowotne tj. opieka lekarska, rehabilitacyjna, pielęgnacyjna (61 proc. ankietowanych), życiowe (25 proc.) i finansowe (21 proc. badanych). Co czwarta osoba deklaruje, że nie potrzebuje żadnej pomocy. Coraz częściej zmorą starszych staje się samotność. Brak zaspokojenia potrzeby bliskości deklaruje już 6 proc. pytanych. 

Badanie wykazało też, że okres pandemii, wojny i inflacji obniżył bezpieczeństwo finansowe seniorów. Tylko niecałe 3 proc. osób starszych twierdzi, że ich sytuacja materialna jest bardzo dobra, ponad 17 proc. badanych określa poziom swojego bezpieczeństwa finansowego jako dobry, a ponad 64 proc. mówi, że jest on przeciętny.

 

 

O swojej perspektywie w raporcie SeniorApp opowiedzieli także opiekunowie. Wśród pytań do nich znalazły się te dot. sytuacji materialnej, przeszkód w udzielaniu pomocy, oczekiwań bliskich seniorów czy formy wsparcia, jakie im oferują.

Co ciekawe, już nie czas (jak w poprzednim badaniu), a niewystarczające środki finansowe stanowią największą przeszkodę w udzielaniu pomocy. Aż 41 proc. badanych wskazuje, że to właśnie brak finansowych możliwości nie pozwala im odpowiednio zająć się potrzebującymi bliskimi. To zrozumiałe, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że blisko połowa opiekunów deklaruje pogorszenie swojej sytuacji materialnej w porównaniu z ubiegłym rokiem.

 

Na czas jako przeszkodę w niesieniu pomocy wskazało 23 proc. pytanych. Co piąty deklaruje natomiast, że nie jest o pomoc proszony. Tylko 16 proc. ankietowanych uważa, że mieszka zbyt daleko, by móc pomóc i są to osoby, które mieszkają za granicą, bądź w Polsce, jednak bardzo daleko od potrzebującego wsparcia seniora. Ponad 80 proc. opiekunów swoich „silversów” ma w tym samym mieście, z czego blisko 17 proc. w tym samym domu, a co czwarty – w tej samej dzielnicy.

 

 

LINK DO POBRANIA RAPORTU:
seniorapp.pl/raport2022 

 

 

Publikacja powstała we współpracy z wieloma ekspertami zajmującymi się tematyką proseniorską w oparciu o badanie opinii prawie 1400 osób z całej Polski.

 

 

 

Zachęcamy także do zapoznania się z aplikacją SeniorApp, która jest przeznaczona dla osób potrzebujących pomocy oraz tych, którzy chcą tej pomocy udzielać w różnych sferach życia codziennego.

 http://seniorapp.pl/

created by: Strony Internetowe Łódź