Powered by Smartsupp

Przedłużamy rekrutację do 15 października!

więcej

Sprawdź nasze promocje

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

Światowy Dzień Higieny Menstruacyjnej

« wróć

28 maja obchodzony jest na świecie Dzień Higieny Menstruacyjnej. Kolejne dziwne święto? Otóż nie. Poświęcając choć chwilę na przemyślenie tematu, szybko możemy zmienić zdanie. Tabu związane z higieną menstruacyjną dziewczynek i kobiet ma wpływ na wiele zjawisk społecznych.

 

Kraje rozwijające się kojarzą się z problemami braku bieżącej wody, dostępu do toalet, brakiem odpowiednio wyposażonych szkół. Takie niedostatki infrastrukturalne, pogłębiane przez tabu społeczne związane z menstruacją, mają bezpośredni wpływ na fakt, że w momencie osiągnięcia dojrzałości płciowej dziewczynki wypychane są z systemu edukacji lub same z niego uciekają. Potrzeba związana z poczuciem intymności i minimalnymi warunkami sanitarnymi oraz stygmatyzacja okresu nie daje im szans na uczestnictwo w lekcjach. Dlaczego więc wydawane są za mąż w wieku kilkunastu lat? Tak, właśnie dlatego, że nie pozostaje im oraz ich rodzinom żadna inna opcja. Edukacja na temat okresu oraz dostępność środków higieny menstruacyjnej mogłaby tu wiele zmienić.

 

Z pozycji kraju leżącego w środku Europy te problemy wydają się nam bardzo odległe. W tym miejscu warto przytoczyć ostatnie badania z Wielkiej Brytanii. Aż 1 na 10 nastolatek i kobiet w grupie wiekowej do 21 lat, nie jest w stanie kupić sobie produktów higieny menstruacyjnej z powodów finansowych. Często wiąże się to z absencją szkolną. Jednak niebawem środki te będą dostępne na Wyspach bezpłatnie w szkołach podstawowych, a następnie ich wprowadzenie planowane jest w szkołach średnich i college'ach. Wielka Brytania to kraj o dużo wyższych dochodach niż Polska, interesujące więc mogłyby być wyniki takiego badania w naszym kraju.

 

Międzynarodowy projekt edukacyjny PEN – Period Empowerment Network jest realizowany w ramach programu Erasmus+ i finansowany przez Komisję Europejską. Misją projektu jest zdobycie wiedzy na temat sytuacji zdrowia i edukacji menstruacyjnej w krajach partnerstwa, wymiana doświadczeń, a docelowo stworzenie podręcznika, mającego służyć edukacji menstruacyjnej. Partnerstwo obejmuje instytucje z Kenii, Ugandy, Szwecji, Norwegii, Indii, Filipin, Portugalii, Hiszpanii, Grecji, Belgii, USA. Polskę reprezentuje Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu z Łodzi.

 

„Jako instytucja reprezentująca Polskę w projekcie będziemy starali się dotrzeć do podstawowych potrzeb - przede wszystkim młodych ludzi - w zakresie edukacji menstruacyjnej. Chcemy temat uczynić bardziej powszechnym, „rozbroić społeczne tabu” i zwrócić uwagę na niedostatki w tym zakresie w programie edukacji szkolnej.” – mówi koordynator projektu Ewelina Goździk.

 

Działania projektowe zaplanowane są na najbliższe 1,5 roku tymczasem już dziś zachęcamy do zwiększania świadomości higieny i zdrowia menstruacyjnego również w Polsce.

 

#MHDay2019 #PeriodTalk #MenstruationMatters #PeriodEmpowermentNetwork

created by: Strony Internetowe Łódź