Powered by Smartsupp

Start rekrutacji!

więcej

Drzwi otwarte

więcej

Stop depresji

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Konferencja inaugurująca pracę PODNiDM w Pabianicach

« wróć

W Młodzieżowym Domu Kultury w Pabianicach odbyła się Konferencja inaugurująca pracę Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Metodycznego w Pabianicach: „Dieta i emocje w procesie uczenia się.”

Konferencję otworzyli:

Wiceprezydent Miasta Pabianic: Pan Marek Gryglewski

Wicestarościna Powiatu Pabianickiego: Pani Gabriela Wenne-Błażyńska

Rektor Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu: Pan prof. WSBiNoZ dr hab. Wojciech Welskop

 

W trakcie Konferencji zostały zaprezentowane wykłady: prof. WSBiNoZ w Łodzi dr Agnieszki Gutowskiej, dyrektora Instytutu Dietetyki – Wyki pt. „Rola emocji w uczeniu się”, oraz dr Anny Sztekmiller-Szymańskiej, wykładowcy WSBiNoZ w Łodzi: „Dieta dla mózgu, Mindfulness eating”.  

 

Wydarzenie było okazją do podsumowania programu "Zdrowe dziecko-zdrowy dorosły. Stop z otyłością i złymi nawykami żywieniowymi", realizowanego w roku szkolnym 2022/2023 w trzech przedszkolach: PM nr 12, PM nr 13 oraz PM nr 14 w Pabianicach. Program  był realizowany przy współpracy PODN w Pabianicach z Wyższą Szkołą Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. Patronat nad programem objęli: Starosta Pabianicki - Krzysztof Habura oraz Prezydent Miasta Pabianic – Grzegorz Mackiewicz.

 

Na konferencji wręczono dyplomy dyrektorom Przedszkoli Miejskich w Pabianicach nr 12, 13 i 14 -  „Jednostek promujących zdrowe odżywianie”.

 

Także nauczycielkom z przedszkoli nr 12, 13 i 14, które brały czynny udział w programie i opracowały autorskie zajęcia z dziećmi na temat zasad prawidłowego odżywiania, również zostały wręczone dyplomy przez Dyrektor PODN w Pabianicach Panią mgr Małgorzatę Biegajło i Panią dr n. med. Natalię Wittek-Smorąg (koordynatora merytorycznego programu, wykładowcę WSBinoZ w Łodzi).

 

Program był skierowany do nauczycieli, kucharzy i intendentów danych placówek jak i do rodziców oraz dziadków dzieci uczęszczających do danych przedszkoli. Celem programu było zwiększenie świadomości wśród nauczycieli, dzieci, rodziców i dziadków na temat zdrowego żywienia oraz zapoznanie ich z zasadami zdrowego żywienia. Kolejnym celem programu było nabycie wiedzy przez nauczycieli np. jak rozmawiać z rodzicami dzieci z nadwagą i otyłością o problemie oraz jakie zaproponować i wdrożyć działania edukacyjne. Również celem programu było zapoznanie nauczycieli, intendentów i kucharzy pracujących w placówkach, z najnowszymi zaleceniami prawidłowego odżywiania się dzieci, ze skutkami zdrowotnymi złych nawyków żywieniowych oraz z zasadami tworzenia wzorowych jadłospisów.

 

Zrealizowano szkolenia dla nauczycieli, rodziców dzieci, intendentów i kucharzy przedszkoli. Można było również skorzystać z bezpłatnych konsultacji dietetycznych. Szkolenia oraz konsultacje dla przedszkoli były możliwe dzięki współpracy PODN z WSBiNoZ w Łodzi i udziałowi wykładowców Instytutu Dietetyki Uczelni: dr Natalii Wittek-Smorąg, dr Pauliny Konrad, dr Agnieszki Caban oraz mgr Adriana Kwaśnego.

 

Również przedszkola realizowały zajęcia z dziećmi dotyczące zasad zdrowego odżywiania.

 

Przedszkole nr 12 zrealizowało zajęcia z dziećmi pt.: Czekolada może być zdrowa”, autorstwa mgr Marty Misiaszek. W ramach tych zajęć dzieci dowiedziały się ważnych informacji na temat zdrowych produktów, uczestniczyły w konkursach oraz samodzielnie mogły przygotować alternatywę słodyczy czyli „zdrową nutellę/czekoladę” wykorzystując do tego zdrowe produkty np. awokado, banany i kakao. Zjadając taką czekoladę, dzieci stwierdziły, że jest przepyszna i będą ją często robić w domu z rodzicami.

 

W przedszkolu nr 13 przygotowano zajęcia pt.: „NAJSMACZNIEJSZE, NAJŁADNIEJSZE, NAJZDROWSZE – gotowanie na polanie” autorstwa mgr Doroty Lauer - Tomeckiej, mgr Katarzyny Staszewskiej-Góry, mgr Anny Różyckiej. Na tych zajęciach również przekazano dzieciom informacje na temat zdrowego odżywiania się oraz jakie produkty należy spożywać, a jakich unikać. Zajęcia w tym przedszkolu były zorganizowane w ten sposób, iż łączyły w sobie konkursy , aktywność fizyczną i świetną zabawę. Na koniec zajęć, dzieci w jadalni przedszkola nr 13, z przygotowanych wcześniej przez kucharzy produktów, miały samodzielnie przygotować, według obrazkowych jadłospisów np. sałatkę owocową, warzywną itp. Wyszło to im znakomicie. Rośnie nowe pokolenie masterchefa.

 

W przedszkolu nr 14 odbyły się zajęcia ” ŻYJ ZDROWO I KOLOROWO” autorstwa mgr Marty Drzewieckiej, Agnieszki Kabzy. W ramach tych zajęć dzieci dowiadując się ważnych informacji o danych produktach, czy są zdrowe czy też nie, miały uzupełniać piętra piramidy zdrowego odżywiania się. Równocześnie dzieci były aktywizowane zagadkami i wierszykami na temat produktów oraz konkursami związanymi ze zdrowym odżywianiem. Także tutaj połączono dobrą zabawę dzieci z aktywnością fizyczną i pracami plastycznymi.

 

 

 

 

 

 

created by: Strony Internetowe Łódź