Wysokie stypendia z MON

więcej

Rekrutacja trwa

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej
Prawo
więcej
Psychologia
więcej
Dietetyka
więcej
Kosmetologia
więcej
Pedagogika
więcej

O pozytywnych skutkach zdrowotnych karnawału i nie tylko podczas spotkania Sport Heritage

« wróć

2 i 3 marca 2019 mieliśmy przyjemność uczestniczyć w pierwszym spotkaniu partnerskim w ramach projektu SPORTHERITAGE, które odbyło się we włoskim Ascoli Piceno.


Pod przewodnictwem Polisportiva AntropoSport ASD z Włoch, które jest koordynatorem projektu spotkały się instytucje partnerskie z Chorwacji (Running Development Center Trail), Grecji (gmina Fyli) oraz Polski (Wyższa Szkoła Biznesu i Nauki o Zdrowiu w Łodzi).

 

Projekt, oparty na wieloletnim doświadczeniu organizacji partnerskich, ma na celu identyfikację i wymianę dobrych praktyk, rozwijanie umiejętności sportowych i ze sportem związanych, w oparciu o cenne interakcje między aktywnością fizyczną, a kulturowym, duchowym i naturalnym dziedzictwem na poziomie lokalnym, krajowym i europejskim.

 

Korzyści związane z regularną aktywnością fizyczną są dobrze znane. Ruch wpływa na redukcję ciśnienia, pozwala kontrolować poziomu cholesterolu i cukru we krwi, zmniejsza nadmiaru tłuszczu, podnosi poziom endorfiny i umożliwia "rozładowanie" hormonów, takich jak adrenalina, noradrenalina i dopamina w stresujących warunkach. Zapewnia więc niezliczone korzyści zdrowotne oraz dobre samopoczucie.

 

Ideą przewodnią projektu SPORTHERITAGE jest zatem symulowanie aktywności fizycznej,  z korzyścią nawet dla tych najbardziej nieaktywnych. Poprzez próbę uczynienia go przyjemnym, zabawnym i angażującym chcemy zwiększyć zainteresowanie i motywację uczestników. Wykorzystanie w tym celu dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i duchowego, jako środka do osiągnięcia wszystkich wymienionych celów wydaje się naturalną drogą. Włoscy gospodarze spotkania udowodnili, że piękno otaczającej nas przyrody, zabytków ale również dziedzictwo kulturowe w postaci odbywającego się właśnie karnawału może stać się powodem do ruchu nie tylko w teorii.

 

Podczas dwóch lat planowanej współpracy będziemy zbierać i dzielić w ramach partnerstwa dobre praktyki w zarysowanym zakresie. Spotkania mają prowadzić do realizacji „Olympic Games of Skills in Stages”, którego finałem będzie ostatnie z cyklu spotkań planowane ponownie w Ascoli Piceno w 2021 roku.

created by: Strony Internetowe Łódź