Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Konferencja inaugurująca pracę PODNiDM w Pabianicach

« wróć

W Młodzieżowym Domu Kultury w Pabianicach odbyła się Konferencja inaugurująca pracę Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Metodycznego w Pabianicach: „Dieta i emocje w procesie uczenia się.”

Konferencję otworzyli:

Wiceprezydent Miasta Pabianic: Pan Marek Gryglewski

Wicestarościna Powiatu Pabianickiego: Pani Gabriela Wenne-Błażyńska

Rektor Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu: Pan prof. WSBiNoZ dr hab. Wojciech Welskop

 

W trakcie Konferencji zostały zaprezentowane wykłady: prof. WSBiNoZ w Łodzi dr Agnieszki Gutowskiej, dyrektora Instytutu Dietetyki – Wyki pt. „Rola emocji w uczeniu się”, oraz dr Anny Sztekmiller-Szymańskiej, wykładowcy WSBiNoZ w Łodzi: „Dieta dla mózgu, Mindfulness eating”.  

 

Wydarzenie było okazją do podsumowania programu "Zdrowe dziecko-zdrowy dorosły. Stop z otyłością i złymi nawykami żywieniowymi", realizowanego w roku szkolnym 2022/2023 w trzech przedszkolach: PM nr 12, PM nr 13 oraz PM nr 14 w Pabianicach. Program  był realizowany przy współpracy PODN w Pabianicach z Wyższą Szkołą Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. Patronat nad programem objęli: Starosta Pabianicki - Krzysztof Habura oraz Prezydent Miasta Pabianic – Grzegorz Mackiewicz.

 

Na konferencji wręczono dyplomy dyrektorom Przedszkoli Miejskich w Pabianicach nr 12, 13 i 14 -  „Jednostek promujących zdrowe odżywianie”.

 

Także nauczycielkom z przedszkoli nr 12, 13 i 14, które brały czynny udział w programie i opracowały autorskie zajęcia z dziećmi na temat zasad prawidłowego odżywiania, również zostały wręczone dyplomy przez Dyrektor PODN w Pabianicach Panią mgr Małgorzatę Biegajło i Panią dr n. med. Natalię Wittek-Smorąg (koordynatora merytorycznego programu, wykładowcę WSBinoZ w Łodzi).

 

Program był skierowany do nauczycieli, kucharzy i intendentów danych placówek jak i do rodziców oraz dziadków dzieci uczęszczających do danych przedszkoli. Celem programu było zwiększenie świadomości wśród nauczycieli, dzieci, rodziców i dziadków na temat zdrowego żywienia oraz zapoznanie ich z zasadami zdrowego żywienia. Kolejnym celem programu było nabycie wiedzy przez nauczycieli np. jak rozmawiać z rodzicami dzieci z nadwagą i otyłością o problemie oraz jakie zaproponować i wdrożyć działania edukacyjne. Również celem programu było zapoznanie nauczycieli, intendentów i kucharzy pracujących w placówkach, z najnowszymi zaleceniami prawidłowego odżywiania się dzieci, ze skutkami zdrowotnymi złych nawyków żywieniowych oraz z zasadami tworzenia wzorowych jadłospisów.

 

Zrealizowano szkolenia dla nauczycieli, rodziców dzieci, intendentów i kucharzy przedszkoli. Można było również skorzystać z bezpłatnych konsultacji dietetycznych. Szkolenia oraz konsultacje dla przedszkoli były możliwe dzięki współpracy PODN z WSBiNoZ w Łodzi i udziałowi wykładowców Instytutu Dietetyki Uczelni: dr Natalii Wittek-Smorąg, dr Pauliny Konrad, dr Agnieszki Caban oraz mgr Adriana Kwaśnego.

 

Również przedszkola realizowały zajęcia z dziećmi dotyczące zasad zdrowego odżywiania.

 

Przedszkole nr 12 zrealizowało zajęcia z dziećmi pt.: Czekolada może być zdrowa”, autorstwa mgr Marty Misiaszek. W ramach tych zajęć dzieci dowiedziały się ważnych informacji na temat zdrowych produktów, uczestniczyły w konkursach oraz samodzielnie mogły przygotować alternatywę słodyczy czyli „zdrową nutellę/czekoladę” wykorzystując do tego zdrowe produkty np. awokado, banany i kakao. Zjadając taką czekoladę, dzieci stwierdziły, że jest przepyszna i będą ją często robić w domu z rodzicami.

 

W przedszkolu nr 13 przygotowano zajęcia pt.: „NAJSMACZNIEJSZE, NAJŁADNIEJSZE, NAJZDROWSZE – gotowanie na polanie” autorstwa mgr Doroty Lauer - Tomeckiej, mgr Katarzyny Staszewskiej-Góry, mgr Anny Różyckiej. Na tych zajęciach również przekazano dzieciom informacje na temat zdrowego odżywiania się oraz jakie produkty należy spożywać, a jakich unikać. Zajęcia w tym przedszkolu były zorganizowane w ten sposób, iż łączyły w sobie konkursy , aktywność fizyczną i świetną zabawę. Na koniec zajęć, dzieci w jadalni przedszkola nr 13, z przygotowanych wcześniej przez kucharzy produktów, miały samodzielnie przygotować, według obrazkowych jadłospisów np. sałatkę owocową, warzywną itp. Wyszło to im znakomicie. Rośnie nowe pokolenie masterchefa.

 

W przedszkolu nr 14 odbyły się zajęcia ” ŻYJ ZDROWO I KOLOROWO” autorstwa mgr Marty Drzewieckiej, Agnieszki Kabzy. W ramach tych zajęć dzieci dowiadując się ważnych informacji o danych produktach, czy są zdrowe czy też nie, miały uzupełniać piętra piramidy zdrowego odżywiania się. Równocześnie dzieci były aktywizowane zagadkami i wierszykami na temat produktów oraz konkursami związanymi ze zdrowym odżywianiem. Także tutaj połączono dobrą zabawę dzieci z aktywnością fizyczną i pracami plastycznymi.

 

 

 

 

 

 

created by: Strony Internetowe Łódź