Powered by Smartsupp

Start rekrutacji!

więcej

Drzwi otwarte

więcej

Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Łowcy skór - temat powrócił

« wróć
"W jednym miejscu, w czterech ścianach blaszanej karetki, spotykają się: nadzieja pacjenta, zaufanie rodziny, potrzeba pomocy z bezwzględnym działaniem agenta ciemności ubranego w strój sanitariusza" (fragment wypowiedzi Sędziego Jarosława Papisa w dniu ogłaszania wyroku w słynnej sprawie „Łowców skór” 19 stycznia 2007 roku, 5 lat po ujawnieniu największej afery w historii III RP.)
 
 
21 lat temu - 23 stycznia 2002 roku trzej dziennikarze: Tomasz Patora i Marcin Stelmasiak z Gazety Wyborczej oraz Przemysław Witkowski z Radia Łódź ujawnili jedną z najbardziej wstrząsających afer po 1989 roku - aferę "łowców skór". Po trwającym kilka miesięcy dziennikarskim śledztwie opublikowali materiały, w których opisali wyjątkowo brutalny i zbrodniczy proceder w łódzkim pogotowiu: handel informacjami o zgonach w celach zysku i pieniędzy przyjmowanych od zakładów pogrzebowych, który z czasem urósł do niewyobrażalnych rozmiarów. Wyjazdy karetek były celowo opóźnianie, reanimacje udawane lub w ogóle nie przeprowadzane, wreszcie, co najgorsze, zamiast udzielenia pomocy, pacjentów uśmiercano.
 
 
Publikacje dziennikarzy doprowadziły do wszczęcia śledztwa, a ostatecznie wyroki usłyszało w tej sprawie dwóch sanitariuszy i dwóch lekarzy.
 
"Zginęło minimum 1200 osób, sprawa tak naprawdę została zamieciona pod dywan" - mówi dziś Tomasz Patora (aktualnie dziennikarz Uwagi TVN).
 
W styczniu ukazała się jego książka "Łowcy skór - tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu", ponieważ, jak sam mówi, wciąż po tylu latach czuje niedosyt, niesmak i w gruncie rzeczy porażkę wymiaru sprawiedliwości.
 
25 lutego o godzinie 13.30 w auli przy ul. Milionowej 21 odbędzie się spotkanie z Tomaszem Patorą, podczas którego opowie więcej o kulisach wykrycia sprawy, jej przebiegu, sposobie pracy, aby być może znaleźć odpowiedź na pytanie: jak doszło do tego, że śmierć stała się cenniejsza od życia?
 
Na spotkanie zapraszamy studentów i absolwentów oraz pracowników WSBiNoZ. Najbardziej aktywni uczestnicy spotkania otrzymają od nas książkę Tomasza Patory.
 
ZAPRASZAMY!

created by: Strony Internetowe Łódź