Powered by Smartsupp

Przedłużamy rekrutację do 15 października!

więcej

Sprawdź nasze promocje

więcej

Pracownia VR

więcej

Bezpieczeństwo wewnętrzne

więcej

Kryminologia

więcej

Kosmetologia

więcej

Prawo

więcej

Psychologia

więcej

Dietetyka

więcej

Pedagogika

więcej

Studia podyplomowe

więcej

DEMCare4all - Zakończenie projektu DEMcare4all

« wróć

Tworzenie międzypokoleniowych działań wspierających rodziny opiekujące się osobami z demencją

Tworzenie międzypokoleniowych działań wspierających rodziny opiekujące się osobami z demencją - Zakończenie projektu DEMcare4all
Demencja to poważne zaburzenie neurodegeneracyjne, które dotyka miliony ludzi na całym świecie. Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad 55 milionów osób zmaga się z demencją. Prognozy wskazują, że do 2030 roku liczba ta wzrośnie do 78 milionów, a do 2050 roku – do 139 milionów.
Gdy u bliskiej osoby rozwija się demencja, każdy członek rodziny musi zmierzyć się z własnymi emocjami. W takiej sytuacji dwie strony wymagają szczególnej uwagi i wsparcia – zarówno osoba chora, jak i członkowie rodziny, w tym dzieci i młodzież.
Z jednej strony dobrze wiadomo, jak bolesna jest choroba Alzheimera zarówno dla pacjentów, jak i ich krewnych. Codzienne życie z tą chorobą oraz opieka nad osobą z demencją mogą być niezwykle wyczerpujące psychicznie i fizycznie. Z drugiej strony dzieci i młodzież w rodzinie również potrzebują czasu na przystosowanie się do nowej sytuacji. Może to być dla nich trudne i często wymagają pomocy oraz wsparcia, by zrozumieć demencję. Istotne jest, kto, co i kiedy im o tym powie. Ostatecznie cały ciężar opieki i wsparcia spoczywa na rodzinnych opiekunach, którzy potrzebują szkolenia, by lepiej radzić sobie w takich sytuacjach i zrozumieć swoje emocje.
Międzynarodowy projekt Erasmus+ DEMcare4all (www.demcare4all.eu) podjął się rozwiązania tego problemu. W ciągu ostatnich dwóch lat (od września 2022 do sierpnia 2024) ośmiu partnerów z sześciu krajów pracowało nad stworzeniem materiałów edukacyjnych promujących działania międzypokoleniowe dla rodzin opiekujących się osobami z demencją. W działania te zaangażowano zarówno osoby z demencją, jak i dzieci w wieku od 6 do 17 lat.
Wpływ projektu był szczególnie znaczący – łącznie 187 uczestników, w tym formalni (pracownicy służby zdrowia) i nieformalni (członkowie rodzin) opiekunowie osób z demencją, pacjenci oraz dzieci i młodzież w wieku 6-17 lat, wzięło udział w działaniach projektowych. Obejmowały one materiały edukacyjne mające na celu podniesienie świadomości na temat demencji i choroby Alzheimera oraz materiały dla dzieci, które wspierały realizację działań międzypokoleniowych. Dodatkowo 233 osoby z grup docelowych uczestniczyły w działaniach pilotażowych, które odbyły się w każdym kraju.
Wszystkie materiały szkoleniowe są teraz dostępne bezpłatnie na stronie internetowej projektu: www.demcare4all.eu. Każdy zainteresowany może z nich skorzystać, by promować działania międzypokoleniowe dotyczące demencji i choroby Alzheimera.
Zakończenie projektu DEMcare4all to okazja do podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do jego sukcesu. Mamy nadzieję, że stworzone materiały przyczynią się do zmiany postrzegania choroby w społeczeństwie oraz zapewnią skuteczne wsparcie rodzinom opiekującym się osobami z demencją.

created by: Strony Internetowe Łódź